Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

16 Aralık 2010 Perşembe

pankreasın görevleri

Pankreas karın boşluğunda omurganın bel bölümü önünde yeralan salgı bezidir. Ortalama 15-20 cm uzunluğunda ve kadınlarda 55 gr erkeklerde 70 gr ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassılaşan pankreasın düzensiz olan biçimi çengele benzetilebilir.

Bölümleri: Şişkin olan sağ ucuna baş daha dar olan orta bölümüne gövde. Gövde ile başın birleştiği ince bölüme boyun ince uzun olan son ucunada kuyruk denir. Kuyruk bölümü dalağa dek uzar. Pankreas dalak, karaciğer ve üst mezanter atardamarlarıyla beslenir. Pankreas’ın boşaltıcı kanalları wirsung kanalı ve santorini kanalıdır.


Bir karma salgıbezi olan pankreas karın boşluğunda midenin arkasında yer alır. İşlevi uzun süre tam olarak bilinmeyen pankreas son yıllarda araştırıcıların büyük ilgisini çekmektedir. Bu ilginin doğ­masında pankreas yangılanmasınında ankreatit yaygınlaşmasınında rolü vardır. Pankreas yangılanması ivegen yada sü­reğen olur.

Genellikle kırk yaşlarındaki kişilerde ortaya çıkar. Hasta genellikle midesine aşırı düşkün ve alkoliktir. Al­kolizm pankreasdaki doku sertleşmele­rinin başlıca etkenidir. Pankreas yangı­lanması genellikle ülser kökenli bir gastrit belirtisi gösterir. Ancak ağrı ülser ağrısının belirdiği zamanlarda görül­mez. Ayrıca hastayı güçsüz bırakır ve zayıflatır.

Süreğen pankreas yangılan­masında ağrı zaman zaman şiddetli olup süreklidir. İvegen pankreas yangı­lanması Özellikle erkeklerde görülür. Ağrı kolik ağrısı gibi kesik kesik ve şid­detlidir. Ağrıyla birlikte kusma da görü­lür. Hastanın genel durumu beklenme­yen bir hızla bozulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar