Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

26 Aralık 2010 Pazar

Kün feyekün (Ol denince olur)

Kün feyekün (Ol denince olur)

Kün feyekün (Ol denince olur)Tevbe.org  Kün feyekün (Ol denince olur)

Kün feyekün (Ol denince olur)
Sual: Kur’anda bir şeyin olmasını isterse kün feyekün = ol der o da hemen oluverir deniyor. Bekara 117 Enam 73 Nahl 40 Yasin 82’de Kün feyekün ifadesi geçiyor. Hadid suresinin (O gökleri ve yeri altı günde yarattı) deniyor. Hani ol deyince oluyordu? Niye yeri ve gökleri altı günde yaratmıştır?

CEVAP
İki bilgiyi de Kur’andan aldınız. İkisini de bildiren ü teâlâdır. Hikmeti bildirilmese bile biz anlamasak bile olduğu gibi inanmak lazım. Müslümanın yapması gereken de Müslümana yakışan da budur.

ü teâlâ bir şeyi sebeplerle de yaratır araya hiçbir sebep koymadan da yaratır. İnsanı yaratırken ana babayı sebep kılmıştır. Hazret-i Âdemi yaratırken ana babayı sebep kılmamış toprağı sebep olarak yaratmıştır. Hazret-i İsa’yı yaratırken sadece annesini sebep kılmıştır. Hazret-i Havva’yı yaratırken ana babayı toprağı sebep kılmamış sadece Hazret-i Âdem’in varlığını sebep kılmıştır.


ü teâlâ dilediği zaman ol der anında yaratır dilerse sebeplerle belirli bir vakitte yaratır. Mesela çocuğu ü teâlâ yaratır. Çocuğun dünyaya gelmesi 9 ay kadar bir zaman alır. Niye bir anda yaratmıyor denir mi?

Peygamberlerine ihsan ettiği mucizeler de bir anda olur. Musa aleyhisselama denizin anında yarılıp ortadan yol alıp gitmesi Peygamber efendimizin işaretiyle Ay'ın ikiye ayrılması gibi.

ü teâlâ dilediği gibi yaratır istediği zaman ve istediği şekilde yaratır. Layüseldir yani kimse ona hesap soramaz. Her şeyin hikmetini de bildirmemiştir öylece inanmak lazımdır.

’ın yaratması

Sual:
Madem her şeyi Tanrı yaratıyorsa ne diye evlenmeden çocuk vermiyor niye rızık için çalışmak zorunda kalıyoruz niye sakat çocuk yaratıyor?

CEVAP
ü teâlânın yaratması iki türlüdür:
BirincisiOL” der hemen o şey oluverir.
İkincisi ise sebeplerle yaratır.

Bu ikisinin arasındaki farkı bilmek gerekir. Her ikisini de ü teâlâ yarattığı halde bunlar farklı şeylerdir. Çocuk olması için ana ve babayı sebep kıldı; ama Hazret-i İsa’yı babasız Hazret-i Âdem’i ise hem anasız hem de babasız yarattı. Mucize ve kerametlerde sebepler ortadan kaldırılabilir. ü teâlâ çok şeyi sebeplerle yaratmaktadır. Mesela rızkı verir ama çalışmayı sebep kıldı. Çalışmadan rızık bekleyen açlıktan ölebilir. Hastalıklara şifayı veren de ’tır. Ancak doktoru ilacı sebep kıldı. Doktora gitmeyen tedaviyi ilacı kabul etmeyen hastalıktan ölebilir. Alkol ve zararlı ilaçlar almak röntgen ışınlarının etkisinde kalmak veya yakın akraba ile evlenmek iyi beslenememek gibi sebeplerle doğan çocuk kör de sakat da olabilir. Sebeplerle yaratmak ü teâlânın âdetidir. Onun âdetini kimse bozamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar