Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Şubat 7, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Bilgi Çağında İnsan - Selim Aydın

Cennet kevserleri kadar engin ve samimi olan ana kucağındayken kulaklarımıza fısıldanan duygu yüklü cümleleri, az veya çok hatırlarız. Küçüklüğümüzde heyecanlı ve sevinçli bir kaşif edasıyla dolaşıp koşuşturduğumuz günler, artık çok gerilerde kaldı. Şimdi hepimiz sahnedeki aktrisler olarak, karşımızdaki en büyük seyirci olan zamana karşı oynuyoruz. Yıllarca özlemle, sevgiyle büyütülen insan, artık hayat sahnesinin tam içindedir. Oyunun bu dönemecinde herkesin en büyük ideali, sağlığını kaybetmeden doğruy kararlar verebilmek, başarmak, içinde yaşadığı çağı idrak edip onunla bütünleşebilmek, bir başka deyişle, yaşamak sanatını öğrenmektir.

linkler:
http://uploading.com/files/m21986c5/S.A-Bilgi_ca_ins_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

Death Note

Death Note Tsugumi Ohba tarafından yapılmış bir mangadır. Seri, gökyüzündeki bir shinigami'nin (Japonca'da ölüm tanrısı anlamına gelmektedir) "death note" adı verilen defterini bilinçli olarak Dünya'ya düşürmesi ve Light Yagami adındaki zeki bir lise öğrencisinin bulması ile başlamıştır. Daha sonra Yagami defteri kullanarak Dünya'yı kötülüklerden arındırmaya karar verir (ki yöntemleri de çok barışçıl ve iyilik sever değildir). Fakat bunu başarması o kadar kolay olmayacaktır, çünkü çevresinde rakipleri ve onu arayan gizemli bir dedektif, yani L bulunmaktadır.Seri 2003 yılından 2006 yılına kadar yayınlanmış ve bu yılda sona ermiştir. Ayrıca seri 2004 yılında cilt formatına getirilerek yayınlanmaya başlanmıştır, toplam 12 ciltlik bir seri oluşmuştur. Daha sonra 2006 yılında iki tane, 2008 yılında da bir tane olmak üzere toplam üç tane live-action filmi çekilmiştir. Ayrıca 2006 yılında serinin animeleri de yapılmıştır ve iki sezon sürmüştür. Konami firması Ninten…

Marvel Karakterleri Anime Oluyor

Geçtiğimiz günlerde Marvel'ın resmi sitesini gezerken bir başlık çok dikkatimi çekti. Evet Yanlış duymadınız Marvel Madhouse adındaki popüler Anime firmasıyla anlaşmış, ve karakterlerine birer anime çizgi filmi çektirmeye karar vermiş. Şu an için çekimi kesin olan animeler Iron Man ve Wolverine. Iron Man'in trailer'ı gerçekten çok güzeldi, fakat Wolverine'in trailer'ı beklediğim kadar iyi değildi. Sanki karakterin fazla dışına çıkılmış, fazla yorum katılmış gibi (belki de düşüncemde kostüm unsuru bu kadar etkili oldu). Neyse, şimdi ne desem boş, elimizde sadece trailer'lar var. Buyrun izleyin, siz de yorumunuzu yapın:

Iron Man:Wolverine:

Losers

Yazar: Andy Diggle
Çizer: Jock
Firma: DC/Vertigo
Tür: Aksiyon

Normalde "Losers" 2. Dünya Savaşı'nda Amerika adına savaşan bir takımın hikayesini anlatmaktadır. "Losers" isimli takım ilk kez DC firmasında Our Fighting Forces'ın #123''üncü sayısında ortaya çıkmıştır, daha sonra 2. Dünya Savaşı'nı anlatan başka serilerde de sıkça görülmüştür. Andy Diggle Aynı isimleri kullanarak ve hikayeyi modern zamana uyarlayarak Losers isimli seriyi çıkarmıştır. Losers Ağustos 2003'ten, Mart 2006'ya kadar sürmüş ve toplamda 32 sayı yayınlanmıştır.

Senaryo

Losers CIA'e ek olarak çalışan, seçilmiş kişilerden oluşan özel bir birliktir. Fakat bir gün takım yöneticileri Max tarafından ihanete uğrar,her üyenin ismi CIA'in en çok arananlar listesine eklenir. Takım intikam almak ve isimlerini aranan listesinden sildirmek için hükumete karşı savaşmaya başlar. Eğer yakalanırlarsa ölecekleri kesindir ve bu yüzden her şeylerini kaybettikleri için kaybedecek hiçb…

Reversi ve Lost 603

Reversi de ne, Lost'la niye aynı başlıkta diyebilirsiniz.

Reversibir oyun , 19. yy sonunda İngilizler tarafından icat edilmiş. Oyun bir dama tahtasının üzerinde bir tarafı açık diğer tarafı koyu renk olan taşlarla oynanıyor. Her oyuncu bir renkle oynuyor, tahtaya taş yerleştirilmeye başlanıyor ve iki rakip taşın arasında kalan renk, rakip renge dönüşüyor, böylece tahta dolduğunda en çok hangi renk varsa o taraf kazanmış oluyor.
Yani iki siyah arasında kalan beyazlar siyaha dönüşüyor.

6. sezon başlamadan önce yapımcılar tarafından yayınlanan promolarda, dama tahtası ve bir oyuna göndermeler yapılıyordu, tavla göndermesini de John Lock ilk sezon Walt'a anlatırken yapmıştı. Bu bilgilerle, bugün seyrettiğim 3. bölüm sonunda bugünlerde evde sık sık oynanan Reversi oyunu geldi aklıma.

Önce bir özet geçiyim.

Bu bölüm yine hafiften pembe dizi tadındaydı, biraz tapınak biraz da Kate ve Claire'in uçak indikten sonraki kesişen hayatlarını seyrettik.
En önemli sahne bitişe yakın olan Dogan&…

Ulusal Pediatri Yarışması - Türkiye Klinikleri (Soru ve Açıklamalı Cevapları)

Aslında bu kaynaklar yarisma.turkiyeklinikleri.com adresinde bulabilirsiniz. Ancak daha kolay çalışabilmek adına hepsi word'de toplanmışır. İlgililere faydalı olması ümidiyle..

Yan Dal Sınavı Ulusal Pediatri Yarışması - Türkiye Klinikleri (Soru ve Açıklamalı Cevapları)
4 . Ulusal Pediatri Yarışması - 20093 . Ulusal Pediatri Yarışması - 20082 . Ulusal Pediatri Yarışması - 20071 . Ulusal Pediatri Yarışması - 2005
linkler:
http://hotfile.com/dl/27745363/77f5ada/U.P.Y_Soruvecevaplari_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar.html

Sürrealizm ve ya zaman itginleri - Ferhad Mammadov

Sitemiz azeri yazarlarından Ferhad Mammadov "Sürrealizm ve ya zaman itginleri" isimli yeni hikayesini sizinle paylaşıyor.

Hikaye konusu:
çekilen incesenet cereyanının (trend) üzvlerinden olan Salvador Dalinin sırlı ölümünden və onun çekdiyi meşhur resm Yana zurafe sheklinin qeyri-adi imkanlarından bahs ediyor.

linkler:
http://hotfile.com/dl/27686210/d35ad35/surrealism_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar.htmlhttp://uploading.com/files/31e26c6a/surrealism_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

Hapishanede Sanat - Mahsus Mahal

Haftasonu Beyoğlunda bir cafe'de otururken müşteriler için konulan dergileri karıştırıyordum ve"Mahsus Mahal" diye bir edebiyat dergisi gördüm. İlgimi çekti aldım. Üzerinde "Üç aylık Hapishane ve Edebiyat Dergisi" yazıyordu. İçinde Genel yayın Yönetmeninin yazısını okuyunca çok etkilendim. Bu sayıyla derginin 4. yılını kutluyorlardı.
Bu dergi sanatı hapishanelere götürürken, oradaki yetenekleride bize getiriyormuş.

İnsan heryerde kendini ifade etme arzusundadır. Kendini ifade ettikçe  özgüvenide artmakta böylece kendini değerli hissedip yaşama bağlanmaktadır.Yaşam sevinci olan insan gelecekten umudu olan insandır.

Dergide yazıldığına göre hapishanelerde yaşayan insanlar yazdıkları ve edebi değeri olan yazılarını yayınlamakta güçlükler çekiyorlar. Bu projeyle şuana kadar 7 kitapyayınlanmış ve 3aylık bu dergi içinde hem hapishane yazarları  hemde diğer tanınmış yazarlar tarafından yazılmış öykü, şiir, deneme, makale yazıları, karikatürler yayınlanmakta. Bu şekilde o…

Ruhundan Tramvay Geçen Adam

Ferhan Şensoy'un son oyunlarından biri.
Ne zamandır fırsat bulup Ses Tiyatrosuna gidip Ortaoyuncular'ı seyredememiştik. Plansız yaşamaya devam ederken dün birden kendimizi salonda bulduk. Cumartesi akşamları "Ruhundan Tramvay Geçen Adam" oynanıyor. Ferhan Şensoy 2009 yılında iki oyun ortaya koydu, bir diğeride "2019". Onu da Perşembe akşamı oynuyorlar. "Fername" ve 13 yıldır oynadığı "Ferhangi Şeyler" ise zaman zaman hala gösterimde.

Oyun Karl Valentin (1882-1948) isimli Alman bir tiyatrocunun hayatının kesitlerinden ve şovlarından Ferhanca bir derleme.
Valentin'in hikayesi enteresan. 2. Dünya savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda siyasi espriler yapmasına ve Hitler'le ilgili çeşitli göndermeler ve yermeler yapmasına karşın yasaklanmamış bir oyuncu. Sebep olarak oyunlarının anlaşılamadığı düşünülmüş. (Bunun yanında bir de ikisininde aynı terziyi kullanmaları söylentisi de vardır.)
Fakat savaş yüzünden tiyatro seyircisinin azalması …

Comic Collector

Dev bir arşiviniz mi var? Elinizde bulunan çizgi romanları düzenli bir şekilde arşivlemek mi istiyorsunuz? O zaman Karşınızda Comic Collector.

Comic Collector collectorz firması tarafından hazırlanmış bir database programıdır. Collectorz firması aynı zamanda farklı koleksiyonları da arşivlemek için programlar yapmıştır (zamanı gelince bunlardan da bahsedceğim). Piyasada bu işi gören bir çok program var ama şu ana kadar kullandığım en iyisi buydu. Geniş arayüz seçenekleri ve kullanım kolaylığı sayesinde şu an 1 nuamaralı çizgi roman arşivleme programı.

Biraz neler yapabildiğinden bahsedeyim (şu an konuşmamın telemarkette üründen memnun kalan sahte insanların konuşmalarına benzediğinin farkındayım, ama programdan gerçekten memnun kaldım).

1. Arayüz: Yaklaşık 10'dana fazla farklı ara yüz var. Gözünüzü rahatsız etmeyecek şekilde istediğiniz arayüzü seçerek kullanabilirsiniz.

2. Otomatik Çizgi Roman Ekleme: Comic Collector'de arşive ekleyeceğiniz çizgi romanla ilgili verileri illa si…

İstanbul'da Çizgi Roman Satan Yerler

İstanbul'da çizgi roman sevip de kitapçılar hariç nereden çizgi roman alabileceğini bilmeyen bir sürü kişi mevcut. Biz de İstanbul'da bildiğimiz yerleri size anlatacağız. İlk olarak en çok çizgi romanı bulabileceğiniz yer olan Kadıköy Çarşısı'ndan başlayacağım. Bir pasaj olan Kadıköy Çarışısı'nın içi bir sürü çizgi roman dükkanı ile doludur.

Neşet Ömer Sok. Kadıköy İş Merkezi Kadıköy - İstanbul. Kadıköy'de kime sorsanız gösterir.


İkinci olarak Türkiye'nin en iyi çizgi roman dükkanlarından ve ilklerinden birini göstereceğim. Bahsettiğim dükkan Gerekli Şeyler bir çizgi roman dükkanın olması haricinde çizgi roman basımı ve yayıncılığı yapıyor son zamanlarda Watchmen, Diabolik, Wolverine Origin, Planet Hulk ve Secret War gibi başarılı çizgi romanları bastı.

Adres :AHMET FETGARİ SOK NO:18/A TEŞVİKİYE-İSTANBULTel :+90-212-2466131 Faks:+90-212-2466438E-Mail:gerekli@gerekl…