Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

17 Aralık 2010 Cuma

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir

Güneş Yanığı Nedir? Güneş Yanığı Belirtileri ve Güneş Yanığı Etkileri. Güneş yanığı, güneş ışığına aşırı bir şekilde maruz kalma neticesinde deride kızarıklık ve şişlikle oluşan rahatsızlıktır. Aşırı güneş ışığına maruz kalma sonucu oluşan güneş yanığı solaryum ışığına maruz kalma nedeniyle de meydana gelebilir.

Beyaz tenli kimselerde gün ortasında 15 dakikalık bir güneşe maruz kalmak, güneş yanığına yol açabilirken esmer tenliler güneş ışığını saatlerce tolere edebilirler.Güneş Yanığı Belirtileri

Genellikle güneş yanığının belirtileri 2-6 saatlik bir sürede kendini gösterir. Şişlik, kızarıklık, tahriş, deride sıcaklık hissi, ağrı, ciddi durumlarda su toplamaları, halsizlik ve ateş oluşabilir. 4-7 gün sonraysa deri soyulur. Şiddetli olgularda 2. derece yanık, su kaybı, ikincil enfeksiyon ve hayati risk bile olabilir.
Güneş Koruyucu Kremler

Deriye ulaşan güneş ışınlarının bir bölümü yansır bir kısmı da cilt tarafından emilir ve depolanır. Depolanan güneş ışınları akut ve kronik hasarlar meydana getirir.

Akut zararlar, güneş yanıkları ve güneş allerjileridir. Güneş allerjileri güneşe ışınına maruz kaldıktan birkaç saat ile birkaç gün içinde meydana gelen kızarıklık, ödem, ağrı, içi su toplayan kabarcıklar ve soyulma ile kendini belli eder.

Kronik etkiler, cillte lekeler, çillenme, deride kalınlaşma erken yaşlanma, ince damarların meydana gelmesi ve deri kanserleri olarak belirtilebilir.

Açık tenlilerde akut etkiler ve kronik etkiler daha çok olur.

Güneş koruyucular UV ışınlarını absorbe etme, yansıtma ve dağıtma yoluyla deriye ulaşmasını engeller. Güneş koruyucu ürünlerin etkinliğini güneş koruma faktörü (SPF) numaraları belirler.

Özellikle Beyaz tenli, mavi gözlü, çilli kimseler güneş ışınlarının hasarına daha açıktırlar.

Sürekli şekilde güneşten koruyucu faktörü (SPF) 30 ve üzeri olan koruyucu ürünler tercih edilmelidir. Güneş kremi dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli ve 4 saatte bir yenilenmelidir. Terleyince veya suya girince yeniden sürülmelidir. Kullanılan koruyucunun hem UVB hem de UVA’ya yönelik olması gerekir. Yine kullanılan ürün kokusuz ve renksiz olmalı ve de tahriş edici özelliği olmamalıdır.

Güneş Koruyucu Ürünler Etki Biçimlerine Göre 3 Çeşittir.

1- Kimyasal koruyucular: UV ışınlarını absorbe ederek deriye girişini engelleyici etki gösterirler.

2- Fiziksel koruyucular: UV ışınlarını yansıtma ve dağıtma yoluyla etki gösterirler.

3- Kombine koruyucular: Kimyasal ve fiziksel koruyucuların kombine edildiği ürünlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar