Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mayıs 30, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Yaşamaya Değer - Le Hérrison

Bu hafta vizyona giren "Yaşamaya Değer" bir Fransız filmi. Tamamiyle insan davranışlarını, ilişkilerini ve yaşam biçimlerini anlatan harika bir senaryosu var.

Film bittiğinde bana biraz Amelie'yi anımsattı, tabi çok farklılıkları var ama "hayatta bazı kişiler sanki sihirlidir, insanlara umut ve yaşama sevinci verir" felsefesi ortak noktası olabilir.

Avrupa sineması insan doğasını çok gerçekçi anlatıyor bence. Çok etkileyici ve hayatı tam yansıtan senaryolar, replikler ve davranışlar filme dönüştürülüyor.

Amerikan filmleriyle dolu sinema salonlarında arada böyle güzel Avrupa yapımı filmlerin kaçırılmaması gerekir bence.

Amerikan filmlerinin çoğu fantastik ve aksiyon ihtiyacımıza hizmet verirken, abartılı ve doğal olmayan sahneler, inandırıcılıktan uzak diyaloglar ve tavırlarla dolu.

Avrupa sineması diye ayırım yaptım ama illa Avrupa'da olması gerekmiyor mesela Arjantin yapımı olan "El Secreto de Sus Ojos" "Gözlerindeki Sır" seyreden herkesi…

Nasrettin Hoca Fıkraları (ebook)

Nasreddin Hoca 13. yüzyıl Anadolusu’nda yaşadığına inanılan bir halk bilgesinin adı olup, Türk folklorunun en önemli fıkra kahramanıdır.

Linkler:
http://uploading.com/files/bem434me/Nasreddin_Hoca_Fikralari_Kitabi_indirsenindir.com.rar/

İngilizce Grammer Kitabı

Türkçe anlatımlı güzel bir ingilice grammer kitabı. .doc (word) uzantılı bir dosyadır. Umarım ingilizce öğrenmek isteyen arkadaşlara güzel bir katkısı olur...

Linkler:
http://uploading.com/files/fddb9236/ingilizce_grammer_kitabi_indirsenindir.com.rar/

NAZIM HİKMET'TEN

En güzel deniz: Henüz gidilmemiş olanıdır. En güzel çocuk: Henüz büyümedi. En güzel günlerimiz: Henüz yaşamadıklarımız. Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: Henüz söylememiş olduğum sözdür...
Nazım Hikmet Ran (1902-1963)
SEVİYORUM SENİ Seviyorum seni ekmeği tuza banıp yer gibi Geceleyin ateşler içinde uyanarak ağzımı dayayıp musluğa su içer gibi Ağır posta paketinineyin nesi belirsiz telaşlı, sevinçli, kuşkulu açar gibi Seviyorum seni denizi ilk defa uçakla geçer gibi İstanbul´da yumuşacık kararırken ortalık içimde kımıldayan birşeyler gibi Seviyorum seni Yaşıyoruz çok şükür der gibi. Nazım Hikmet Ran (1902-1693)
Büyük şairimizi rahmetle anıyoruz.

Mulholland Drive - Beyin mıncıklayan film

Gizemli filmlere bayılırım, baştan sona anlamaya çalışmak, teoriler üretip durmak acayip keyif verir bana. Birçok film seyretmenin faydası olarak da çoğu zaman tahminlerim tutar ki bu da iyi birşeymi değilmi bilemiyorum, sonunda şaşırmak da zevklidir çünkü. Tabi kurgunun ve senaryonun hazırlanışı da çok ilgimi çeker bu tip filmlerde.

Mulholland Drive'a gelince baştan sona bir gizem. Seyrederken tam bana göre diye düşünüyordum, gelin görün ki, bu bildiğiniz gizemli filmlerden değil, bunu sonuna geldiğinizde anlıyorsunuz.
Tabi bu bir David Lynch filmi dersem nedemek istediğimi daha iyi anlatmış olurum herhalde.

Lynch "bilinçdışının yönetmeni" olarak adlandırılmakta, ve "seyrettiğiniz herşey bir yanılsamadır" felsefesinde filmler yapmaktadır.

Özellikle bu filmde bir tiyatro sahnesi vardı ki bence en önemli ve etkileyici olandı. "silenzio" diye başlayan gösteri italyanca ve ingilizce bir sunumla büyüleyici ve ürperticiydi.

Filmin konusundan bahsetmiycem çünkü…

Buluşmaya Çok Az Kaldı!!

Son hazırlıklarda tamamlandı. Artık gün sayıyoruz.
İşte dergimizin kapağı,
Sayfamızı ziyaret etmek için lütfentıklayın