Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Mart 21, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Planetary Göndermeleri No:2

Planetary göndermelerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şimdi de Planetary'nin ilk sayısında diğer çizgi romanlara yapılan eserlerden bahsedeceğiz. Bu sayıdaki ilk gönderme 1930'lu ve1940'lı yıllarda gazete bantlarından dergilere taşan çizgi romanlarla ortaya çıkan ucuz kahramanlara yapılmış. Bildiğiniz üzere 1930'lu yıllarda, aığırlıklı olarak polisiye ve bilimkurgu çizgi roman türünde çalışılmaktaydı. Hatta birçok maskeli dedektif bu dönemlerde ortaya çıktı (Green Hornet, Spirit, Shadow... gibi). Burada masada görmüş olduğunuz karakterlerden Axel Brass "Pulp Comic" karakterlerinden Doc. Savage'ın ta kendisi. Görmüş olduğunuz sağ taraftaki maskeli ve uzun paltolu karakter ise yine suçluları silahlarla haklayan bir karakter olan Shadow'a gönderme yapıyor.


Diğer bir gönderme ise aynı sayıda klasik bir süper kahraman takımı olan Justice League'in bir alternatif evren versiyonu şeklinde yapılmış. Karakterlerden Batman ve Flash'in alternatif ve…

El Secreto de Sus Ojos - Oscarlı Arjantin Filmi

Bu yıl “Yabancı dilde en iyi film” Oscar ödülünü alan Argantin-İspanya ortak yapımı film haklı bir ödülün sahibi.

Bir yanda hukuk sistemini eleştiren, diğer yanda geçmiş bir cinayetin izleriyle gerilim yaratan, fakat hepsinin ötesinde romantizmin ağırlığını baştan sona yayan bir hikaye bu.

Yazının devamıiçin lütfen http://www.artimetre.com/2010/03/26/el-secreto-de-sus-ojos-the-secret-in-their-eyes/ tıklayınız.

Lady Gaga - The Fame Monster

2 gün sonra 24'ünü dolduracak olan bu çılgın hatun gerçekten güzel bi albüm yapmış.2009'un son çeyreğinde çıkan bu albümün kritiğini şimdi yapıyorum.Çünkü ben yeni indirip dinledim.Ne yalan söyleyeyim Poker Face harici hiçbir şarkısını bilmiyodum.Dinlemeye bile tenezzül etmemiştim.Demek ki neymiş? Önyargılı olmamak lazım imiş.
Aslında ilgimi çekmesini şu blog yazısıyla sağlayan Gizem Kaymakoğlu'na teşekkürü borç bilirim.Bu ne kadar güzel bir sestir şaştım kaldım.Duptıs çıstak müzik diye dalga geçtiğim tekno müziğin hakkını vermiş gerçekten.Ayrıca sesinin berraklığına da hayran kaldım.Hele ki klipte hapisten çıkma sahnesinde Michael Jackson figürü yaptı ya,beni benden aldı.Madonna ve Michael Jackson'dan etkilendiğini de kendisi belirtmiş zaten.
Rocker'ım diye ortalıkta dolanan ben gibi biri bile bu albümü severek dinliyorsa herkese hitap ediyor denebilir.2 CD'lik bir albüm.En sevdiklerim de Alejandro,Telephone ve Eh eh oldu.Siz de dinleyin bu çatlak hatunu.

Punisher Volume 4 #1 -Well Come On Everybody

Punisher Volume 4 #1 -Well Come On Everybody Format:cbr Sayfa:24 Boyut:10mb
Çevirmen:Nightwing93 Arkabahçe'nin kaldığı yerden devam arada bazı sayılar var ama onlar arada netlik kazanıyor.Türkçe'nin kullanımıyla ilig bazı yerlerde hatalarım olmuş onları düzeltip linki yakın zamanda yenileyeceğim. Keyifli okumalar.

İndir
Serinin diğer sayısına ulaşmak için tıklayın.

Kane & Lynch: Dead Men

"İnsanoğlu neden hala yapmış olmak için oyun yapıyor?"

Bu sorunun cevabını henüz kimse veremedi. Kane & Lynch'e bakılırsa da uzun süre veremeyecek. Aslında üzerinde çok konuşulacak bir oyun değil.

Senaryo

Kane eski bir paralı askerdir, bir iş sonunda hapse girer, daha sonra idam yolunda bir takım maskeli ve silahlı adamlar tarafından yanındaki psikopat Lynch ile kurtarılır. Eskiden birlikte çalıştığı ekip The7 Kane'den hakları olan parayı geri istemektedir, yoksa Karısını ve daha hiç görmediği kızını öldüreceklerdir.

Grafikler ve Efektler

Grafikler ve efektler ortalama seviyede, Eidos'un her zaman kullandığı grafik motorlarından biri ile yapılmış tahminimce. Fizik Kurallarından eser yok.

Diğer

Silah çeşitliliği oldukça az. Aksiyona girdiğinizde pek eğlendiğiniz söylenemez, sadece senaryonun nasıl devam edeceğini merak ettiğiniz için oynayacaksınız muhtemelen. Zaten oyunun yapılış amacı çeşit olması ve Eidos'un da Multiplayer piyasasına atılması, o yüzden multipl…

Onlar Ermiş Muradına - Şehir Tiyatroları

Şehir Tiyatrolarından bir başka güldürü oyun. Ama bu sefer ciddi ciddi güldürdü beni.

Fransız komedi yazarı "Georges Feydeau" tarafından 1900 lerin başında yazılmış. Gencay Gürün çevirmiş ve Haldun Dormen yönetmenliğinde sahneye konmuş.

Haldun Dormen Bulvar komedisi ve vodvil türünde uzmanlaşmış bir tiyatro yönetmenidir.


Vodvil, toplumsal sorunları güldürü yöntemiyle eleştiren bir tiyatro türü. Vodvil türü, 18. yüzyılda sınıf farkının oluşması sonucu Fransa'da ortaya çıkmıştır. Bu tür bazı yönleriyle komediden ayrılıyor. Vodviller genellikle mutlu sonla biterler. Hikayenin sonucunda olayların kaynaklandığı sosyal sorunlar ortaya çıkarılmaya çalışılır. Vodvil kişilerinin karakterleri detaylarıyla belirtilmez, belli özellikleri öne çıkarılmış abartılı karakterlerdir.(Wikipedia dan alıntı)

Haldun Dormen denilince benim aklıma hep yanlış anlaşılmalarla dolu komedi tarzı gelir. Ben genelde sıkılırım böyle konulardan. Bir türlü çözüme kavuşmayan karmaşa, söylenemeyen gerçekler, ya…

Psikolojik Travma ve EMDR

EMDR Nedir?

EMDR (Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) 1987 yılında Amerikalı psikolog Francine Shapiro tarafından keşfedilen bir psikoterapi tekniğidir. Doktora teziyle uğraştığı sırada, istemli göz hareketleriyle birlikte rahatsız edici düşünceleri düşündüğünde, bu düşüncelerin yarattığı olumsuz hislerin azaldığını gören Shapiro, bu keşfinin etkinliğini araştırmak adına Travma Sonrası Stres Bozukluğu olan Vietnam gazileriyle, tecavüz ve cinsel istismar mağdurlarıyla araştırmalar yapmıştır.

Bu araştırmalar sonucunda göz hareketleriyle duyarsızlaştırmanın (EMD) travmatik yaşantıların olumsuz etkilerini anlamlı derecede azalttığını görmüştür.
Araştırmalarına devam eden Shapiro, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma (EMD) uyguladığı danışanların ve EMD’yi uygulayan diğer klinisyenlerin verdiği geribildirimler çerçevesinde, terapi sonrası hastalarda travmatik yaşantıyla ilgili oluşan içgörü ve bilişsel değişiklikleri de ekleyerek, EMD tekniğini geliştirerek bugün kullanılan …

Shutter Island - Zindan Adası

Bu film izleyicileri ikiye bölmüş durumda: Çok beğenenler ve hiç beğenmeyenler.

Psikolojik-gerilim-gizemli polisiye türünü, Martin Scorsese‘yi ve karmaşık karakterleri mükemmel olarak canlandıran Leonardo di Caprio’yu biraraya getiren bu unsurlar elbetteki izleyecinin beklentilerini biraz şekillendirebilir.
Yazının devamı için lütfen http://www.artimetre.com/2010/03/23/shutter-island-zindan-adasi/ tıklayın.

Forex Teknik Analiz E-Kitap indir

İçerik: Dili Türkçe
Teknik Analiz
-Neden işe yarıyor ve sınırlamaları
En Çok Kullanılan Fiyat Çizelge/Grafik Çeşitleri
-Mum, ÇizgiBar Çizelgelerive
-Çizelgeleri Kullanmak
Destek ve DirençSeviyeleri (Support & Resistance Levels)11
Trend Çizgileri
-Çizgileri Doğru Çizmek
-Trend Çizgileri İhlalleri ve “sahte ihlaller”
Çizelge Şekilleri
-Trend DevamıGösteren Şekiller
-Trend Değişimi Gösteren Şekiller
Hareketli Ortalamalar (Moving Averages)
-FarklıHareketli Ortalama Çizgileri
-Hangi OrtalamalarıKullanmalı
-Hareketli Ortalama Kullanan Teknikler
Osilatörler – En Çok Kullanılan ÜçOsilatör
-MACD
-RSI
-Stokhastik

Linkler:
http://uploading.com/files/683752b7/IntroductionToTechnicalAnalysisTR.rar/

Üç Buçuk Öykü - Patrick Süskind

Koku filmini hemen herkes bilir. Hikaye 18. yy da Fransa'da geçer. Parfüm endüstrisinin temelleri atılmaktadır. Kendi kokusu olmadığına inanan bir koku dahisi genç bir adam güzelliğin kokusunu yaratma fikriyle bir dizi cinayet işler. İşte bu romanın yazarıdırPatrick Süskind. Usta bir alegori  sanatçısıdır.

Üç Buçuk Öykü kitabının orijinal adı "Three Stories and a Reflection" yani "Üç Öykü Bir Yansıma" aslında.

İnsan doğasının kırılgan yapısını, korkularını, cesaretsizliğini ve umutlarını kısacık öykülere sığdırmış.

İlk öykü kıssadan hisse tadında, genç bir ressamın kendine inancını kaybedişi ve sonuçları anlatılıyor.

İkinci öykü heyecan ve gerilim dolu bir satranç oyunu. Fakat bu oyun aslında sadece bir sahne dekoru, özünde ise özgüven hikayesi yatmakta.

Üçüncü öykü, insanın çaresizliğinin düşünce boyutunu ortaya koyuyor. Burada kilit kelime "midyeleşme"

Yansıma da ise okuyucu kendini görebileceği bir ayna ile karşılaşabilir.


Öyküler, romanlar gibi değildir…

Ejderha Dövmeli Kız

Şurda bahsettiğim bu sürükleyici kitabı yeni bitirdim.İlk kez bi kitap hakkında yazıcam.Okuduktan sonra araştırma yaparken filminin de çekildiğini öğrendim.Şöyle bi göz gezdirince kitapla uzaktan yakından alakası olmadığını gördüm.Sonradan farkettim ki sanırım benim bulduğum film hikayenin ikinci kısmı imiş.Ama yine de en yakın zamanda ilkini de bulup ikisini de izlicem.Neyse,konumuz bu değil.
Kitap ufak ama ilginç bir gizemle başlıyo.Sonrasında ana karakterler olan araştırmacı gazeteci Mikael Blomkvist ve özel bir şirkette canının istediği gibi serbestçe araştırmacı olarak çalışan Lysbeth Salander'i tanıtan,yolların nasıl kesişeceğini az çok tahmin etmeyi sağlayan kurguyla devam ediyo.Blomkvist'in özel olarak aldığı iş 60'lı yıllarda tek bir iz bile bırakmadan ortadan kaybolan o zamanların sanayi devi Henrik Vanger'in yeğeni Harriet Vanger'in başına ne geldiğini öğrenmek.Ve bu iş için Henrik Vanger'den akla zarar bir ücret alacak.Yarı gönüllü yarı gönülsüz baş…

Motion Comic

Motion Comic, pek aşina olmadığımız, fakat popülerleşmeye başlamış bir Çizgi Roman türü. Elimize alıp okudğumuz çizgi romanları artık "izleme" fırsatına da sahibiz.
Evet yanlış duymadınız, Motion Comic'in temeli Çizgi Roman karelerinin hareketlendirilmesi ve çizgi romana ses eklenmesi esasına dayanıyor. Pek alışık olmadığımız bir durum, fakat özenli bir şekilde hazırlandığında eğlenceli olabiliyor.
Şu an ki motion comic'lerin bir kısmı çeşitli fanlar tarafından yapıldı ve oldukça kalitesiz, bunun dışında firmaların piyasaya çıkarmış olduğu kaliteli motion comic'ler de var. Şu an Marvel, Dc ve DDP piyasaya el attı. DC Superman: Red Son, Watchmen, Batman Black and White gibi birkaç seri çıkardı. Marvel ise Spider-Woman ve Astonishing X-Men serilerini çıkardı. Bunun dışında artık Video oyunlarında da Motion Comics'den faydalanılıyor. PS3'e çıkan ve gelmiş geçmiş en sağlam süper kahraman oyunlarından biri olan Infamous'un ara demoları da bu şekilde tasarlan…

Mart 2010 Yeni Çıkan Güncel Kitaplar | Haber

İnternetin Karartığı H@yatlar- Osman Özsoy - Pozitif Yayıncılık:
İnternet kaynaklı nedenlerle hayatı kararan insanlara dair örnekler giderek artıyor. Bu kitap, dünyanın en genç bilgisayar kullanıcısına sahip olan ülkemiz insanına güvenli internet kullanımı konusunda ışık tutmak, internet kaynaklı olası risklere dikkat çekmek üzere kaleme alındı.

Göçün ve Kentin İktidarı - Ali Bulaç - Çıra Yayınları:
AK Parti, bir iktidar tecrübesidir. Bu tecrübenin insan ilişkilerinin ve toplumsal hayatın İslami bir çerçeveden kritiğini yapanlar için taşıdığı anlam önemlidir. Amacımız AK Parti’ye sorgusuz sualsiz sadakat göstermek veya kör muhalefet etmek değil, 200 yıllık bir varoluş mücadelesinin geldiği noktanın muhasebesini yapmaktır.

Mevlana - Franklin Lewis - Kabalcı Yayınevi:
Miladi takvime göre 30 Eylül 1207 tarihinde doğan Mevlânâ’yı 800 yıl sonrasında bile dünyanın en önemli ve etkili kültür simgelerinden biri haline, dünya tarihinde eşine rastlanamayan bir hoşgörü ve evrensellik anıtı haline get…