Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

17 Aralık 2010 Cuma

Menopoz Tedavisi Bitkisel

Menopoz Sıkıntıları ve Menopoz Tedavisi. Üretken yıllarını geride bırakan kadınların yaklaşık üçte ikisinde menopozla ilgili semptomlar görülmektedir. Sarı kantaron otu (Hypericum perforatum - St. John's Wort) menopoz şikayetlerinin tedavisine imkan sağlayan bir bitki olduğu bilimsel araştırmalarla gösterilmiştir .

Sarı kantaronun menopoz semptomlarından biri olan depresyon için iyi olduğu bilinmektedir. Bu bitkinin menopoza özgü diğer problemlerde etkisini araştırmak için Alman araştırmacılar bir deney düzenlemiştir.Bu deneyin sonuçları sarı kantaronun sadece psikolojik ve fiziksel semptomları iyileştirmekle kalmadığını, ayrıca menopozlu kadınlar için seksüel olarak da düzelmede yardımcı olduğunu göstermiştir. 12 haftalık sarı kantaron ekstresi ile tedaviden sonra semptomların kaybolduğu veya belirgin olarak azaldığı istatistiki olarak katılımcılarca (% 76) ifade edilmiştir. Katılımcı doktorlarda ise % 79 oranında iyileşme görülmüştür.
Menopoz Bitkisel Tedavi

Sarı kantaron taşıyan tabletleri 12 hafta alan 106 kadın deneye alınmıştır. Her tablet 135-225 mg sarı kantaron ekstresi (standart olarak 300 mcg Hiperisin) taşımaktadır. Hiçbir kadında hormon tedavisi uygulanmamıştır. Başlangıçta ve sonra 5, 8 ve 12 haftalık tedaviden sonra katılımcılar değerlendirilmiştir. Her değerlendirmede katılımcılar psikolojik, fiziksel ve vazo-motor menopoz şikayetlerinin sıklığı ve şiddet derecesini menopoz cetveline göre bildirmişlerdir. [Psikolojik semptomlar sinirlilik, konsantrasyon zayıflığı, tansiyon, anksiyete ve depresyonu içine almaktadır. Fiziksel semptomlara ise baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve uyku bozukluğu dahil olmaktadır. Sıcak basması, fazla terleme ve baş dönmesi ise vazo-motor semptomlar kabul edilmektedir].

Ayrıca kadınlar bu çalışma için düzenlenen kısa bir cinsel sağlık anket formunu cevaplandırmışlardır. Doktor herhastayı Klinik Küresel Etki Cetveli'ne (Clinical Global Impression Scale) göre tedavi ve yan etkiler bakımından değerlendirmiştir. Çalışmanın başında baş dönmesi ve kalp çarpıntısı dışında her türlü semptom % 80-90 "orta" ve "belirgin" şiddette çıkmıştır. Çalışmanın sonunda ise sadece kadınların % 20-30 u halen psikolojik ve fiziksel semptomlara "orta" ve "belirgin" işaretlemişlerdir

Araştırmacıların raporuna göre; büyük çoğunluk semptomlardan kurtulmuş veya çok "hafif" geçirmiştir. Menopoz oran cetvelinde semptomların yoğunluğu da tedaviden sonra 63.4 den (belirgin) 23.5 a (hafif) düşmüştür. Vazo-motor semptomlarda belirgin bir değişiklik olmamıştır. Deney sırasında sadece 4 hasta yan etkiler kaydetmiştir.

Cinsel değerlendirme anketine verilen cevaplar, hastaların kendilerini fiziksel olarak daha cazibeli hissettiklerini ve karşı cinse daha fazla değer verdiklerini göstermiştir. İlk röportajlarında kendilerini artık fiziksel olarak çekici bulmayan 82 kadından 77 si çalışmanın sonunda bakış açılarını değiştirmişlerdir. Hepsinden fazlası hastaların yaklaşık % 80 i sarı kantaron tedavisinden sonra cinselliklerinin büyük ölçüde arttığı fikrinde birleşmişlerdir. Araştırmacılar şunu belirtmektedirler : Bu çalışma ile özellikle bu tür hastalarda sentetik antidepresanlara karşı belirgin bir avantaj sağlanmıştır .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar