Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mayıs 23, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

M. Night Shyamalan

Çocukluk sanrılarından kurtulmanın yolunu iç dünyasına yaptığı yolculuklarda bulmayı başaran, Batı’nın havasını solumuş Doğu’nun romantik oryantalizmine olan aidiyetine de her daim sahip çıkmış bir isim M. Night Shyamalan. Eserlerinde yarattığı sıra dışı karakterler ve kurguladığı doğaüstü olaylar ile sembolik bir tanrısallığa bürünen Hint asıllı yönetmenin dünü ve bugünü üzerinden yola çıkıp, günümüz endüstriyel sinema sisteminde edindiği yere varan bir çözümleme yapacağız.

***

Küçük bir çocuğun hayal dünyası kadar geniş ne olabilir ki? Belki iki küçük çocuğun hayal dünyası… Büyüklerimizin oldukça basit bir yöntemle tüme vardığı gibi “Ne kadar çok ekmek, o kadar çok köfte…” Sınır tanımaz bir hayal gücünüz varsa eğer bunu besleyen şeylerin ne olduğunun bilinmesi önemlidir belki de. Söz konusu çocukluğumuz olduğu müddetçe empati yapmak kadar kolayı yoktur. En nihayetinde kendimizin yerine yine kendimizi koyuyoruz. Çocukluğumuzu besleyen en yaratıcı olgular her daim bilinmeyen, dolayısıyl…

Nazım Hikmet Ran -Tüm Şiirleri ve biyografisi (pdf)

içindekiler:
+Nazım Hikmet Ran’ın Tüm Eserleri
+Nazım Hikmet’in Tartışmaları
+Nazım İçin Yazılan Şiirler
+Nazım’ın Hayatı
+Barış Uğrundaki Mücadelesi
+Oyunların Üzerine

Linkler:
http://uploading.com/files/6b9eed5f/NazimHikmetsiir_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

Kağıt Katlama Sanatları Origami Kitabı (origami ebook)

Birds in Origami

8 sayfa | 1995/02/23 | PDF | 1,57 MB

Bir kuğu, flamingo, ördek, leylek, kaz oluşturun büyüleyici sürümleri ve diğer birçok popüler kuşlar. Yaklaşık 480 siyah-beyaz çizimler.

8 pages | 1995-02-23 | PDF | 1.57 MB

Create charming versions of a swan, flamingo, duck, stork, goose, and many other popular birds. Approximately 480 black-and-white illustrations.

Linkler:
http://uploading.com/files/5cdm2c9a/Birds_in_Origami_indirsenindir.com.rar/

Proteus 7.6 Final SP0 Pro + Patch indir

Proteus Nedir?
Proteus, baskı devre çizimi, elektrik, elektronik devre şeması hazırlamak ve bu devreleri simüle etmek de kullanılan bir yazılımdır.
Labcenter Electronic firmasının bir ürünü olan Proteus görsel olarak elektronik devrelerin simülasyonunu yapabilen yetenekli bir devre çizimi, simülasyonu, animasyonu ve PCB çizimi programıdır. Klasik workbench'lerden en önemli farkı mikroişlemcilere yüklenen .HEX dosyalarını da çalıştırabilmesidir. Proteus gün geçtikçe genişleyen bir model kütüphanesine sahiptir. Proteus programı sanal bir laboratuvardır. Her türlü elektrik/elektronik devre şemasını Proteus yardımıyla bilgisayar ortamında deneyebilirsiniz. Devredeki elemanların değerlerini değiştirip yeniden çalıştırır ve sonucu gözlemleyebilirsiniz. Bu program, binlerce elektronik eleman içeren devre tasarımlarının üretiminde bile kullanılabilmektedir. Elektriksel hata raporu hazırlayabilmekte, malzeme listesini çok düzenli bir şekilde verebilmektedir.

Bizimle paylaşan B@R@N'a teşek…

ByWifi Video Downloader (Online video izleme hızınızı artırın)

ByWifi Video Downloader 2.0.2

YouTube, GoogLe Video ve xHamster gibi online video siteLerinden video izLerken hız sorununa mı takılıyorsunuz? Alttaki çubuğunuz doLmuyor mu? Ve Yavaşlıktan mı şikayetçisiniz? İşte sorunu en aza indirecek güzel bir program.

%99 oranla hemen hemen tüm video siteleriyle uyumludur. Video yüklenme sürelerini kısalttığı gibi, aynı zamanda videoları bilgisayarınıza da indirme olanağıda sağlıyor.

Ayrıca indirdiğiniz videoların formatlarını 3gp, Mp4 ve avi gibi formatlarada çevirebilme olanağını size sunuyor.

Linkler:
http://uploading.com/files/8ccdfe4b/ByWifiVideoDownloader2_3_2_indirsenindir.com.rar/

Kocaeli Kitap Fuarına ilgi bu yıl ikiye katladı (Haber)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen ve 17-23 Mayıs tarihleri arasında açık olan Kocaeli Kitap Fuarı’na katılanların sayısı geçtiğimiz yılı ikiye katladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’nı 9 günde 220 bin kişi ziyaret etti.

İnterteks Fuar alanın girişindeki iki adet XRAY cihazından alınan verilerin günlük olarak toplanmasıyla elde edilen 204.190 bin kişinin, cihazdan geçmeyenlerin de dâhil edilmesiyle, 220 bini aştığı kaydediliyor. Fuarı geçtiğimiz yıl 120 civarında vatandaş ziyaret etmişti.

GÜNDE ORTALAMA 25 BİN KİŞİ

2. Kocaeli Kitap Fuarı, kitapseverlerden yoğun ilgi gördü. İlk gün 15 bin kitapseverin ziyaret ettiği Kocaeli Kitap Fuarı günde ortalama 25 bin kişinin ziyaret ettiği hesaplandı.

Türkçe Olarak Yayınlanmış veya Yayınlanacak Amerikan Çizgi Romanları Listesi

Burada sadece yayınlanmış veya yayınlanacak olan comics'ler listelenmiştir ve hiç biri sitemizde çevrilmeyecektir. Listede eksikler olabilir.


Hoz Comics

Civil War/İç Savaş
Wasteland/Çorak Topraklar - 1. Kitap
Iron Man - Extremis
Örümcek Adam - Öteki: Evrimleş ya da Öl, İç Savaş Yaklaşıyor, Evdeki Savaş, Siyaha Dönüş, Son Bir Gün

Yakında çıkacaklar:
Hulk Gray
Spider-Man Blue
Daredevil Yellow
X-Women
Wonderful Wizard of Oz
Örümcek Adam - Yepyeni Bir Gün

Gerekli Şeyler Yayıncılık
Secret War/Gizli Savaş
Strangers in Paradise/Cennetteki Yabancılar
Planet Hulk
Wolverine Klasik 1-2
Zombi
World of Warcraft 1
Joker
Watchmen
Wolverine Orijin
Vampirella 1-2-3

Yakında çıkacaklar:
1602
New Avengers
Silver Surfer Klasik
X-Men Klasik
Weapon X

JBC Yayıncılık
Star Wars - Klon Savaşları 1-7
Darth Vader Özel Cilt
30 Days Of Night/30 Gün Gece

Yakında çıkacaklar:
Deadpool
Umbrella Academy/Şemsiye Akademisi
Dead Speed
Star Wars - Dark Times
Star Wars - Kotor ya da Legacy'den biri

Marmara Çizgi
The Walking Dead/Yürüyen Ölüler - Günler Sonr…

AJANDA'nızı hazırlıyoruz!!!!

Bir süredir yazı yazamadım, bunun görünmez sorumluluğunu hergün hissettim açıkçası:))

Ama bir sebebi vardı, çünkü yaklaşık bir aydır başka birşey üzerinde çalışıyorum, daha doğrusu çalışıyoruz.

Biz bir grup girişimci ruh ortaya birşey çıkarma peşindeydik ve artık hayallerimizi herkesle paylaşma zamanı çok yaklaştı.

Bir dergi hazırlıyoruz, ne dergisi mi?

AJANDA
Eğenceli ve Kültürel Etkinlik Önerileri
Gezecek, okuyacak, seyredecek, deneyecek, değerlendirecek, ilginizi çekecek birçok şeyin olduğu bir dergi hazırladık, adını AJANDA koyduk!
AJANDA tam 1 AY boyunca ne yapmalı, nereye gitmeli, ne seyretmeli, ne okumalı gibi sorularınıza cevap bulacak, sizlere rehberlik edecek. Ayrıca kitap, film inceleme yazıları, röportajlar, ayın bloğu, yazı dizileri, fotoğrafçılık, dalış, çocuklarla aktiviteler, İstanbul’da turist olmak gibi türlü türlü ilgi çekici konular AJANDA’da.
Online kültür, sanat, etkinlik dergisi AJANDA ilk sayısı ile 1 Haziran 2010'da ajandadergi.blogspot.com da. Ücretsiz abone ola…

Zülfü Livaneli - Veda film müzikleri (soundtrack)

içindekiler:
Fikriyenin şarkısı
selanik türküsü
Kırmızı gül'ün anlı var
Vardar ovası
Yeni Cami
Koca arap zeybeği
manastır türküsü
Bir fırtına
Veda
Kapalı gözler
Çocukluk günleri
Savaş oyunu
İnsanlar ve acıları
A new world

Linkler:
http://uploading.com/files/6d7da94f/ZulfuLivaneli-VedaFilmMuzikleri2010_indirsenindir.com.rar/http://hotfile.com/dl/44644121/88d0ef8/ZulfuLivaneli-VedaFilmMuzikleri2010_indirsenindir.com.rar.html

SIRASELVİLERDE BİR OTEL ODASI

Okuduğum ilk Azerbaycanlı bir yazarın romanı "Sıraselvilerde Bir Otel Odası". Yazar bu romanını Mimar Sinan Üniversitesinde okutmanlık yaptığı 1993-1994 yıllarda yazmıştır. İstanbul aşığı olan Anar, en çok İstanbul'u anlatan satırlarını sevdim. Bireylerin içi dünyasına dair kurduğu diyologlar anlatımı oldukça güçlendirmiş. Yolculuk ve ölüm temasını çok güzel kalem almış Anar. Filoloji anabilimdalında doktora unvanına sahip Kerim Esgeroğlu bir görüşme için bir günlüğüne İstanbul'a gider, arkadaşından ödünç aldığı ayakkabılarla birlikte. Ama görüşme gerçekleşemez ve Kerim Esgeroğlunda bir hayal kıırklığı yaratır. Bu görüşme için ısrar eder ve gerçekleşmesi için rektörle ile konuşması gerekir. Rektörün de iş yoğunluğundan Kerim Esgeroğluna ertesi gün için randevu verir. İstanbul'da bir gece geçirmesi gerekecektir ve sıraselvilerde ucuz bir otel odasında kalmaya karar verir. Bu otel odasının kendisine mezar olacağını bilmeden. İsttanbul'a hangi hayallerle gelmişt…

Zenginliğe Götürecek 50 Yol (ekitap)

Suze Orman,
Dünya çapında üne sahip Mali Planlama Uzmanı ve New York Times gazetesinin en çok satanlar listesinde 1 numaraya kadar çıkan "Mali Özgürlüğe ve Zengin Olmak için gerekli Cesarete giden 9 adım" kitabının yazarıdır..

Sizlere para ile ilgili tutumunuzu kontrol altına alarak mali yaşamınızın kalitesini yükseltmenize yardımcı olacak pratik ve eğitici 50 adet kart sunmaktadır..
Zengin ve bereketli bir gelecek, ancak parayı doğru şekilde düşünürseniz sizin olabilir!

Linkler:
http://uploading.com/files/2c749491/ZenginligeGoturecek50Yol_para_kartlari_indirsenindir.com.rar/

KISKANMAK

1960 yılında kaybettiğimiz, yeterince ilgi görmemiş bir yazarımızdır Nahid Sırrı Örik. yayımlanan ilk romanı da "Kıskanmak"tır. Kitabı elime alıp okumaya başladığımda, benim tahmin ettiğim br konu çıkmadı. Hiç tahmin etmediğim bir kıskançlık ile karşılaştım. Kardeş kıskançlığı. Hastalık derecesine varan bir kıskançlık hemde. Seniha'nın ağbisine duyduğu kıskançlık çocukluk yıllarında başlar. Yıllar geçtikçe bu karakter özelliğini almaya başlar. Evlenme çağı gelip de evlenemeyince, bir de bunu çirkinliğine bağlayan bir karakterdir Semiha. Ağbisi, ağbisinin karısı Mükerrem ve anneleri hep birlikte aynı evde yaşamaktadırlar. Baş karakter ve aynı zamanda kötü olan karakter bir plan yapar ve uygular. Ağbisinin evliliğine gölge düşürür. Kitabın sonu ise gerçekten acı. İçimizde yaşadığımız ama su yüzüne çıkaramadığımız kimbilir daha ne çok duygularımız hislerimiz var. Bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. Ama özellikle iki çocuk sahibi anne babalar sizlere iki kat daha fazla öne…

Pazartesi Notları #102

"Batılılar geldiklerinde ellerinde İncil, bizim elimizde topraklarımız vardı...
Bize, gözlerimizi kapayarak dua etmeyi öğrettiler...
Gözlerimizi açtığımızda ise bizim elimizde İncil, onların elinde topraklarımız vardı..."
Az sonra okuyacaklarınız 12 Aralık 2009 ve 16 Mayıs 2010 tarihleri arasında sıklıkla tuttuğum günlükten alıntılardır. 5 ay boyunca benliğime egemen olan ruh halini ve onun geçirdiği dönüşümü aktarması bakımından kaydadeğerdir. Sansürsüzdür...Askerlik beklenenden de garip başladı. Bazı şeyler insanın beklentilerini aşabiliyormuş. Belki içinde bulunduğum alayla ilgilidir, bilmek zor, fakat kulaktan dolma bilgilerle yola çıkan insan daima yolda kalmaya mahkummuş. Bir şey veya bir yer hakkında bilgi edinmek istiyorsa insan onu yaşamalıymış mutlak. Yoksa ilk günümde önümde Lig TV bulup, sabahın 8'ine kadar uyumuş olmamı nasıl açıklayabilirdim ki?Askere Aralık ayında gitmekle iyi etmişim aslında. Banyo sıkıntısının alabildiğine yaşandığı bir ortamda yaz mevsimin…