Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

16 Aralık 2010 Perşembe

sinir sistemi hastalıkları

Çeşitli hastalık süreçleri sonucunda ortaya çıkabilen ve tipik bir hastalık tablosunu çizecek biçimde birbirleriyle ilişkili görünen belirtilerin tümü sendrom olarak adlandırılır. Bilimsel tıp psikosomatik ve somatik bedensel hastalık belirtilerinin arasındaki ilişkiyi gözlemleyerek psikolojik ve fiziksel hastalıkların kaynağını teşhis eder.

Psikolojik etkenler fizyolojik belirtilere yol açabilir veya fizyolojik rahatsızlıkları olumsuz etkileyebilir. Aynı bağlamda fizyolojik etkenlerde psikolojik durumu etkileyebilir. Ama herhalde her hastalığın beden, akıl, maneviyat arasındaki derin ilişkinin etkisinden kaynaklandığını varsaymak daha ölçülü bir yaklaşım olurdu. Bu doğrultuda, bir hastalığın tedavisinin sinir ilaçları ile desteklenmesi gerektiğinde bu karmaşık etkileşimin göz önünde bulundurulması gerekir.Pek çok hastalık nevraljik belirtiler göstermedikleri halde sinir sistemi ile çok yakın bir ilişki içindedir. Genelde bu tür hastalıklar tüm sinir sisteminin güçlendirilmesi yoluyla tedavi edilebilir. Bu tanıma uyacak örnek hastalıkların bazıları.

Kan dolaşımı sistemi: Yüksek kan basıncı ve koroner atardamar hastalıkları
Solunum sistemi: Astım ve saman nezlesi
Sindirim sistemi: Mide ve bağırsak ülserleri, bağırsak düzensizlikleri, şişkinlik ve sindirim aksaklıkları
Deri: Deri problemleri
Salgı sistemi: Tiroit problemleri ve iç salgı sistemi rahatsızlıkları
Cinsel sistem: Menopozla ilgili çeşitli rahatsızlıklar

Yukarıda adı geçen hastalık durumlarında sinir ilaçları genellikle gereklidir. Ama bu gereklilik hastalıkların ille de sinirsel kökenli oldukları anlamına gelmez. Burada hedeflenen amaç sinir sisteminin desteklenmesi yoluyla bedenin tümünü sağlıklı kılabilmektir. Sinir sistemini gözden geçirirken, hastalıklara oranla neden daha ziyade rahatsızlıklarla ilişkilendirilme eğiliminde olduğumuz açıkça anlaşılabilir.

Ama bunu anlayabilmek için, tüm bedenin kusursuz işleyişinin, uyumun ve enerji akımının kısıtlanmamış oluşunun önemli bir göstergesi olduğunu anlayabilmek gerekir. Rahatsızlık ve hastalığa bu açıdan bakabilmek bedeni ve ruhu birbirinden ayırmadan psikolojik ve nevraljik problemlerin ayırdına varabilme yetisini kazandırır kişiye.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar