Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ekim 3, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Simidiniz bol olsun:) İyi Haftasonları...

Basit yaşayacaksın basit, Mesela, susayınca, su içecek kadar basit.
Dört çıkacak, ikiyle ikiyi çarptığında. Tek düğmesi olacak elindeki cihazın, Tek bir düğme, tek bir cümle gibi.
Sevince, lafı dolandırmadan söyleyeceksin, Seni seviyorum gibi..
Basit bir öpücük yetecek sana, Basit, sıcak bir öpücük ve o öpücükle dolacak tüm günlerin. O öpücük için yapacaksın, hayatının kavgasını, O öpücük için yiyeceksin hayatının dayağını.
Kabak çekirdeği verecek sana, rakamların veremediği mutluluğu. El yazısıyla yazılmış, eğri büğrü bir mektup olacak. En değerli kağıdın, hep yanında taşıdığın,atmaya kıyamadığın.
İki harekette giyiniverecek, iki harekette soyunuvereceksin. Kısacık olacak,uyanman ve sokağa çıkman arasındaki süre... Kısacık olacak sıcacık kollara dolanman, Kendin bile, anlayabileceksin yazdıklarını, Bakışların bile anlatabilecek kendini.
Beklentilerin de basit olacak, Kaf dağının, önünde bekleyecek mutluluklar, Bir ıslıkta bulabileceksin,en uzun dostluk romanını, Ya da, bir damla gözyaşı yaşatacak sana, ha…

Üçlemeler ve ben

Sinemada, edebiyatta, müzikte, yani sanatın her dalında üçleme diye bir kavram var. Üçün büyüsü ne bilmiyorum, gerçi bakınca dörtleme, beşleme de varmış, Harry Potter yedileme mesela:)

Üçlemelerle benim aram nasıl diye düşündüm kendi kendime. Bu konu da şuradan takıldı aklıma. Kiezlowski'nin Üç Renk Üçlemesi'nden Kırmızı'yı izledim, bir türlü yazamıyorum beyaz ile maviyi seyretmedim hala diye. Üçünü bir değerlendirmek, üçünün birbirine attığı kancaları, aralarındaki flörtü görmek istiyorum. Ama galiba bekleyemeyip yakında Kırmızı'dan bahsedebilirm, değer çünkü.

İşte burdan yola çıkarak düşündüm başka yarım bıraktığım üçlemeler var mı, ve ya tamamlayarak kendimle guru duyacaklarım hangileri diye.

Kitaplardan başlıyım:
- Paul Auster'in New York Üçlemesi - Yupi! bitirdim, bayıldım, harikaydı, Paul Auster'ın yeri ayrı zaten benim için.
- Suzanne Colins Açlık Oyunları Üçlemesi - Sınıfta kaldım. Biriniciyi büyük bir süratle okudum, şimdi filmini bekliyorum:) Aslında çok s…

Blogger Dayanışması

Pek bir keyifle ve heyecanlı hazırlıklarla Ajanda dergisini 5 aydır çıkarıyoruz. Bu dergi sayesinde kendimizde birçok bilgi öğrenip araştırmalar yapmanın zevkini yaşıyoruz. Bir yandan da yeni insanlara ulaşıp birçok arkadaş ediniyoruz.

Siz de dergiyi keyifle okuyor ve paylaştığımız bilgileri işinize yarar buluyorsanız, blogunuzda yer vererek bize destek olmaya ne dersiniz?

Örneğin, yandaki kapak resmini sayfanıza ekleyerek http://www.ajandadergi.blogspot.com/ linkini verebilirsiniz.

Ben sadece bir sorayım dedim:)))

Teneke - Yaşar Kemal

Zaman yolculuğu yaptım, 50 li yıllarda Çukurova'ya gittim.
Önce Resul Efendi'yle tanıştım. Kaymakam vekili olmuş tam da emekliliğine 1,5 yıl kala. Hem de pirinç ekme döneminde. Şimdi tüm çeltikçiler, ekim için ruhsat istiyorlar. Resul efendi  bu izni verirse ne olacağını biliyor da o yüzden direniyor, he deyip geçiyor. Bir yandan da çok korkuyor; izni vermediği için başına kötü birşey geleceğini biliyor. Yeni kaymakam biran önce gelse diyor içinden.

Pirinç yetiştirmek pamuktan çok farklı. Çok su istiyor, bataklık seviyor. Bataklık sinek demek, sinek ise sıtma. Her yıl sıtmadan onlarca insan ve çocuk ölüyor. Çeltikçilerin umrunda değil. Pirinç bire seksen veriyor, sanki bir maden, mili kurtuluş diyorlar.

Birgün yeni kaymakakam geldi kasabaya. Genç daha 24 yaşında, heyecanlı, hevesli, kasabayı kalkındıracak, sıtmaya son verecek.

Çeltikçiler, onu öyle birkarşıladılar ki, kendini ünlü Türk büyüğü sandı zavallı, bu sarhoşlukla imzalayıverdi birkaç ruhsatı. 

Resul efendi olacakları bil…

Batman Beyond #3/6

Format:cbr
Sayfa:28
Boyut:
28mb
Çeviri:Craban
Balonlama:Ryu Hayabusa

Kara Şövalye'nin düşmanlarının katledilmesine dair araştırması, Batman'i, Bruce Wayne'in geçmişindeki kişilere götürüyor...bunlardan bazıları da Terry'yi gördüklerine pek memnun kalmayacaklar. Gizemli katilimiz yeni hedefinin icabına bakarken, Terry ve Bruce arasındaki uçurum da gittikçe genişliyor. Hush'ın yeni hedefi kim olacak? Batman sıradaki cinayeti önleyebilecek mi?

İndir

Serinin tüm sayılarına ulaşmak için tıklayın.