Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Nisan 4, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Bilinmeyen Yönleriyle Satanizm - Bülent Kısa

Satanizm 90′lı yılların başlarından itibaren Türkiye’de adı duyulur ve zaman zaman da gündemi fazlasıyla işgal eder hale geldi.
Satanizm’den fazlasıyla bahsedilmesine ve dönem dönem de, basının da abartması ile “Savulun Satanizm geliyor” şeklinde abartılı merak ve korku dalgalarının yükselmesine rağmen görülmektedir ki, kimsenin hatta “Satanist’im” diyenlerin bir çoğunun bile Satanizm hakkında belli bir fikri ve bilgisi yok.

Satanizm, bazılarına göre bir inanç sistemi, bazılarına göre bir din, bazılarına göre bir yaşam tarzı, bir felsefe, kimine göre sapıklık ve canilik, kimilerine göreyse siyah elbiseler giyip, erkeklerin saç uzatması ya da saçlarını kazıtması, küpe takmaları, kadınların da siyah tırnak cilaları kullanmaları ve metal müzik dinlemeleri.

Satanizm tam olarak nedir? Bu soruya bir, iki kelime ile cevap verebilmek için insanın Satanizmi hiç bilmemesi ve kulaktan dolma yarım yamalak bilgilerle konuşuyor olması gerekiyor. Satanizm için kısaca “Şeytan tapımı” deyip geçmek de müm…

XIII

XIII dediğimde birçoğunuzun aklına eminim Robert Ludlum'un Bourne üçlemesi gelecek. Konu her ne kadar aynı olmsa da birbirine çok benzediği noktalar var. Bu yazımda, ülkemizde de çizgi romanı Marmara Çizgi tarafından yayınlanmış olan XIII adlı çizgi roman serisinin video oyunundan bahsedeceğim.

XIII aslında senaryosu ve grafikleri dışında gayet sıradan bir fps oyun. Senaryosunu müthiş bir çizgi romandan alması ve cellshaded (çizgi roman tarzı) grafikleri oyunu oynanmaya değer kılıyor.

Senaryo çizgi romanla paralel fakat birebir aynı değil, bolca aksiyon unsuru eklenmiş. Durup dururken ortalıktan düşman yağdığına sık sık tanık oluyoruz.

Oyunun en can alıcı noktası grafikler. Çizgi roman atmosferi oldukça güzel bir şekilde yansıtılmış. Başka odalardaki insanların yürüme efektleri "tap tap" şeklinde görülürken, silahınızda mermi bittiğinde ateş etmeye çalıştığınızda silahın yanında "click click" yazıyor. Ayrıca karakterlerin konuşmaları çizgi roman balonları içinde …

Hüzünbaz Sevişmeler - Yılmaz Erdoğan

Arka Kapak
"Aklı hin yüreği hüzünbaz bir yazardan imgelizce öyküler..."
... Aşkımız iki gözlüklünün öpüşme çabasıydı; gözlükleri çıkarmak hiç aklımıza gelmedi.
... Hiç düşündün mü belkiyi? Belki, eline en yakışan takı benim elim. Belki de en belli olacak yalan, benim söylediğim... Belki sen ve belki ben...
... Yoksulluk, kirden rengi tanınmayan bir beyaz tutsaklık... İnsan kendine iltica edebilir mi?
... Ölü olarak ele geçiriliyor en sıcak insan sözleri... Ve hüznüm bir kamu morgunda işe başladı.

Edebiyat / Senaryo - Oyun
Edebiyat (Roman - Öykü) Yerli / Öykü ve Anlatı


Linkler:
http://hotfile.com/dl/37406379/fa88984/huzunbaz_svismlr_yilmaz_Erdgn_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar.htmlalternatif
http://uploading.com/files/b18be4m3/huzunbaz_svismlr_yilmaz%2BErdgn_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

Son Zamanlarda Seyrettiklerim ve Önerilerim

Seyrettiğim her film için ayrı ayrı yorum yazamıyorum ama arşivimde de bulunmalarını istediğimden birikenlerle ilgili özet olarak birkaç kelam etmek istedim. Başlıyorum.

La Mome - La Vie En Rose - Kaldırım Serçesi

Yıl: 2007
Yönetmen: Olivier Dahan
Oyuncular: Marion Cotillard ve Gérard Depardieu

Ödüller: Marion Cotillard 7 ödül aldı (Oscar, Altın Küre, Prix Lumière ,Golden Space Needle, Bafta, César,Czech Lion) ayrıca film 7 ayrı ödül daha topladı.

Edith Piaf'ın 3 yaşından ölümüne kadar hayatı, fakirlik yıllarından nasıl şöhret olduğu, hastalıkları, aşk yaşamı, kariyeri, yaşam tarzı Marion Cotillard'ın  muhteşem performansıyla anlatılan filmde aynı zamanda Edith Piaf'ın bildiğimiz pek çok şarkısıda bize eşlik ediyor.

Gençlik yıllarından yaşlılık haline kadar her yaşını canlandıran Cotillard'ın oyunculuğunda ,özellikle onun gibi kambur duruşu, yürüyüşü, her durumda yüzünde oluşan kocaman gülümsemesi, konuşma tarzı ile sanki gerçek Edith Piaf'ı seyreder gibi hissediyor insan…

AŞK İNTİHARIN PEŞİNDE

2009 yılının son gününü ve saatlerini Atilla Birkiye'nin yazmış olduğu 5. romanını okuyarak geçirdim. Bende yeni yıla böyle güzel bir kitabı okuyarak girdim. Okudum ki, tüm yıl boyunca bol bol okuyayım diye :) Beşir Fuad intihar etmiştir 6 Şubatta. Fuat da Beşir Fuad ile kendini özdeşleştirir. Onun iç dünyasını kendi iç dünyası ile kıyaslayıp düşünmeye başlar. Romanın hayalet kahrramanıdır Fuat. Olayları anlatan ise Suat ve Eylül'dür aslında. Suat ve Eylül tüm gece boyunca oturup, içki içerler, gezerler ve Fuat'ı ararlar. Fuat'ı bir an önce bulmak isterler, Beşir Fuad'a hayranlığını bilirler ve Fuat'ın da sonunun Beşir Fuad gibi olmasından korkarlar. Ama korktukları başlarına gelir ve Fuat da hayranı olduğu kişi gibi aynı tarihte ve aynı saatte hayatına son vermiştir. Atilla Birkiye'nin "Eylül" romanında çok etkilendiği belli oluyopr bu romanda. Çok akıcı ve yalın bir dille yazılmış olan bu romanda aşk ve cinselliğin yanında bir iç yolculukta mevc…

The Imaginarium of Dr.Parnassus

Hikayeler anlatıldıkça dünya varolmaya devam edecektir, diyor Dr. Parnassus, bin yaşındaki keşiş.
Peki ya birgün şeytan gelip de hikayeleri anlatanların ağzını mühürlerse, ne olur, hiçbirşey! Çünkü dünyanın herhangi biryerinde mutlaka hikaye anlatan biri olacaktır. Dr. Parnassus’un da hikayesi anlatılmalıdır. Terry Gilliam harika görsel efektlerle hayalgücünün yansıdığı bu dünyaya şeytanla köşe kapmaca oynamak için bizi davet ediyor. Yazının devamını okumak için lütfen http://www.artimetre.com/2010/04/07/the-imaginarium-of-doctor-parnassus/ tıklayınız.

Recovery My Files 4.4.8 Build 578 - Silinen Dosyaları Geri Getirin

Program tenıtımı:
Arkadaşlar yanlışlıkla veya çökme sonucu bilgisayarınızdan silinen dosyalar artık yok olup gitmiyor onları geri getirebiliyorsunuz. Bu işlem için profesyonel yardımlarda binlerce dolar ödenmektedir. Ancak sizin profesyonel yardım gerektirmeyen dosyalarınız için (mp3, resimleriniz, word, ebook vs.) bu program biçilmiş kaftandır. Geri dönüşüm kutusundan bile sildiğiniz dosyaları, virüs bulaştığı için kaybettiğiniz dosyaları, yazılım çökmesinden kaynaklanan veri kayıplarınızı geri getirmenin güvenli yollarından biri profesyonel ve uzman bir yazılım Recover My Files sizi büyük dertlerden kurtarmaya geliyor.

Birçok dosya formatını destekleyen program; Word, Excel, PowerPoint belgesini, resim ve grafik dosyalarını, ZIP ve RAR uzantılı sıkıştırılmış arşiv dosyalarını, Outlook ve Outlook Express'den sildiğiniz e-postaları ve daha aklınıza gelen birçok dosyayı sildikten sonra tekrar bilgisayarınıza geri getirebilirsiniz.

Linkler:crack içindedir.
http://hotfile.com/dl/37594632…

Planetary Göndermeleri No: 3

Planetary göndermelerinde bu sefer farklı bir durumla karşılaşacağız. Bu sefer gönderme bir çizgi roman serisine değil, Popüler bir filme yapılmış (pek başarılı olduğu söylenemez ama popüler bir film). Planetary #2'nin göndermesi Godzilla'ya yapılmış. Gönderme değil aslında, Warren Ellis adeta alıp Godzilla'nın hikayesine bir alternatif yapmış. 2. Dünya savaşında Rusya ve Japonya arasındaki bir adada canlıların radyasyondan etkilenmesi ve dev boyutlara ulaşması sonucunda adanın karantina altına alınması anlatılıyor. Aşağıda gördüğünüz yatan dev sürüngen Godzilla oluyor:

Yurt Dışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı Soru Kitapçığı Ve Yanıtları

2010 YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU

YURT DIŞI YÜKSEKÖĞRETİM DİPLOMALARI DENKLİĞİ İÇİN SEVİYE TESPİT SINAVI

SORU KİTAPÇIĞI VE YANITLARI

İçerik:
Öğretmenlik Meslek Bilgisi Testi ve Cevap Anahtarı
Tıp Doktorluğu Testi (1. Aşama) ve Cevap Anahtarı

Linkler:
http://uploading.com/files/a9f9fm42/YDY_diploma_denkligi_seviye_tespit_sinavi_indirsenindir.com.rar/

Atskuri-Severnaya (Farhad Mammadov)

Özeti böyledir:
Hikaye iki dostun Gürcüstanın Atskuri adlı köyüne seyahetleri zamanı başlarına gelen qarip fövqeltebii hadiselerden bahs edir. Düşergenin önündeki dağa çıkıb uzaylıların bazasını aşkar eden iki genç, humanoidi görcek dağdan aşağı diyirlenirler. Öyle her şey de bundan sonra başlıyor. Tesadüfen, biri geçmişe,-1987-ci yıla- Sovetler dönemine düşür, digeri isə zaman durğunluğu halinde beş yıl gözlemeli olur. Ardı daha da interresant.

Linkler:
http://uploading.com/files/78f8ed59/Atskuri_Farhad.M_indirsenindir.com.rar/

Shutter Island

Filmi izlerken başlarda standart bir senaryo olduğunu düşündüm.Psikopat katillerin tutulduğu (ve sonradan ortaya çıkacağı üzere üzerlerinde yasadışı deneylerin uygulandığı) akıl hastanesini soruşturmaya gönderilen iki federal dedektif ve orada kendilerini kanundan da üstün gören derin devletin desteğini arkalarına almış bir hastane yönetim kurulu.Ama sonlarına doğru gerçekten sınırlar zorlanmış.Sürpriz bir final bekliyor izleyenleri.
Dikkatli bir izleyicinin filmde görebileceği en az 5 hata göze çarpmakta.Sahnelerde kamera değişimi sırasında oyuncuların duruşları falan değişmiş oluyor.Martin Scorsese'den beklemezdim açıkçası.
Oyunculuklardan bahsetmek istiyorum.Leonardo DiCaprio iyi bir oyunculuk sergilemiş.Ancak en iyisi değil.The Departed'daki ve The Aviator'daki performanslarını gördükten sonra bu filmde yetersiz olduğunu düşünmek mümkün.Michelle Williams'ın ise mimikleri,ses tonunu kullanışı gerçekten çok güzel,çok başarılı.Mark Ruffalo ise neden orta karar bir oyunc…

Emile Zola kitapları e-kitap / e-book download

rar içeriği:
Emile Zola-Angelique'in hülyası.txt
Emile Zola-Apartman.doc
Emile Zola-Apartman-1.txt
Emile Zola-Apartman-2.txt
Emile Zola-Apartman-3.txt
Emile Zola-Nana.rtf
Emile Zola-Nana.txt

Émile Zola kimdir?
Émile Zola, (2 Nisan 1840 – 29 Eylül 1902) Fransa'da natüralizm akımının öncüsü olan ünlü bir yazardır. Zola’nın edebiyat dışındaki şöhreti ise, Dreyfus Davasında takındığı aydın tavrından kaynaklanmaktadır. 1897 yılında Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle askeri yargının duyarsızlığına kurban giden yüzbaşı Dreyfus’u hükümetin bütün baskılarına rağmen savunan ve Fransa devlet başkanına hitaben “İtham Ediyorum” makalesini yayınlayan Zola, baskılardan dolayı Fransa'yı terkedip bir süre Londra'da yaşamak zorunda kaldı. Çabaları sonucunda Dreyfus Davası'nın yeniden görülüp adaletin yerini bulması sonucu yurduna döndü. Émile Zola, 1902 sonbaharında,kaldığı otelin yatak odasında duman zehirlenmesinden öldü. “Nana”, “Germinal” ve “Meyhane” en tanınmış romanlarıdır.Tüm …

Blackest Night #8

En Karanlık Gece #8
Format:cbr
Sayfa:40 Boyut:40mb
Dil:Türkçe
Çevirmen:Darkruse Tüm DC evrenini değiştirecek olan En Karanlık Gece'nin tam 40 sayfalık
final sayısı Amerika'da yayınlandıktan tam 3 gün sonra sizlerle. Keyifli okumalar.

İndir

Dinmeyen Alkışlar - Cahide Sonku kimdir

Cahide Sonku kimdir?

Bir dönemin yıldızıdır. Ama yükseklere çıkmanın zorluğuna yenilmiş ve sonunda kendi kendini yok etmiş bir yııldızdır. Bir yıldızın kayışını izlemek, bir dönemi yakından tanımak istiyorsanız Dinmeyen Alkışlar tiyatro oyununu gidebilirsiniz.

Dinmeyen Alkışlar, Şehir Tiyatrolarından bir oyun. Bu oyun ile Cahide Sonku'nun hayatının yanısıra Türk tiyatro ve sinemasının önemli isim Muhsin Ertuğru'lu da yakından tanımış oluyorsunuz. Her nekadar oyunda adı "Başrejisör" olarak geçsede o aslında Muhsin Ertuğrul. Türk Tiyatrosunun disiplinli, prensipli, ilerici, yenilikçi, büyük ustası.


Ben Türk filmleri çok sever biri olarak Cahide Sonku ile ilgili çok şey bilmiyordum açıkçası. Belkide yaşım itiabariyle olabilir. Aslında 1933 ve 1971 yılları arasında birçok filmde rol almış olmasına rağmen son dönemde kariyerinde düşüşe geçtiği için yan rollerde oynamış (Ayşecik filmleri vb) bu yüzden de bizler onu filmlerden çok hatırlamıyor olabiliriz.

O aslında çok cesur bi…