Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

14 Aralık 2010 Salı

Hangi Emziği Seçmeliyim ?

Ben çocuklarımın her ikisinede emzik vermedim yani nasıl alıştırırsanız öyle gider ikiside emzik almadılar. Peki çocukları emzik alan kadınlar ne yapmalı ? Hangi emziği seçmeli

 Hangi Emziği Seçmeliyim ? Emziğe evet mi hayır mı?

- Bebeklerin en büyük ihtiyacı emmektir. Emen bir bebek, kendini emme işine odaklar. Ayrıca emmek sinir uçlarına hoş bir uyarı verdiğinden, bebek kolayca sakinleşir. Uyuması daha kolay olur.

- Anne emziremediğinde, ikiz bebeklerde veya anne bebeğinden uzakta olduğu zamanlarda emzik bebeğin emme ihtiyacını karşılayacak ve ona güven verecektir.

Silikon emzik mi, kauçuk mu?

- Kauçuk: Diş çıkartan bebeklerde. Çünkü kauçuk elastik ve dayanıklıdır.

- Silikon: Diş çıkarmamış bebeklerde. Çünkü formu kolay bozulmaz.

Damaklı mı damaksız mı?

- Damaksız: 1 yaşından önce.

- Damaklı: 1 yaşından sonra. Daha elips ve yukarı kıvrık olduğundan, ağızda ve dişlerde deformasyona neden olmaz.

Nasıl temizlenmeli?

- Kauçuk: Soğuk su yardımıyla sterilize edilmelidirler.

- Silikon: Sıcak su yardımyla sterilize edilmelidirler.

Biberon nasıl seçilmeli?

- Biberon alırken haznesi büyük ve başlığı silikon olanları tercih edin.

- Daha sonra emzik başlığı değiştirilerek ya da kenarlara kulp takılarak alıştırma bardağı olan biberonlar işinize yarayabilir.

- Biberonun kapağı kapandığında sızıntı yapmamalıdır. Bu şekilde çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

- Emzik deliğinin bebeğinizin yaşına uygun olmasına dikkat edin. Bebeğiniz büyüdükçe daha büyük delikli başlık kullanın. Aksi takdirde bebeğiniz yorulur ve içmesi gerektiğinden daha az süt içer. Genelde delik büyüklüğü 3 aylık periyodlarla değişir.

- Eğer emzirmiyorsanız en az dört tane biberon almalısınız. Emziriyorsanız iki adet yeterlidir.

Nasıl temizlenmeli?

- İlk satın alındıklarında su ile yıkanıp, beş dakika suda kaynatılmaları gerekir. Bundan sonra tercihen bulaşık makinesinde veya sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Daha sonra temiz bir havlu veya benzeri bir örtü üzerinde kurumaya bırakılmalıdır. Bebek beslenmesinde kullanıldıktan sonra içerisinde mama bekletilmemelidir. Kalan mama dökülüp, fırça yardımıyla önce su ile daha sonra sabunlu su ile yıkanmalıdır. Bundan sonra da 5-10 dakika kaynar suda kaynatılmalıdır. Bir sonraki beslenmeden önce yine durulanmalıdır. Bir sterilizatör alınması tavsiye edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar