Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ekim 17, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Haftasonu İçin Size Bir Önerim Var...

Ferhan Şensoy'un sıkı bir takipçisi ve hayranı olarak yeni oyunlarını dört gözle bekliyoruz. İşte bu seneki yeni oyunu "İşsizler Cennete Gider"
Biz daha izlemedik ama çok güzel olduğuna eminim.
Sizin de bilginiz olsun istedim, belki bu haftasonu yolunuz Beyoğlu'na düşer...
Gülmek her zaman garanti...


Günümüzde rekor düzeye ulaşan işsizliğin kara mizah yoluyla anlatılarak, olayın büyüteç altına alınması...

Yüksek öğrenim görmüş bir çiftin uzun süre iş bulamayarak başlarına gelen olayların hiciv penceresinden anlatılması...
'İşimiz iş aramak' biçiminde yaşamayı sürdüren bir karı kocanın varoluş savaşımı üstüne tezelden bir çözüm dilekçisidir oyun.22.10.2010 - Cuma / Saat :20:00 23.10.2010 - Cumartesi / Saat :20:00 24.10.2010 - Pazar / Saat :18:00
Adres: İstiklal Cad. No:62/90 // Beyoğlu - İSTANBUL Telefon: (212) 2511865 - 2511866 http://www.ortaoyuncular.com/
Not: Ferhan Şensoy'un diğer oyunu "Ruhundan Trmavay Geçen Adam" yazım için buraya tıklayın lütfen.

Andy Warhol'la Tanıştım

Son zamanlarda okuduğum kitaplarda karşıma hep çıkan Andy Warhol ile geçen gün şans eseri tanıştım. Nerde nasıl tanıştığımızı nasıl bir adam olduğunu birazdan anlatıcam.
Onunla tanışmadan önceki bilgim çok fazla değildi açıkçası.
Andy Warhol Pop art akımının en önemli sanatçısı. Ressamlığının yanısıra film yapımcısı, onlarca kısa film çekmiş.
Bir de "gelecekte herkes birgün 15 dakikalığına meşhur olacak" sözlerini söylemiş olan adam.
Şimdi bu bilgilerim biraz daha genişledi ve hemen notlarımı alıyorum buraya.

Pop Art Nedir?
1950'lilerin ortasında önce İngiltere'de sonra Amerika'da ortaya çıkan, soyut dışavurumculuğa karşı başlatılan bir akım haline gelen sanat türü bu.
Popart, tüketim toplumunda günlük yaşamın imgelerini kendine malzeme seçiyor. İroniyi kullanarak, ulaşılamazı değersiz şekilde gösterebilirken, kolay elde edilebilen ürünleri sanatsal bir ifade içinde sunuyor. Seri üretimin ve seri üretim nesnelerini kullanıyor. 60'lı yılların yaşam tarzında önem k…

Gizliden Sesler (Fütuhu'l Gayb) - Abdülkadir Geylani

TÜRKÇE | PDF | 145 SAYFA | 2.08 MB | RAR

Kitap içindekiler:
01. Makale: VAZİFE
02. Makale: HAYRI TAVSİYE
03. Makale: İPTİLA
04. Makale: MANEVİ ÖLÜM
05. Makale: DÜNYA VE HALİ
06. Makale: HALKI BIRAKMAK
07. Makale: KALBİN HASTALIĞI
08. Makale: ALLAH'A YAKINLIK
09. Makale: KEŞİF VE MÜŞAHEDE
10. Makale: NEFİS VE HALLERİ
11. Makale: ŞEHVETİN BEYANI
12. Makale: DÜNYALIĞI SEVMEK
13. Makale: ALLAH'IN EMRİNE TESLİM OLMAK
14. Makale: VELİLERE UYMAK
15. Makale: KORKU VE ÜMİD
16. Makale: TEVEKKÜL VE DERECELERİ
17. Makale: ALLAH'A VASIl OLMANIN YOLU
18. Makale: HAKKI ŞİKAYET ETMEMEK
19. Makale: AHDİ YERİNE GETİRMEK, SÖZDEN DÖNMEMEK
20. Makale: "SANA ŞÜPHE VERENİ BIRAK"
21. Makale: ŞEYTANLA BİR KONUŞMA
22. Makale: İMAN SAHİBİNİ TECRÜBE
23. Makale: ALLAH'IN VERDİĞİNE RAZI OLMAK
24. Makale: ALLAH'IN RAHMET KAPISINA TEŞVİK
25. Makale: İMAN AĞACI
26. Makale: EDEP PERDESİNİ AÇMAMAK
27. Makale: "HAYIR VE ŞER, İKİ MEYVEDİR"
28. Makale: MÜRİDİN HALİNİ BEYAN
29. Makale: “ZAMAN OLUR Kİ, FAKİRLİK KÜ…

Burçlara Göre İmaj Özellikleri

KOÇ ERKEĞİ VE KADINI

Güçlü sahneleri, görkemli bol aksesuarlı oyunları ve canlı renkleri sever ve risk ister. Hüzünler, nostaljik oyunlar ona göre değildir. Koç kadını ve erkeği maskülen yanını ön plana çıkarır. Boş zamanlarında kendisini tutkularına kaptırmaktan çekinmez.

BOĞA ERKEĞİ VE KADINI

Güzellikler içinde gününü gün eder, özel kumaşlardan hoşlanır. Sıcak renklere gömülüdür ama giysileri sağlam ve köklü olmakla birlikte pratik de olmalıdır. Kendine has bir stili vardır. Deneysellik aramaz. Görünüşüne önem verir. Etraflıca düşünür. Elegant olmak avangart olmaktan önce gelir. Her yerde fark edilir.

İKİZLER ERKEĞİ VE KADINI

İkizler, yükselen değerleri takip eder. Hiçbir şeyden korkmadan her şeyi deneyebilir. Rol yapmayı sever. Bazen iyilik dağıtan bir peri, bazen eğlenceli bir komik, bazen renkli bazen de sportiftir. Keyfine ve zevkine uygun o an içinden nasıl geliyorsa öyle davranır. Dönemine göre akşamdan sabaha değişebilir. Sevdiği renkler: siyah, beyaz ve pastel renkl…

Kahve Falı

Bir kac falciya göre kuralli olarak bakilan fal,konsantrasyon icin sarttir.Eglencelik tarzdaki kahfe fallari,basit kurallarla bakilan bir fal tarzidir.Kahve fincani saat istikametinin tersi yönunde,bas uzerinde uc kes cevrilir.Bu esnada bir dilek tutulur.Daha sonra tabagin uzerine dogru dökulerek kapatilir. Uzerine metal konarak cabuk sogumasi saglanir.Ayrica bu metalin fincan icinde cikabilecegi kötulukleri uzaklastirdigina inanilir.Bazi falcilara göre de bu metl orada gelecek ile ilgili negatifligi önlesin diye fincan uzerine konurmus.Fincan 10 dakika sonra acilir isik bakan kisinin arkadasindan gelecek sekilde oturulur.Fincan acilir ilk önce fincanin orta noktasina dogru bakilir bu fal bakmaya konsantre olmak amaciyla yapilir.Daha sonra fincanin agiz ile icilen noktasindan itibaren saat yönune dogru bir tur attirilir.Ondan sonra ilk baslangic noktasindan itibaren sekiller uzerine yorum yapilir..

Astroloji Nedir?

Astroloji insan hayatındaki yaşananları ve yaşanacakları doğum haritanıza gore ortaya koyan kabul edilmiş en eski bilim dalıdır.

Size ait şanslı zamanları, doğum haritanızda sizi kısıtlayan, zorlayan alanları, gecikmeleri gösterir. Astrolojik harita ile ortaya konulan yaşam grafiğinizde çıkanlar sizin değişmeyen kaderiniz değildir… nasıl hareket edeceğiniz, neler yapacağınız ve bu bağlantıda yaşayacaklarınız sizin iradeniz içindedir. Gezegenlerin iyi açılar yaptığı şanslı dönemlerde, hiçbir şey yapmadan oturursanız bu fırsatları kaçırabilirsiniz. Aynı şekilde gezegenlerin zorlayıcı etkiler yaptığı dönemlerde gerekli gayret ve azmi gösterirseniz tüm zorlukları aşabilir, farkında bile olmadığınız içinizdeki gücü ortaya çıkarabilirsiniz.

Unutmayın, doğduğunuz andaki kaderi değiştirme şansınız var…

Modern çağda, tıpkı diğer bilimler gibi Astroloji de uzmanlık alanlarına bölünmüştür.

Devletler ve Politik Astroloji: Devletleri ve onların politik olaylarını, gelişimini inceler.

Bölgesel …

Taxi Driver

Söylenecek ne çok şey bulunur bu film ile ilgili. Arşivlerde mutlaka bulunması gerektiğine inanıyorum.

Yönetmen: Martin Scorsese
Yıl: 1976
Oyuncular: Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd


Travis, yalnız yaşayan, depresif ve uykusuzluk problemi yaşayan eski bir donanma askeridir. Uyuyamadığı için gece taksiciliği yapmkatadır, bölge ayırmaksızın en berbat semtlerde bile iş yapar. Başkanlık seçimleri bürosunda görüp beğendiği Betsy ile kısa süreli talihsiz bir arkadaşlığı olur. Kenar mahallelerde denk geldiği 12 yaşındaki fahişe ise aklından çıkmaz. Travis bomboş yaşamını kendince anlamlandırmak ister ve öfkesi onun planlarının lideri olur.

İşte bildiğiniz hikayesi bu. Seyretmeyen varsa diye ser veriyorum sadece:)

Gelelim Kısa Notlara,

Müzikler:
- Film boyunca sık sık çalan bir fon müziği var, özellikle Travis'in taksiyle New York'un tekinsiz mahallelerinde futursuzca dolaştığı ve yalnızlığının ön plana çok iyi çıktığı tema müziği. Sanırım Bernard Herrman tarafından yapılmış. Bu …

Green Lantern: Sinestro Birliği Savaşı

Çeviri ve Balonlama: Darkruse

Üçlemeyi okumaya son hikayeden yani “En Karanlık Gece”den başladınız. Sonra da ilk hikaye yani “Yeniden Doğuş”u okudunuz. Peki bu iki hikaye arasından neler oldu? Sinestro Birliği ve diğer birlikler nasıl kuruldu? En Karanlık Gece’ye nasıl gelindi? Dünya neden bütün süper kötüleri başına topluyordu? İşte tüm bunların cevabını bu seride bulacaksınız.
Yeniden Doğuş’da Hal Jordan ölümden geri dönmüş ve yüzüğünü tekrar tüm iradesiyle parlatmaya başlamıştı. Kyle Rayner ise içindeki büyük gücün farkına yeni varıyordu. Bu gücün adı Ion’du. Sinestro'nun planı ise ilk hikayede aldığı mağlubiyetin intikamını almak ve evreni kendi düzenine göre yönetebilmek. Bunu da ancak en güçlü kötüleri yanına alarak yapabilirdi. Bu hikayeyle birlikte Işığın Savaşı üçlemesi tamamlanmış olacak ve gelecekte neler olacağı belirsizleşecek. İşte karşınızda son yılların en çok beğenilen maceralarından olan Sinestro Birliği Savaşı.
Ayrıca bonus olarak da En Aydınlık Gün'ü çevire…

Green Lantern: Işığın Savaşı Üçlemesi

YENİDEN DOĞUŞ
Mediafire

Bu seriden sonra şu tek sayılık macerayı da okumanızı tavsiye ederiz:
Green Lantern #9


SİNESTRO BİRLİĞİ SAVAŞI


Mediafire


EN KARANLIK GECE
Mediafire

Superman'in En Karanlık Gece sırasında yaşadığı 3 sayılık hikaye için:
En Karanlık Gece: Superman

Okuma listesi için tıklayın.