Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Ocak 3, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Ferhad Mammadov kimdir?

Ferhad Mammadov: 1988 Azerbaycan doğumlu. Azeri-Rus dilleri ve ingilizce biliyor. Tamamlanmış 3 eseri mevcut. Bir yenisi üzerinde de çalışmaları devam etmektedir.

Şimdilerde Mardakan / Bakü de ailesiyle birlikte yaşıyor. Lisans eğitimini Western University'de tamamladı. Aynı zamanda tercümanlık yapmaktadır.

Örnek aldıkları: Sufi felsefesi, Mevlana Celaleddin Rumi, Mustafa İslamoğlu.

İlgi duyduğu müzikler: Sufi musikisi, Mercan dede, Alim Qasimov (azeri makam sanatçısı), Ercan Irmak

Kendini tanıtıyor:
Özüm yani kendim haqqında bilgiye geldikde. 22 yaşım var, tercümanım (İngilis -Azeri-Rus dilleri üzre) Bakıda Mardakan kasabasında ailemle yaşıyorum... Bu vakta kadar 3 eserim var ve hal hazırda dördüncü eserimi yazıyorum. Western University mezunuyum, bachelor. Sufi felsefesini, Movlana Celaleddin Rumini, sayın Mustafa İslamoğlunu çok seviyorum...Mustafa hocaya dini maariflenmemi borcluyum...ayrıca sufi musikisini seviyorum...Mercan Dede, Alim Qasimov (azeri makam sanatçısı) Ercan Irmak k…

NEYRATRON layihesi (Ferhad Mammadov)

Sitemiz müdavimlerinden genç yazar Ferhad Mammadov yeni kitabı NEYRATRON layihesi'ni bizimle paylaşıyor.

Kitap hakkında bilgileri kendisinden dinleyelim;
Hekaye xususi ilmi Neyratron layihesinden bahs ediyor. Luiziana Universitesinin alimleri xususi tedqiqat ediyorlar...Bu amaliyyatda bir qadin ishtirak ediyor. Hemen kadın baş vermiş avtomobil kazasında her iki çocukunu ve erini itirmiş.. Bir yıl keçmesine ramen hala da hemen hatıralar onun beyninden silinmiyor...Tez tez yadına düşür ve onu emosional vaziyyete salır. Iuisiana alimleri hemen kadını labarotora alıyorlar ve ona profonol adlı bir iyne vuruyorlar...Profonol insanda emosional hissler yaradan (mesela, sevinç, keder) beynin mindalin vezisinda hormonların ifrazatını dayandırıyor. Ve ifrazat gitmeyen bir dönemde kadına söylüyorlar ki, hemen kaza haqqında düşünsün...Bununla kadında alternativ ve ya süni yaddaş yaratıyorlar. Kadın bu tadkikatdan sonra artıq bu kazanı nadir hallarda (very seldom) hatırlıyor ve artıq hiç bir heye…

2009 yılının en çok satan kitapları | Haber

Veriler internetten kitap satışı yapan yerlerden alınmıştır.

www.kitapyurdu.com

1- Aşk - Elif Şafak - Doğan Kitap

2- Açlık Oyunları - Suzanne Collins - Pegasus Yayıncılık

3- Katre- i Matem - Prof. Dr. İskender Pala - Kapı Yayınları

4- Limon Ağacı - Sandy Tolan - Pegasus Yayıncılık

5- Kayıp Gül - Serdar Özkan - Timaş Yayınları

6- Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk (Özel Basım) - İskender Pala - Kapı Yayınları

7- Ateşi Yakalamak - Suzanne Collins - Pegasus Yayıncılık

8- Şifalı Bitkiler - Ahmet Maranki,Elmas Maranki - Mozaik Yayınları

9- Olasılıksız - Adam Fawer - April Yayıncılık

10- La / Sonsuzluk Hecesi - Nazan Bekiroğlu - Timaş Yayınları

www.ilknokta.com

1- Aşk - Elif Şafak - Doğan Kitap

2- Şifalı Bitkiler - Ahmet Maranki,Elmas Maranki - Mozaik Yayınları

3- Makalat - Şems-i Tebrizi - Ataç Yayınları

4- Cumhuriyet - Turgut Özakman - Bilgi Yayınevi

5- Kuantum ve Kur'an - R. Şanal - Ladybirds

6- Çivisi Çıkmış Dünya - Amin Maalouf - Yapı Kredi Yayınları

7- Şafak Vakti - Stephenie Meyer - Epsilon Yayı…

Aristoteles kimdir? (yaşam, biyografi, eserler)

Aristoteles (Yunanca: Ἀριστοτέλης Aristotelēs; Eski Yunanca UFA: /aristoˈtelɛːs/; Yeni Yunanca UFA: /ˌaris̩toˈteʎis̩/) (M.Ö. 384 – 7 Mart M.Ö. 322) Antik Yunan filozof. Platon ile Batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılır. Fizik, astronomi, ilk felsefe, zooloji, mantık, politika ve biyoloji gibi konularda pek çok eser vermiştir.

Aristoteles'in Yaşamı
M.Ö. 384 veya 385'te, günümüzde Athos tepesi olarak adlandırılan tepenin yakınlarında ufak bir Makedonya kenti olan Stageira'da, Makedonya kralı II. Amyntas'ın (Philippos'un babası) hekimi olan Nikomakhos'un oğlu olarak dünyaya gelir. M.Ö. 367 veya 366 'da 17 yaşında Platon'un Atina'daki akademisine (Akademeia) girmesiyle Platon'un en parlak çömezlerinden biri olur. Tütör yahut yardımcı hoca olarak çalıştığı dönemde, okuma tutkusuyla tanınır; (Platon, belki de bir tür tenezzülle, ona "okuyucu" lâkabını takar) Daha sonraları Akadmeia'daki öğretime kendisi de katkıda bulunu…

Kısa Kısa Sanat Haberleri

Kendi ajandıma alıyormuşcasına aşağıda sıralayacağım etkinlikler belki ilginizi çekebilir. Benim için hepsini takip etmek mümkün değil ama bu etkinliklere katılanlar olursa paylaşırlarsa sevinirim.

1) 15 - 17 Ocak tarihleri arasında Japon Filmleri Festivali Maçka Cinebonus G-Mall sinemasında ücretsiz olarak yer alacak. 7 tane Japon kültürünü sergileyecek film gösterimde olacak. 
(Bir geyşanın anıları filmini çok beğenmiştim, her nekadar Spielberg filmi olsa da, masalsı bir tadda anlatılsa da ve de günümüzden 80 yıl öncesinin hikayesi olsa da Japon kültürünü sergilemekteydi. Ben çok zarif, kırılgan ve saygılı buluyorum Japon halkını ve günümüzdeki yaşantılarınıda merak ediyorum bu yüzden en azından 1 film izlemeyi düşünüyorum.)

2) 7- 21 Ocak tarihleri arasında Akbank Sanat'ta Barok Müzik Günleri kapsamında dünyaca ünlü müzisyenler 4 ayrı konserverecekler.
(Barok müzikle ilgili kısa bir bilgi: Dönemi 1600-1750 yılları arasıdır. Rönesans döneminin müzik yapısı, tekdüze olması örneğin çal…

İlkbahar Yaklaştı!!!!?

Bu hafta İstanbul'da kar beklenirken ilkbahar yaklaştı mı :P
Bence yaklaştı çünkü sonbahar bitti ve kış geldi, demek oluyor ki bu da sırada ilkbahar var. 
Ben sabah güneşi görünce aktivize oluyorum ogün yapacağım birçok şey buluyorum en çok da yürüyüş yapmayı seviyorum, özellikle deniz kenarında, herşey parıl parıl gözüküyor, doğada yükselen enerji benide şarj ediyor.
Özellikle Suadiye sahilde mis kokulu denizin kıyıya sessizce uzanıp geri çekildiği noktada kumların üzerinde en basitinden masa ve sandalyelerde oturup çay içerek fışırdayan su sesini dinlemeyi bekliyorum. Güneşle, tam formuna kavuşmamış sadece bir ışık hafif bir ısı ve bol enerji kaynağı dönemindeyken karşılıklı bakışıyoruz. Yanımda kitabım dergim ve sevdiklerim. Çiçekleride unutmamak lazım, doğa renklerini dört bir yana dağıtmış görmemizi bekliyor.
İşte bende görebildiğim ve çekebildiğim bazı güzellikleri derledim. Geleceği hatırlatsın bize, çok yakın geleceği.Amanvermez Avni

Bu kitabıda arşivime almayı hatırladığıma sevindim, evde aradım ama bulamadım acaba birine mi verdim, mutlaka bulmalıyım tekrar okumak isterim.
Şans eseri karşıma çıkmıştı, hemen almıştım. Ben eski İstanbul hikayelerine bayılırım, yani Cumhuriyet öncesi Osmanlı döneminin sahne olduğu ve özellkle İstanbul'da yaşayan halkın hayatlarını anlatan kitaplar ilgimi çeker.
Bunun yanında Agatha Christie ve Sherlock Holmes kitaplarınıda çocukluğumda çok okumuş olup dedektiflik kurgularınıda çok severim.
Şimdi bu iki ilgimi çeken konu bir kitapta toplanmış meğerse, ben hiç Osmanlı döneminin hafiye romanlarını araştırmamışım.

Bu yazıyı yazarken biraz araştırdım şöyleki:
Ahmet Mithat Efendi Osmanlı dönemi ilk polisiye roman olan Esrar-ı Cinayeti yamış Bu kitap dönemin hukuk sistemiyle ilgilide bilgi veriyormuş
Daha sonra Peyami Safa,Cingöz Recai serisini yazmış (gerçi bunu Ayhan Işık'ın filmlerinden biliyoruz ama henüz okumadım.)
Ebusüreyya Sami ise Amanvermez Avni'nin Serüvenleriye Osmanlı…

Elma - Deniz Karakurt

Geleneksel Bir Halk Öyküsü. Müthiş Bir Roman...

“Eskiden kış günlerinde, köy topluluğunun ortak malı olan köy odalarında ocağın etrafında günlerce, hatta haftalarca süren masalsı öyküler anlatılırdı. Bunlar teknolojinin henüz gelişmemiş olduğu dönemlerde dizi filmlerin, arkası yarınların yerini tutardı. Ben, çocukluk yıllarımda bu sözlü anlatım geleneğinin son örneklerine tanık olma fırsatını yakaladım.” – Pusula Gazetesi, Röportaj Alıntısı –

Gürül gürül akan bir ırmak gibi duru, sürükleyici ve doğal. Geleneksel anlatımdan beslenen, kökleri tarihin derinliklerinde bir öykü.


Kitap Adı : Elma
Tür : Roman
Yazar : Deniz KARAKURT
Yayınevi : Cinius
Basım Yılı : 2009
Sayfa Sayısı : 318
ISBN : 978-605-5618-03-2

Deniz KARAKURT kimdir?
*Eğitim
İşletme – İİBF
Cumhuriyet Üniversitesi / SİVAS

*Meslek
Akademisyen
Cumhuriyet Üniversitesi / SİVAS

*Kişisel Bilgiler
Doğum Yeri : Almanya
Doğum Tarihi : 1978
Medeni Hali : Evli
Yabancı Dil : Almanca

kitabı satın alabileceğiniz yerler:
http://www.elmakitap.com/
http://www.e…

Yeniçeri

Yeniçeri
Format:pdf
Sayfa:48
Boyut:8mb
Dil:Türkçe
Justice Legue'in özel Annual'ı.Türk kahraman Yeniçeri ile team-up yapan Justice League.Arkabahçe yayıncılık tarafından basılan bir çizgi roman.İyi okumalar.

İndir