Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

17 Aralık 2010 Cuma

Zencefilin Yararları Nelerdir

Zencefilin Yararları ve Zencefilin Zararları. Aromatik yağ bakımından zengin, tropikal bir kök bitkisi olan zencefil soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların belirtilerini, baş ağrılarını ve regl dönemi ağrılarını azaltmak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, manganez ve lif yönünden yüksek besin değerlerine sahiptir.

Zencefil kökleri, mide kaynaklı sindirim sorunlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Seyahat sırasında, gebelikte ve kemoterapisi sebebiyle meydana gelen mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi ve edavisinde kullanımıyla bilinir.


Zingiber officinale bitkisinin köklerinden elde edilen zencefilin hazırlanış biçimine göre siyah ve beyaz olmak üzere iki preparatı bulunmaktadır. Siyah zencefil, bitki köklerinin kaynar suda haşlanarak güneşte kurutulması yoluyla elde edilirken; daha kaliteli olan beyaz zencefil ise, bitki köklerinin doğrudan güneşte kurutulmasıyla elde edilir.
Zencefilin Kullanımı ve Zencefil Yararları

Zencefille ilgili son yıllarda yapılan araştırmalar bu bitkinin kolesterolü azaltıcı, iltihap ve ağrı giderici, iritabl bağırsak sendromu sorunlarını hafifletici, mide ülserinin tedavisinde, mikrobiyal enfeksiyonlarda ve kalp-damar rahatsızlıklarında olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

İki farklı zencefil türünün belirli oranlarda karıştırılmasıyla üretilen bir ilacın osteoartrit ağrılarının giderilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir.

Zencefil insanlarda hastalığa yol açan farklı bakterilere karşı olumlu etkilere sahiptir. Özellikle uçucu bileşenleri helikobakter tipleri üzerinde etkilidir.

Yapılan araştırmalarda günde 1-2 gram zencefil kullanımının kusmayı önleyen diğer ilaçlar kadar yararlı olduğu tespit edilmiştir.

Gebelik dönemindeki bulantı ve kusmanın azaltılmasında etkilidir. Dört eşit kısma bölünmüş olarak günlük toplam 1 gram alınabilmekle beraber bunun doktor gözetiminde kullanılması daha doğru olur. Çünkü bu bitkinin rahim hareketlerini artırıcı özelliği olduğu için yanlış doz kullanımı düşüğe neden olabilir.

Ameliyat sonrasında oluşan bulantılar üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Yapılan bir çalışmada zencefildeki 6-gingerol bileşeninin farelerde tümör hücrelerine doğrudan verilmesiyle tümör hücresinin kan ile beslenmesini engellediği ve tümörün ölmesini sağladığı tespit edilmiştir.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? 1 kahve kaşığı toz zencefil rizomunun üstüne bir fincan kaynar su döküldükten sonra, 5-10 dakika üstü kapalı olacak şekilde demlenir, süzülür ve yemeklerden önce birer fincan içilir.
Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefil güvenli olarak kabul edilen bir bitki olmakla birlikte yüksek oranda kullanılması önerilmemektedir.

Yüksek oranda alınması halinde mide ekşimesi, günlük 6 gramın üstündeyse midede tahriş meydana gelebilir.

Yüksek oranda alımı kan sulandırıcı ya da pıhtılaşma önleyici ilaçlarla etkileşme olasılığına neden olabilir.

Fazla kullanımının ciltte döküntüler, kalp ritim bozuklukları, sinir sistemi üzerinde depresif etki gibi sorunlara yol açabileceği de belirtiliyor.

İki yaşından küçüklere verilmemelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar