Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ocak 17, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Çocuklar için kitap nasıl seçilmeli? | Haber

Yarıyıl tatili bugün başlıyor. Anne-babalar, 'Tatilde çocuğuma hangi kitabı okutmalıyım?' telaşında.


NT Kitabevleri bu seçimi kolaylaştıracak bir çözüm geliştirmiş. Mağazalarda görevli çocuk gelişim uzmanları çocuklara yaşlarına göre kitap öneriyor.

Çocuklara kitap alırken dikkat etmemiz gereken birçok önemli nokta var. İlkokul öğrencileri için yazıların, resimlerin üzerine gelmemesi, resimlerin netliği, yazı karakterlerinin kolay okunacak büyüklükte olması gerekir. Bu ayrıntılara dikkat edilmesi çocukların okuma alışkanlığı kazanmasını kolaylaştırıyor. Kitapların, çocukların yaş ve gelişim seviyesine uygunluğu ise ihmal edilmemesi gereken bir husus. NT Kitabevleri, kitap seçiminde zorluk yaşayan velilere, kolaylık sağlayacak bir uygulama başlattı. Mağazalardaki çoğu çocuk gelişimi bölümü mezunu uzmanlar ve bazıları da çocuk gelişimi bölümü öğrencisi olan görevliler, hem çocuklarla sohbet ediyor, hem de onlara seviyelerine uygun kitaplar öneriyor.

NT Mağazaları Genel Müdürü Şeref…

EN'LER

Sevgili "çikolata çikolata" kitapları konularına göre ayırmış ve "En"leri oluşturmuş. Bendeki "En"ler ise şöyle;

Bence En İç Parçalayıcı Romaı; Çizgili Pijamalı Çocuk, Babalar ve Oğullar, Bülbülü Öldürmek.

Bence En Büyülü Roman; Parfümün Dansı, Marifetler.

Bence İnsanı En İyi Anlatan Roman; Tutunamayanlar, Aylak Adam, Oblomov.

Bence En Tutkulu Roman; Kumarbaz, Satranç.

Bence Ölümü En İyi Anlatan Roman; İvan İlyiç'in Ölümü.

Bence En İyi Kadını Anlatan Roman; Altın Defter.

Bence En İyi Aşk Romanı; İmkansız Aşk, Masumiyet Müzesi, Anna Karenina, Kabuk Adam.

Ya sizlerin "En"leri ne durumda?

Blackest Night #0

En Karanlık Gece #0
Format:cbr
Sayfa:20
Boyut:15mb
Dil:Türkçe
Hikaye, Kara El adlı kötü karakterin etrafında dönüyor. Kara el daha önce
ölmüş olan kötü ve iyi karakterleri diriltip, kontrol ediyor. Ve onlara
''Kara Fener'' yüzükleri veriyor. Ve günü kurtarmak yaşayan kahramanlara düşüyor. Bu sayı konuya girmeden önce genel bilgileri veriyor.Çeviri için Darkruse'a teşkkürler.İyi okumalar.

İndir

KPSS lisans deneme sınavı ve çözümleri

KPSSTasarı eğitim kurumlarılLsans deneme sınavı ve çözümlerigenel kültürgenel yetenekeğitim bilimleri
linkler:
http://uploading.com/files/3a2337e4/kpss_lisans-T.E.K_deneme_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

DGS örnek soru ve çözümleri (T.E.K)

Tasarı eğitim kurumlarıdgs (dikey geçiş sınavı)deneme sınavlarıve çözümleri PDF formatta
linkler:
http://uploading.com/files/c642aamc/dgs_T.E.K_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

kpss b grubu deneme sınavı ve çözümleri

kpssTasarı eğitim kurumlarıb grubu deneme sınavı ve çözümleri PDF formatta
linkler:
http://uploading.com/files/b4ff1cf2/tasari_e.k_b_grubu%2B_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

1:1.000.000 ölçekli Türkiye Fiziki Haritası

Türkiye fiziki haritası8 parça halinde1:1.000.000 ölçekli JPEG formatta16.7MB

linkler:
http://uploading.com/files/ecmm7d3a/fiziki_harita_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

Dev Karayolları Haritası (TCK)

Karayolları genel müdürlüğünün hazırladığı devasa karayolları haritası.
10000 X 4619JPEG formatta 12.5 MB büyüklüğündedir..
linkler:
http://uploading.com/files/e8ace33m/karayolu%2Bharita_dunyaninkitabi.blogspot.com.jpg/

Zaman Satan Dükkan

Beni tanıyanlar bilir, Büyükada'yı oldum olası çok severim. Orada hiç yaşamadım, ne bir akrabamız oldu yaşayan ne de eş dost, yinede Büyükadaya gitmek beni çok mutlu eder.

Orası yaşayan bir masaldır, dantel kıyafetli evler, parke caddeler, rengarenk parlak deriden yapılma koltuklarıyla kenarlarında yapma çiçekli, süslü at arabaları, hele baharda açan mimozalarda olunca mis kokulu bir diyardır benim için.

Bir bisiklet kiralayıp adanın arka taraflarına doğru gittiğinizde çamlardan oluşan koruyu arkanıza alıp denizi tepeden seyrederken doğayla çevrelenmiş olarak tamamen kendinizle başbaşa kalabilirsiniz. İşte belki o zaman düşünürsünüz ada kimlere ev sahipliği yapmıştır, ne hikayeler bilmektedir.

Sessizliğe bürünmüş bir geçmiş gizlenmektedir adada. Huzur doludur. Ahşaptan iki üç katlı zarif ve vakur duruşlu evler kimbilir ne güzel bir hayat sürmüşlerdir.
Büyükada, kardeşçe ve dostça yaşamın örnek gösterileceği dönemlere sahiptir. Türkler, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Yunanlılar, Levante…

1001 Hadis (Kutub-i Sitte'den)

Hadis (Arapça: الحديث), İslam dininde, Muhammed'in değişik olaylar ve sorunlar karşısında inananları aydınlatmak, Kur'an'ın bazı ayetlerini daha açık bir dille ifade etmek için söylediği iddia edilen sözler bütünüdür. İlk hadis kitabı İmam Zuhri tarafından oluşturulmuştur[kaynak belirtilmeli][1].

Hadis'in içerikleri, genel olarak, aslı içeriği olan 'Metin' (متن) ve Ravi (rivayet edenler)'nin adlarını sıralanan 'İsnâd' (إسناد) olmak üzere iki bölümden ibarettir. Hadis alimleri Hadis kavramını "Peygamber'in söz, fiil ve takrirleri" şeklinde tarif ederler.

Hadis, dinî bilim olarak, bu çerçeve içinde, Muhammed'in sözleri ile davranışlarını, eylemlerini aktaran bilgileri derleyen, bu bilgileri yazılı bir biçimde düzenleyip sınıf­landırarak inceleme çabasına karşılık gelir.

linkler:
http://uploading.com/files/239b221c/1001Hadis_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/

Blindness Filmi

Ne, nasıl, niçin diye soruları bir kenara bırakarak seyredilmesi gereken bir film bu. Bittiğinde hala bazı sorularınız cevap bulmayacak ama önemli olan zaten bu sorularda olmayacak. Bir olay sonucunda oluşan durumun insanları ne hale getirdiği asıl olan.


Bir gün arabanızı kullanırken birdenbire gözleriniz göremese, hiçtanımadığınız biri arabanızla sizi evinize bırakmayı teklif etse ve siz yol boyunca korku ve çaresizlik içinde kendinizi evinize ve ailenize ulaşmaya çalışırken bulsanız. İşte filmin açılış sahnesi. Böyle bir açılışla, insanın kendini en güvensiz hissedeceği an herhalde gözlerini kaybettiğinde diye düşündürttü bana.

Film, daha sonra bu kişinin gittiği doktorun ertesi sabah kör olmasıyla bu durumun bulaşıcı ve yayılmakta olduğunun anlaşılması ve enfeksiyon kapan kişilerin karantina altına alınmasıyla devam eder.

Önceleri koğuşlarda birkaç kişi varken zamanla körleşmiş insanlarla dolup taşar. Sadece doktorun eşi (Jullianne Moore) bu hastalıktan etkilenmez ve eşini bırakmak i…

The Saboteur

"Hayatınızda hiç open world bir İkinci Dünya Savaşı oyunu oynadınız mı?"
Spoiler alert: Oyun hakkında yeterli bilgi verebilmek amacıyla oyunun başlangıç senaryosundan biraz bahsetme ihtiyacı duydum, çok sorun olacağını sanmam fakat spoiler sorunu olan arkadaşlar varsa dikkatli olsun.

EA Games son zamanlarda çıkardığı oyunların büyükbir kısmıyla mükemmellikten çok orijinalliği yakalamayı çalıştığını bize net bir şekilde hissettiriyor. Amacı her ne kadar mükemmellik olmasa da yaptığı oyunlar aynı zamanda bir o kadar da mükemmele yakın. Peki "The Saboteur" ile başarıyı yakalayabilmiş mi? Açıkçası şu ana kadar oynadığım WWII (World War II, yani İkinci Dünya savaşı) oyunlarının haddi, hesabı yok. Ama Saboteur'u hiç biriyle kıyaslayamıyorum. Mesele oyunun sadecekategorisel farklılığı değil. Fakat WWII'da TPS bir Open-world oyun, yine de buna şaşırmamak elde değil.

1. Senaryo
Oyunun mantığını anlamak amacıyla biraz senaryoya değinelim. Oyun ilk başladığında sıkılmam…

Site İçerik Düzenlemesi

Uzun süre blogumda aktif bir şekilde yazı yazıp paylaşım yapamadım (okul ve ağır sınavlar sağolsun). Fakat uzun sürecek olan bu tatilde blogumu yeniden düzenleyip birçok yazı yayınlayacağım ve takımıma ekleyeceğim bir çok arkadaşım olacak. Çizgi roman, video oyun, film, anime, program vb... birçok eğlenceli konularda yorum ve paylaşımlarımı sürdüreceğim. Tatilin keyfinin çıkarın sayın okurlar.

Lev Nikolayeviç Tolstoy kimdir? (hayatı - eserleri - biyografi)

Lev Nikolayeviç Tolstoy (Rusça: Лев Никола́евич Толсто́й; genellikle Türkçe'de: Lev Nikolayeviç Tolstoy) (9 Eylül 1828 - 20 Kasım 1910, Miladi Takvim; 28 Ağustos 1828 - 7 Kasım 1910, Julian Takvim)

Büyük bir Rus yazarı; fikir, eğitim, sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir. Zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana'da doğdu. Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova'ya gitti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ilerletmiş, Voltaire'i ve J. J. Rousseau'yu okumuş, bu iki yazarın kuvvetle etkisinde kalmıştı. Yasnaya-Polyana'ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı. İlk eseri olan "Çocukluk"u bu sıralarda yazdı.

Bir süre sonra orduya girdi; Kafkasya'ya gitti. Kafkas halkının yoksulluk dolu yaşayışlarını ele aldığı izlenimlerle ilk gerçekçi hikâyelerini …

Up in the air - Bir George Clooney filmi

Altın Küre'de en iyi senaryo dalında ödül alan "Up in the air" adlı film ile ilgili düşüncelerimiwww.artimetre.com da okuyabilirsiniz.

Altın Küre Ödülleri 2010 Verildi

Altın Küre Ödülleridün sahiplerini buldu. Bu ödülleri hangi kuruluş nezamandan beri veriyor, tarihçesi nedir diye merak ettim. Araştırdım, şöyleki:

HFPA (Hollywood Foreign Press Association) yani Hollywood Yabancı Basın Kuruluşu tarafından 1944 yılından beri Altın küre adı altında bu ödüller verilmektedir. HFPA İngiliz Daily Mailde çalışan bir muhabir tarafından kuruldu. Amacı din ve ırk ayrımı yapmayan bir organizasyon kurmaktı. Başlarda yabancı film endüstrisinin önemi anlaşılamadığından bazı zorluklar yaşanmıştır. Yaptıkları ilk önemli etkinlik İkinci dünya savaşı sonrası Avrupa'ya yiyecek, kıyafet ve ilaç götüren "Friendship Train" e sponsorluk yapan Warner Bros'un sahibine bir plaket vermek olmuştur.

İlk film ödülleri ise 1944 yılında verilmiş olup Jennifer Jones en iyi kadın oyuncu ödülünü "The Song of Bernadette" isimli filmle almış ki aynı zamanda bu film en iyi film ödülünü kazanmıştır.
1955 ylından itibaren ise en iyi televizyon programları dalı ekle…

Durum Raporu

Rapor falan değil aslında. Neyin raporu olabilir ki zaten? "Esas duruşta süper duruyorum", "Atışlarda berbatım" ya da "Soğuklarla başım dertte" demeyeceğim. Şu olabilir belki: "Zaman geçmiyor laaaaan!"Evet, biraz sükunet, biraz huzur olsa süper olacak. Başka da bir şey istemiyorum. İstiyorum aslında ama ona gün itibariyle daha 118 gün var. Gelir muhakkak, ama gelene kadar neler getirir neler götürür tahmin etmek güç.Bundan tam 37 gün önce Erzurum Ilıca'da bulunan Oto Ulaştırma Alayı'na teslim olmuştum. Acemilik deniyormuş bu 1 aylık sürece... Son derece acemi gibi davrandım zaten, aynı şekilde de devam ediyorum. Anladım ki asker olmaktan çok asker gibi görünmek daha önemli kendinizden bir şeyler kaybetmek istemiyorsanız.8 Ocak'ta Palandöken'deki tugayda yapılan yemin törenini müteakiben kalan günlerimi geçireceğim ikamet de belli oldu: Horasan Askerlik Şubesi... Hayrına memurluk yapıyorum burada. 118 gün kalmışken bir ses vereyim…