Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ağustos 8, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Film Noir Nedir?

Suç, cinayet, yozlaşma, paranoya, kıskançlık, karamsarlık, sisli geceler, gölgeler, karanlık, ve siyahla beyazın keskin kontrastı. Film Noir denilince akla ilk gelen özellikler bunlar olur herhalde.


Bu tür, II. Dünya savaşı sonrasında popülerlik kazanmıştır. Savaş sırasında insanların nekadar kötü şeyler yapabileceği görülmüş, kafalarda yaşam ve insanlık hakkında şüpheler oluşmuş ve Hollywood ise bu şüphe ve korkuları paraya çevirmeyi çok iyi becermiştir.

Kara film terimi ilk olarak 1946 yılında İsviçreli eleştirmen Nino Frank tarafından kullanılmıştır fakat zamanında klasik kara filmler yapmış ve yapmakta olan film yapımcıları ve oyuncular Kara film çektiklerinin farkında bile değillermiş.

Hollywood'un klasik kara filmdönemi, 1940'ların başından 1950'lerin sonuna kadar uzanır. Orson Welles'in Habisin Dokunuşu (Touch of Evil, 1958) filmi klasik dönemin son filmi olarak kabul edilir.

Bazı akademisyenler kara filmin aslında sona ermediğini, ama üslubunun gelişen yapım şartl…

Green Lantern Rebirth #2/6

Green Lantern Rebirth #2
Format:cbr
Sayfa:23 Boyut:23mb
Çevirmen:Darkruse

Parallax diğer Yeşil Fenerleri etkisi altına almaya çalışırken Adalet Takımı ise Hal Jordan'ı aramakla meşgul. Keyifli okumalar.

İndir

Tekken

Hep hoşuma giden filmleri yazacak değilim ya. Bu sefer de ağır hayal kırıklığına uğradığım bir uyarlama filmden bahsedicem. Gerçi Tekken'den ne kadar çekici bir senaryo çıkarılabilirdi bilinmez. Ama bu kadar da kötü olmasaydı yahu.
Nerden başlayayım bilemedim. Konu saçma sapan, yerlerde sürünüyo. Direk oyunculara geçeyim en iyisi.
Oyunculardan ikisi hariç hiçbiri tanıdık gelmedi bana. Uzakdoğuda geçen filmlerin klasik kötü adamı Cary-Hiroyuki Tagawa var Heihachi rolünde. Makyaj çok başarılı, çok benzemiş. Zaten filmde başarılı bulduğum 2 şeyden biri makyaj ve kostümdü. Diğeri de oyuncu seçimi zaten. Tanınmamış oyuncular seçmişler ama oyundaki karakterlere en iyi oturan oyuncuları seçmeye gayret etmişler. Neyse. Boksör Steve Fox rolünde de fantastik filmlerde acıklı hikayesi olan -mecburen- kötü adam rollerinden hatırladığım Luke Goss var. Blade 2'de Nomak ve Hellboy 2 : The Golden Army'deki Prince Nuada rolleri en bilinen oyunculukları. Daha doğrusu benim aklımda kalanlar. …

Joker's Asylum 2 Killer Croc

Joker's Asylum 2 Killer Croc
Format:cbr
Sayfa:24 Boyut:23 mb
Çeviri:Batuhan
Balonlama:DarkruseNightwing93
Gotham'ın kötülerini maceralarını anlatan ve iç dünyasını bizlere gösteren Joker bu seferde Killer Croc'un bir macerasını anlatıyor.


İndir

Wolverine - Weapon X #2

Wolverine - Weapon X #2
Format:cbr
Sayfa:27 Boyut:30 mb
Çeviri:Craban
Balonlama:
Ryu Hayabusa

Logan, eski operasyon arkadaşlarından Maverick ile iletişime geçti. O da Logan'a, Blackguard denen özel bir askeri grubun, Adamantiyum oluşturma yöntemleri de dahil birçok Weapon X dosyasını ele geçirdiği bilgisini verdi. Logan, Blackguard'ın araştırma merkezine ulaştı ve onların sadece planlar üzerinde uğraşmadıklarını gördü...planları uygulamaya başlamışlardı bile.

İndir

Mine Vaganti - Serseri Mayınlar - Yoksa hala izlemediniz mi?

Bu sene gösterimdeydi. Mart ayında.
İtalya'da yaşayanTürk asıllı yönetmenimiz Ferzan Özpetek'in filmi Serseri Mayınlar.
Harika bir film, eğer kaçırdıysanız hiç durmayın hemen bulun seyredin derim.

Güney İtalya'da Lecce'de, küçük bir kasabada yaşayan ve makarna fabrikaları olan bir ailenin içinde geçiyor hikaye.

Bu şirin kasaba harika bir sahne olmuş filme, dar, taştan sokaklar, eski ve sütünlu binalar, ve bahçe içinde çok odalı bir çiftlik evi.

İtalyan ailesi tam ezberimizdeki gibi, 3 kuşak beraber yaşıyor, büyükanne, bekar bir kızı, evli bir oğlu karısı ve ikisi bekar erkek, biri evli kız torunları, iki hizmetçi, yemek saatlerinde çeşitli yiyeceklerle donatılmış sofralarda keyifli yemekler yeniyor, herkes birağızdan hızlı hızlı konuşuyor.

Buraya kadar normal. Küçük torun Tomasso Roma'ya işletme okumaya gitmiştir, ağabeyi ise fabrikanın başındadır. Tomasso birgün tatile ailesinin yanına gelir. Artık ona ağır gelen sırlarını ailesiyle paylaşmak ister. İşletme okumamış …

Fener Balat Ayvansaray

Bir kitap tanıtımı yapmak istiyorum ama bu sefer kitabı ben anlatmayacağım, kitabın yazarı anlatacak.
Ajanda dergisi için yaptığım bu röportajımutlaka okumanızı isterim, o kadar keyifli, içten, samimi ve eğlenceli bir sohpet oldu ki, hem kitapla hem de İstanbul'un bu eski semtleriyle ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.
Sevgili kuzenim Ahmet F. Özbilge'nin  kitabı "Fener Balat Ayvansaray"  tarihi bir semti bizlere muazzam bilgilerle, Osmanlı döneminin gelenekleriyle, yaşanmış hikayeleriyle pek çok şey öğrenebileceğimiz bir şekilde anlatıyor.
Fener Balat ve Ayvansaray semtleri senin için neden önemli, burayı özel kılan nedir senin gözünde?
İstanbul’un en şaşırtan semtleridir Fener Balat ve Ayvansaray. Gezdikçe, tanıdıkça özel olduğunun farkına varırsınız; gözleriniz büyür, ağzınız açılır, yüreğiniz kıpraşır; görsel ve duygusul bir şölen içerisinde buluverirsiniz kendinizi. İstanbul’un , Konstantinopolis’in, Bizantion’un ne manaya geldiğini buralarda anlarsınız. Türkün,…

Green Lantern Rebirth #1/6

Green Lantern Rebirth #1
Format:cbr
Sayfa:31 Boyut:30mb
Çevirmen:Darkruse
1994 yılında Superman’in diriliş öyküsü sırasında Hal Jordan’ın doğup büyüdüğü şehir olan Kıyı Şehri, Cyborg Superman ve Mongul tarafından yok edilmişti. Bu olayın üzerine Jordan, bir türlü kendini toplayamamış ve yüzüğünü kullanarak Kıyı Şehri'ni tekrar yaratmaya çalışmıştı. Jordan'ın yüzüğünün enerjisi bitince daha fazla güce ihtiyaç duymuş ancak Jordan’ın şefleri konumundaki “Evrenin Koruyucuları” buna izin vermemiş, üstüne üstlük Jordan’dan yüzüğü, kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı gerekçesi ile, kendilerine teslim etmesini istemişlerdi. Psikolojisi zaten bozuk olan Jordan ise beklenin aksine, koruyuculara baş kaldırmış ve Yeşil Fener’lerin yüzüklerinin güçlerinin kaynağı olan ve gardiyanlar tarafından muhafaza edilen “Merkezi Güç Bataryası”nı ele geçirmeye çalışmış ve yoluna çıkan diğer Fenerlerin yüzüklerini alarak bunu da başarmıştı. Bunu yaparken Yeşil Fener Birliği’ni yok etmiş ve…

Eminem - Love The Way You Lie ft. Rihanna (indir/download)

Eminem Rihanna Love The Way You Lie New 2010 HQ Songs New Song Hit Music

Yabancı hip-hop/ rap müziği severler için güzel bir çalışma olmuş. Umarım beğeneceksiniz..

Linkler:
Linkler yayıncı kuruluş şikayeti üzerine kaldırılmıştır.

The Aviator ve Leonardo di Caprio

Son iki haftadır, İnception ve Leonardo di Caprio 'dan başka birşey konuşulmuyor.
Haftasonu, gün sayarak beklediğim filmi ben de seyrettim ve hayran kaldım, muhteşem bir senaryo ve her saniyesinde yerli yerine oturan bir puzzle. Bugün bu filmden bahsetmiycem ama keşke Christopher Nolan sürekli film yapsa da izlesek:)


Bugün Leonardo di Caprio'nun The Aviator (Göklerin Hakimi) filmini hatırlatmak istiyorum.
Filme geçmeden önce şunu da belirtmek istiyorum ki sevgili dergimiz Ajanda 'danın bu sayısında "Evde Dvd Keyfi " köşemde  Leonardo di Caprio filmlerinden ve birazda özel yaşamıyla kariyerinden bahsettim.

Ayrıca yine dergimiz yazarlarından Akın Çetin ise Christopher Nolan ile ilgili harika bir inceleme yazısı hazırladı. Mutlaka okumanızı öneririm.


Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett
Gösterim Tarihi: 2004

Film, dünyanın sayılı zenginlerinden, 1905 doğumlu ünli havacı, mühendis, film yapımcısı ve yönetmen, Howard Hughes’in hayatını konu…

Wolverine Klasik Seri: 1

Wolverine Klasik Seri Arka Bahçe'nin bıraktığı yerden Gerekli Şeyler yayıncılıkla devam ediyor. Seri bir Essential cilt üçe bölünerek yayınlanıyor. İlk cilt 160 sayfa, softcover, siyah-beyaz formatta satışa sunuldu. Fiyat olarak da oldukça ekonomik olan bu cildi Wolverine hayranları kaçırmamalı.
Dragon Age #1

Dragon Age #1
Format:cbr
Sayfa:24 Boyut:27mb
Çeviri:Craban
Balonlama:Ryu Hayabusa

Aynı isimli bilgisayar oyunundan uyarlanan Dragon Age sizlerle.
Keyifli okumalar.

İndir