Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ocak 10, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Sokak Sanatı

Yaklaşık 10 sene önce Viyana'da staj yaptığım dönemde sokakta yeteneklerini sergileyip para toplayan insanları gördüğümde çok ilgimi çekmişti. Gri parlak kıyafetiyle robot kılığında ve bir platformun üzerinde kıpırdamadan duran, para atıldığında jestini yapan biri, çalan müzik eşiliğinde kukla oynatıcısı, saksafon çalan yaşlı teyze, kafalarının üzerinde dönen hiphopcu çocuklar, country müziği yapan amcalar, ama en çok ilgimi çeken klasik müzik icra eden flüt, keman, çello triosu.
Herbiri bir köşe tutmuş hergün saatlerce mesai yapıyorlardı. Günün sonunda nekadar kazanıyorlardı bilmiyorum. Yani bunu bir meslek olarak kullandıklarına göre hemen kabaca bir hesap yapsak saatte 5 euro olsa günde 10 satten 50 euro, ayda 20 günden 1000 euro eder ki bence kötü senaryo üzerinden hesapladım fena para değil gibi:)

Paul Auster New York Üçlemesinde bu tip insanlara sokak dilencilerinin burjuvazi grubu demektedir. Ben o kadar da acımasız düşünmüyorum doğrusu. Hatta onlara saygı duyuyorum.

Son bir k…

Penelope Cruz ve Kırık Kucaklaşmalar

Bu hafta vizyona giren ve Penelope Cruz'un başrolde oynadığı film ile ilgili düşüncelerimi http://www.artimetre.com/2010/01/11/kirik-kucaklasmalar-los-abrazos-rotos/da okuyabilirsiniz.

Küçük Prens

Birbirimizle nasıl iletişim kuruyoruz? Konuşarak, yazışarak, bakışarak? Doğru ama bir yöntem daha var. Henüz bilinçli yapamasakda çoğumuzun başına geliyordur. Düşünce yoluyla evet! Birini düşündüğümüzde bizi araması veya karşılaşmamız gibi. Ben bu tip bir iletişimi çok yakın olduğum kişilerle daha sık yaşıyorum ,örneğin eşimle, annemle, kardeşimle.


Geçen gece düşünüyordum, Küçük Prens'i tekrar okuyayım ve blogumda onunla ilgili yazı yazayım diye. Çocukken genelde okuduğumuz bir kitap olmasına rağmen yetişkin gözüyle tekrar okunması gerektiğini düşünüyordum. Ertesi gün sevgili kız kardeşim ve dostum D. bir hediye paketiyle bu kitabı bana hediye ettiğinde çok şaşırdım. Ben almayı düşündüğüm için "uzaya" gönderdiğim bu bilgi ona mı ulaştı, yoksa o kitabı aldıktan sonra ben mi kaptım bu bilgiyi ve bu kitap aklıma düştü, bu noktayı ve zamanlamayı çözemedim ama "uzay" aracılığıyla bir iletişim kurduğumuz kesin. Bir ara bu konuyu (telepati) araştırıcam.

Kitaba kavuşma h…