Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

14 Aralık 2010 Salı

Çocuklarınıza Hamallık Yaptırmayın !

Nihayet okullar yarın açııyor. Biz ebeveynleri baya sıkıntılı bir dönem bekliyor. Sabah kalkamayan çocuklar hem mızmız oluyorlar, hem de birşey yemiyorlar. Bu sıkıntıları bir yana bırakalım asıl sıkıntı okulların başlamasıyla birlikte okul çantalarının ağırlığının çocuklarımızda sorunlara neden olabileceği gerçeği arkadaşlarım. 50 kğ olan bir çocuğun çantasının ağırlığının toplamda 7,5 kğ mı geçmemesi gerekiyor. Bakın uzmanlar bu hususta ne diyor.
Isparta Sağlık Müdürü Süleyman Önal, yaptığı yazılı açıklamada, öğrencilerin okula giderken kilolarca kitap ve defteri sırt çantalarında taşımak zorunda kaldıklarını hatırlatarak, bunun ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtti.


Öğrencilerin ve velilerin okul çantalarının ağırlığına dikkat etmeleri gerektiğine işaret eden Önal, “Okul çantalarının ağırlığı ve yanlış taşıma yöntemlerinin sırtta ‘skolyoz’ denilen eğriliklere neden olduğu” ikazında bulundu.saglikli okul cantasi Çocuklarınıza Hamallık Yaptırmayın !

Skolyozunun, omurganın ‘C’ veya ‘S’ şeklini alması şeklinde görüldüğünü vurgulayan Önal, bu durumun boy kısalığı, estetik görünüm bozukluğu, akciğer kapasitesinin daralması, kireçlenme, bel ağrısı ve psikolojik sorunlara neden olabileceğini belirtti. Önal, açıklamasında, şu bilgilere yer verdi:

“12 yaşından küçük çocukların en fazla 4 kilogram, 12-15 yaş arası çocukların da 5 kilograma kadar olan çantaları taşımaları gerekir. Başka bir deyişle okul çantasının ağırlığı, çocuğun kilosunun yüzde 15′ini geçmemelidir. Yapılan araştırmalara göre okul çağı çocuklarında bel ağrısı görülme sıklığı yüzde 70′lere ulaşmıştır.”

Sırt çantalarında ağırlığın eşit dağıtılması, çantanın uzun süre taşınmaması, uzun süre ayakta kalınacaksa çıkarılması gerektiğini ifade eden Önal, geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunan çantaların tercih edilmesini önerdi. Önal, şu uyarılarda bulundu:

“Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı. Çanta bel kemeri ile sabitleştirilmeli, ölçüleri çocuğa göre çok küçük ya da büyük olmamalı. Doğru kaldırma tekniği öğretilmelidir. Ağır çantalar dizden eğilerek kaldırılmalıdır. Tekerlikli sırt çantaları tercih edilmelidir.”

Önal, ebeveynler olarak çocukları okul çağında bel ağrısından korumanın sağlıklı bir toplumun oluşumuna katkı sağlayacağını açıklamasına ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar