Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

14 Aralık 2010 Salı

Çocuklarımıza Cinselliği Mutlaka Anlatalım

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Dr. Taner Canatar, cinselliğin toplumda ayıp, yasak ve günah olarak algılandığını, bu yüzden anne- babaların da çocuklarıyla cinsellik hakkında konuşmaya çekindiklerini belirterek, “Çocukların sorularına onların anlayabileceği şekilde, tatmin edici yanıtlar verilmelidir” dedi.

Çocuk sahibi olan çiftleri cinsel hayatlarında yeni düzenlemeler yapmaları gerektiğini söyleyen Dr. Taner Canatar, çocuklarına cinsellikle ilgili bilgi vermekten çekinen anne babalarının zaman zaman zor anlar yaşadığını söyledi. Çocukların cinsellikle ilgili sorularını duymazdan gelmek ya da kızmak yerine çocuğun yaşına uygun bir şekilde açıklama yapmak gerektiğini anlatan Canatar, şöyle konuştu:

“Çiftler çocuk sahibi olduktan sonra cinsel ilişki sırasında çocuğa yakalanma korkusu nedeniyle cinsel hayatını eskisi gibi özgürce yaşayamaz. Bu durum zaman zaman sorun yaşatabilir. Cinsel kimliğin temellerinin atıldığı dönem 3-5 yaş arasıdır. Bu dönemde çocukta cinselliğe karşı bir merak başlar ve anne-babasına cinsel organıyla ya da çocuğun nasıl dünyaya geldiği ile ilgili sorular sorar. Çocuğun bu meraklı soruları karşısında anne-babalar ne cevap vereceklerini bilemezler. Ya çocuğa kızarlar ya duymazdan gelirler ya da ’seni leylekler getirdi’, ’cami avlusunda bulduk’ gibi gerçek olmayan hikayeler uydururlar. Oysa ki çocuklara  yaşlarına uygun olarak anlayabilecekleri şekilde gerçekleri anlatmak gereklidir. Böylece çocuk cinselliği normal ve doğal bir olay olarak algılayacak ve ileride cinsel sorun yaşama ihtimali azalacaktır.”

‘CİNSELLİĞİ KONUŞMAK SEKS KONUŞMAK DEĞİLDİR’
Çocuğun yaşına ve düzeyine göre cinsellikle ilgili temel bilgilerin verilebileceğini söyleyen CİSED Adana Şube Başkan Yardımcısı Uzman Psikolog Danışman Melis Berk ise “Anne- babalar çocuklarının cinsellikle ilgili sorularına, seksi nasıl anlatacaklarını bilemediklerinden ve utandıklarından yanıt veremiyor. Oysa ki cinselliği konuşmak seks konuşmak demek değildir. Çocukların sorularına onların anlayabileceği şekilde, tatmin edici yanıtlar verilmelidir. ‘Anne- baba birbirini sevdiği için birlikte yatar ve daha sonra çocuk olur’, ‘Birbirini seven iki insan sevgilerini sarılarak ve öpüşerek gösterir’ gibi cümlelerle cinselliği, sevgiyi ifade etmenin bir şekli olarak anlatmak, çocuğun cinselliğe karşı sağlıklı bir yaklaşım geliştirmesine ve ileride sağlıklı bir ergen olmasına yardımcı olur” diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar