Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

11 Aralık 2010 Cumartesi

HashTab ile dosyalarınızı doğrulayın


Birçoğumuz Windows işletim sisteminin eksiklerinden bahseder durur, Cody Batt adlı yazılımcı böyle bir eksiği gidermek için HashTab adında ücretsiz bir Windows eklentisi hazırlamış.
HashTab eklentisinin amacı bilgisayarınızda bulunan dosya veya klasörlerin doğrulama kodlarını (hash'lerini) üretmek, ve doğrulama yapmanızı sağlamak.
HashTab, size CRC32,HAVAL,MD2,MD4,MD5,RIPEMD-128,RIPEMD-256,RIPEMD-320,SHA-1,SHA-512,Tiger ve Whirlpool şifreleme algoritmalarının doğrulama kodlarını çıkartabilmektedir.
Windows 98 hariç, diğer tüm Windows işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.
HashTab ile dosya doğrulama
HashTab ile dosya doğrulama
Doğrulamaya örnek verelim;
  • Ulusal işletim sistemimiz Pardus'u indirdirmek istiyoruz, ve iş olucakya farklı bir siteden indirdik. Acaba Pardus ISO'muz bozukmu, ya da içine indirdiğimiz site tarafından fazladan birşeyler eklemiş mi ?
  • İndirdiğimiz ISO dosyasına sağ tıklayarak özellikler penceresinden "File Hashes" sekmesine gideriz. Dosya boyutuna göre doğrulama kodlarının oluşturulması zaman alabilir.
  • Orjinal indirme sayfasında gördüğümüz md5sum uzantılı dosyada Pardus işletim sistemin ISO paketinin doğrulama kodunun md5 algoritması ile oluşturulmuş hali vardır.
  • Bu md5 doğrulama kodu ile HashTab ekletimizin ilgili alanına yapıştırarak doğrulama işlemini gerçekleştirmiş oluruz. Ve gönül rahatlığı ile Pardus'umuzu kurabiliriz.
İnidrmek için burayı kullanabilir, program ile detaylı bilgi almak isterseniz de burayı kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar