Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

16 Aralık 2010 Perşembe

ender saraç önerileri

Normalde oruç tutan kişi kendini huzurlu, sakin, dingin ve arınıyor hissetmelidir. Kendinizi çok ağrılı, sinirli ve hasta gibi hissedecek olursanız o zaman beslenmenizle ve sağlığınızla ilgili bir problem var demektir.

Geçtiğimiz yıllarda bana başvuran hastalarım arasında sağlık açısından risk oluşturabilecek durumlar olmasına rağmen hala oruç tutmakta ısrar edenler olduğunu da gördüm.

Asla ve asla oruç tutmaya karşı değilim, hatta bilinçli beslenerek ve sağlık kurallarına dikkat ederek tutulan orucun ruha ve bedene sayısız yaraları olduğu görüşündeyim.

Ancak sağlığın izin vermediği durumlarda, ısrarla oruca devam etmek tıbbi sıkıntılara yol açabilir. Sonuçta bu beden bize verilmiş olan bir emanet, ona iyi bakmakla yükümlüyüz.Oruç tutması tıbben uygun olmayanlar: İnsüline bağımlı şeker hastaları. Düzenli ve saatli ilaç kullanan kalp ve tansiyon hastaları. Tedavi altındaki kanser hastaları. Ağızdan aldığı ilaçla şekeri çok zor dengeye giren şeker hastaları. Ciddi psikolojik rahatsızlığı olanlar. Aktif veya kanamalı mide, bağırsak ülseri olanlar.

Büyük bir ameliyat, trafik kazası ve ağır hastalık geçirenler. Ateşli enfeksiyon hastalığı geçirenler veya yeni istirahat dönemindekiler. Küçük çocuklar. Vücutta tanısı konmamış kanamalı durumu olan kişiler. Böbrek yetmezliği olan veya diyalize girmesi gereken hastalar.

Bağışıklık sisteminde ciddi bir sorunu olan kişiler. Daha başka ciddi hastalıklarda’da orucu kendi kararınızla tutmamalısınız. Mutlaka sizi iyi tanıyan doktorunuzdan izin ve onay almalıdır. Daha sonra ibadetinizi yerine getirmelisiniz.

Ramazanda sağlıklı beslenme için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şunlar:

1) İftarda asla birden bire ve çok hızlı yemek yemeyin. Her zaman yavaş yavaş ve küçük lokmalar alın ve uzun uzun çiğneyerek tüketin.

2) İftarı öncelikle bir zeytin ya da hurma ile açın ve daha sonra bir bardak ılık ballı limonlu su tüketin. Sonra bir kase mümkünse sebze çorbası ya da hafif bir çorba tüketin.

3) Çorbadan sonra bir kaç dakika arkanıza yaslanın ya da ibadetinizi yerine getirin ve ya sadece oturarak dinlenin. Sağlıklı bir beslenme programı takip edin.

4) Kesinlikle tok karnına tatlı ve ya aşırı şekerli meyve ya da şekerli çay tüketmeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar