Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ocak 31, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Öylesine Bir Kare

Canım sıkılıyordu.Farklı değişik bir şey çevirmiş olalım dedik.Çok kısa süer diye tahmin ettim fakat balonlara sığdırmak ve düzgü anlamı yakalmak için çok uğraştım.Darkruse'de arada yardım etti sağolsun.
Balder:Marvel evreninde Asgard'lı bir kahraman.Aynı zamanda kel,dazlak anlamına gelmekte.Daha fazla bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/Balder_%28Marvel_Comics%29

Resme tıklayıp kareyi büyütün.

Blackest Night #3

En Karanlık Gece #3
Format:cbr
Sayfa:25
Boyut:15mb
Dil:Türkçe
Çevirmen:Darkruse
Serinin üçüncü sayısında macera devam ediyor.Çok başarılı bir çeviri ve hikaye.İyi okumalar.

İndir

Devre Analizi Dersi Kitabı Çözümleri Ve Sınav Soruları

Arkadaşlar Elektronik mühendisliği, Elektronik öğretmenliği, Bilgisayar Mühendisliği,Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği gibi bölümlerde okutulan Devre Analizi Dersi Basic Engineering Circuit Analysis adlı kitabının soru çözümleridir.
Ders sınavlarında başarılı olmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

linkler:
Basic Engineering Circuit Analysis, 7Ed(Solution Manual)
DownloadSınav Soruları
Download

Spiderman Arkabahçe Yayıncılık Sayı 10

Spiderman Arkabahçe Yayıncılık Sayı 10
Format:cbr
Sayfa:24
Boyut:18mb
Dil:Türkçe
Spiderman Arkabahçe Yayıncılık Sayı 10..İyi okumalar.

İndir(uploading)

Lost 6.sezon

Kavuştuk!!!!
En sonunda macera tekrardan başladı. Artık kafa çalıştırma zamanı, teoriler üreticez, eski teorilerimizin ne derece doğru olduğunu görücez, ve en önemlisi sorularımıza cevap bulucaz. Ama sonra adaya veda edicez. O zaman dönücez birinci sezona veeee bidaha seyredicez. Bu sefer tahmin ediyorum büyük resmin içindeki detayları görüyor olucaz, ve o zaman bize düşündürttüklerini hatırlayıp kendimize gülücez.

Neyse,dün iki bölümü bir heves seyrettim, adacığımı gördüm, John Lock'u kendisi olmasada gördüm, Kate'i, Sawyer'ı, Hurley'i, Jack'ı, Sayid'i gördüm, özlemişim, bir ara düşündüm yahu neolduydu en son, geçmiş bölümleri aklımdan geçirmeye çalıştım, hala hatırlamadığım kısımlar var, artık dönüp seyredicem birara eski bölümleri hiçdert değil seve seve seyrederim.

Evet, şimdi bu iki bölümde neler oldu, ben ne anladım:)

Bomba patladı, ve bizimkiler 70'li yıllardan günümüze döndüler, yani hatch'i Desmond'un patlattığı zamana geldiler. Bu da demek olu…

Türkiye Tarihi 4 Cilt Bir Arada | Dev kaynak

Türkiye Tarihi Cilt: 1 Osmanlı Devletine Kadar TürklerTürkiye Tarihi Cilt: 2 Osmanlı Devleti 1300-1600Türkiye Tarihi Cilt: 3 Osmanlı Devleti 1600-1908Türkiye Tarihi Cilt: 4 Çağdaş Türkiye 1908-1980

Türkiye Tarihi, Oğuz Akkan ile Sina Akşin'in 1980 yılında oluşturdukları bir tasarının ve uzunca bir çalışma ve hazırlık döneminin ürünüdür. Türkiye Tarihi 5 ciltten oluşmaktadır. Her ciltte, dönemin siyaset, iktisat, düşünce, mimarlık ve sanat tarihleri ayrı bölümlerde incelenmektedir.1. Cilt Osmanlı Devleti öncesindeki Türkleri ele almaktadır.2. Cilt Osmanlı Tarihini 1600 yılına değin gözden geçirmektedir.3. Cilt 1600-1908 yıllarını kapsıyor.4. Cilt 1908-1980 dönemini inceliyor.5. Cilt 1980-1995 dönemini, yani şimdiki Türkiye'yi ele alıyor.

Sina Akşin yazarlar kadrosunu oluşturmuş ve yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. Siyaset Tarihi bölümlerinin yazarları Ümit Hassan, Metin Kunt, Sina Akşin, Mete Tunçay, Cemil Koçak, Hikmet Özdemir, Bülent Tanör'dür. İktisat Tarihi bölümlerini H…

İhsan Oktay Anar - Kitab-ül Hiyel

İhsan Oktay Anar'ın severek, gülerek, keyifle okuduğum bu kitabı ile ilgili düşüncelerimi www.artimetre.com da okuyabilirsiniz.

Bir diğer kitabı Puslu Kıtalar Atlası ile ilgili yorumum için buraya tıklayabilirsiniz.

Çizgi Roman Terimleri Vol 2

Çizgi Roman terimlerinin devamı:

Reprint: Yeniden baskı anlamına gelir. Çok tutan klasik seriler reprint edilir fakat reprint çizgi romanlar orjinalleri kadar değerli değildir(yani 1966'dan kalma spider-man ile 1993 reprint'i aynı değerde olmaz).

Giant-Size: Dev boyuttaki çizgi romanlardır (One-Shot'ın bir türüdür) genelde 40-80 sayfa arası değişir.

Handbook/Guide/Encyclopedia/Sourcebook: Bir karakter, takım, evren hakkında detaylı bilgiler içeren ciltlerdir.

Fumetti: İtalyan yapımı çizgi romanlara verilen genel isimdir. Ülkemizde en popüler olan çizgi roman türüdür de denebilir. (Örneğin Dylan Dog, Mister No, Nathan Never, Tex, Zagor, Martin Mystere...)

Frankofon: Fransız yapımı çizgi romanlardır. Ülkemizde doğan kardeş sayısında birçok Frankofon çıkmıştır. (Okko, Tetikçi...)

Sketch: Çizerlerin genelde çinilenmemiş ve renklendirilmemiş çizimleridir, dilimizde eskiz adı da verilir.

Preview: Çizgi roman tanıtımıdır. Free Comic Book Day'de 15-20 sayfalık preview'lar dağıtıl…

Almancı'nın Kızı (Havaleniz Var) | Nafiye Gölbaşı

Yeni bir kitap ve yeni bir yazar daha kazandık. Sitemiz müdavimlerinden Nafiye ablamızın sitemiz okurlarına armağanıdır. Kitap tanıtım yazısında argodan bahsetmişken kitabın ismi "Alamancının Kızı" olsa sanki daha güzel olurdu. :) Kendisine bir kez daha teşekkür ediyor ve çalışmalarının devamını diliyoruz...

Arka kapak:
Öyküsünde, 1970 li yılları arka fon alarak küçük kızın yüreğiyle kelimenin her anlamıyla geride kalanlar'ı anlatıyor Nafiye Gölbaşı.

Neredeyse her paragrafın iyi planlanmış bir ima ya da espri büklümüyle noktalanması, ustaca seçilmiş sözcükler, yerel ağız argo kelimeler hikayeye akıcılık getirdiği gibi onun gibi öne çıkan uslubunu da başarıyla destekliyorlar.

"Havaleniz var" nitelikli bir yazı geleceği vaat eden bir ilk roman.


kitabın kapak resimleri:

linkler:
http://uploading.com/files/m489628d/Almancinin_Kizi_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

Kayıp Gül (Serdar Özkan İmzalı) | (kitap tanıtımı)

Yazar : SERDAR ÖZKAN
Baskı Yılı : 2009
Yayın Evi : TİMAŞ YAYINEVİ
Sayfa : 205

29 DİLDE, 40’TAN FAZLA ÜLKEDE BASILAN ULUSLARARASI BİR BESTSELLER
Kanada’dan Japonya’ya, Brezilya’dan Endonezya’ya yüzbinlerce okurun gönlünde taht kuran KAYIP GÜL genç Türk romancı Serdar Özkan’ın ilk romanı.

Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından St. Exupéry'nin Küçük Prens'i, Richard Bach'ın Martı'sı ve Paulo Coelho'nun Simyacı'sına denk tutulan Kayıp Gül, bugüne kadar 29 dile çevrildi, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yeraldı.
Kayıp Gül'ün kahramanı Diana'nın peşine takılan okur, başta Türk kültürüne olmak üzere, Yunan mitolojisinden Yunus Emre'ye; William Blake'ten Sokrates'e; doğu mistisizminden Küçük Prens'e; Meryem Ana'dan Nasrettin Hoca'ya; modern yaşantıdan metafiziğe; gerçek dünyadan güllerin ve düşlerin dünyasına gizemli bir yolculuğa çıkıyor.
“Çağdas bir fabl, derin ve bilgece - St. Exupéry'nin başy…

Çizgi Roman Terimleri Vol 1

Çizgi roman dünyasına yeni girmiş arkadaşlar için terimlerden bahsedeyim dedim, devamı gelecek elbette. Umarım faydalı olur.

Ongoing Series: Adı üstünde, devam etmekte olan seri anlamına gelir, genellikle uzun seriler için kullanırız. (Spider-Man, Batman, X-Men, Wildcats... gibi)

Mini-Series: Kaç sayıda biteceği baştan belli genelde 4-5-6-8-10-12 sayıdan oluşan serilerdir. Çeşitli durumlarda Seriler uzatılabilir, uzatılmadığı takdirde belirtildiği uzunluktadır, genellikle ongoing seriler 5-6'şar sayılık mini serilerden oluşur.

One-Shot: Tek sayılık hikayelerdir, fasikül formatında bulunurlar. 20-80 sayfa arası değişirler.

Annual: Yıllık anlamına gelir, yılda bir çıkar fakat her yıl çıkacak diye bir kural da yoktur, fasikül formatındadır. One-shot gibi bağımsız bir konu içerebileceği gibi ongoing serideki bir sayının devamında gelen olay olabilir.

Fasikül: Aylık olarak çıkan kenarlıksız, dergi formatındaki çizgi romanlardır. Aylık ongoing serilerin fasikülleri 20-35 sayfa arasında değiş…

Oyuncular Tiyatro Grubu - Atuan Mezarları

Hafta sonu bir fırsat oldu hemen Caddebostan Kültür Merkezini aradım ve öğleden sonra oyun olup olmadığını sorum. Atuan Mezarları adlı oyunun oynandığını ve de yer olduğunu öğrenince yolu tuttum.
Konusu nedir, kim oynuyor hiç araştırmadım bile çünkü benim için tiyatro olsun yeter, canlı performans, sahne bana ayrı bir haz verir. Uzun zamandır da gitmemiştim. Salona vardım yerimi aldım, oyunla ilgili hiçbir broşür hazırlamamışlar, ne konuyu biliyorum nede oyuncuları.
Dekor açıkta, rampalı, merdivenli dolambaçlı demir bir platform, tepesinde taş görünümlü bir kral tahtı ve bir tane stonhenge taşı.

Oyun vurmalı çalgılarla bir ayin müziğiyle başladı, ışık çok az, bir tören, kurban edilme töreni, oyuncular tapınma dansları yapıyor zaman zaman bağırıyor.
Yavaş yavaş konuyu kavramaya başlıyorum. Burası eski bir mezar kent, kadim güçler İsimsizler ve Tanrı-kral için yapılmış bir tapınak, manastır sistemi var, ve İsimsizlere hizmet eden başrahibe sürekli reenkarne olmakta ve tapınağa 5 yaşında …

GECE SESLERİ

Ayşe Kulin dünyasına girmeye devam. Okuduğum bir diğer Ayşe Kulin kitabı ise Gece Sesleri. Canım arkadaşım Nilay'ın sayesinde öne çıkardığım bir kitap. Teşekkürler Nilaycığım. Yine oğlumun okulunun kütüphanesinden. Aslında pek hoşuma gitmez kendime ait olmayan kitapları okumak, altını çizemem, kıvıramam sayfalarını. Ama yine çeken bir tarafı vardır kütüphaneden aldığım kitapların, başka gözlerinde o satırlarda gezdiğini düşünürseniz :) Gece Seslerine gelince, Sevdalinka kadar olmasa da bu da güzel bir kitaptı benim için. Kuşaklar arası çatışmaları özellikle de anne-kız ilişkisini çok güzel kaleme almış. Her Ayşe Kulin kitabı da bu da oldukça sürükleyici ve akıcı. Kolay okunabilen bir kitap. Kitabın bazı satılarında gözlerim fal taşı gibi açılıp hayretler içinde kaldığım oldu. Ne kadar gerçek payı var bilmiyorum ama umarım sadece kurgudan ibarettir bu kitap. Kafanızı dağıtmak için iyi bir seçim, tavsiye ederim.
Kitabın Arkasındaki Not: Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen, en çok okun…

Kent ilişkileri - Rasim Özdenören | (kitap tanıtımı)

Kent İlişkileri ”, deneme üstadı Rasim Özdenören‘in “Kent”e dair denemelerinden oluşan bir kitap. Kitap adının bende ilk çağrıştırdığı “kentli insanların ilişkileri üzerine denemeler” oldu; ancak kitap insan ilişkilerinden ziyade kent kavramı üzerinde duruyor.
Rasim Özdenören’in dili her zaman olduğu gibi sade ve akıcı. Bu yazılanların basit olduğuna dair bir düşünceye sevketmemeli insanı. Kitapta kent olgusuna ilişkin açıklamalara, kent-köy karşılaştırmalarına, kentli-köylü özelliklerine vb. rastlayabilirsiniz. Kitaptaki bazı denemelerin başlıkları şöyle:

Ahşap Pencereler
Bilinmeyen Bir Kentin Sokaklarında Yürümek
Kentin Okları
Kent, Kaçma Ve Göçme
Bir Kentten Sıkılmak
Kent İlişkileri
Kent Ve Yalnızlık
Kent, Bedevi Ve Tüccar
Kent Ve Özgürlük
Karşı Mabed: Karşı kent
Mantar Kent
Kentin sesi
Kent Ve Ölüm ….
Kent İlişkileri İz Yayıncılık‘tan çıktı.
İyi okumalar…


kaynak: blog.milliyet.com.tr

Wanted

Yazar: Mark Millar
Çizer: J.G. Jones
Firma: Top Cow/Image Comics
Tür: Süper Güçler/Aksiyon

Wanted Mark Millar Tarafından oluşturulmuş bir mini seridir. Bütün hikaye yaşamı boyunca ezilen bir gencin, babasından kalma güçlerini fark ederek süper-kötüler birliğine katılmasıyla başlar.
The Sunday Times dergisine göre Wanted bir nevi "süper-kötülerden oluşan Watchmen"dir.

Senaryo
Efsaneye göre 1986 yılında süper kötülerle süper kahramanlar arasında büyü bir savaş olmuştur ve bu savaşı kötüler kazanmıştır. Kötüler Dünya'yı bölüşüp gizliden gizliye kontrolleri arasında tutmuştur. Kötüler Dünya'yı 5 farklı kıtada, 5 farklı merkezden yönetmektedir. Aralarında "Kardeşlik" adı verilen özel bir birlik oluşturmuşlardır. Kardeşlik sembolünü taşıyan her süper-kötü Dünya'yı kendi oyun sahası gibi kullanmakta serbesttir. İstediğini öldürebilir veya istediği her şeye sahip olabilir.

Hikayenin ana karakteri Wesley Gibson ise durumdan bi-haber, hayatını yaşamaktadır tabi buna yaşa…

Blackest Night #2

En Karanlık Gece #2
Format:cbr
Sayfa:37
Boyut:25mb
Dil:Türkçe
Darkruse'dan harika bir çeviri daha.İyi okumalar.

İndir