Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

14 Aralık 2010 Salı

Çocuk ve Hayvan Bağları

Hemen  hemen her çocuk, evde evcil bir hayvan beslemek için can atar. Oysa anne-baba bu duruma her zaman olumlu bakmaz. Hatta çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceği ve çeşitli sağlık sorunları yaratacağı endişesiyle evde hayvan besleme fikrine şiddetle karşı çıkar. Evde hayvan beslemenin, çocuğun gelişimine olumlu etkileri vardır aslında.
Evde evcil bir hayvanın olmasının, çocuğun gelişimine pozitif katkıları yadsınamaz bir gerçektir. Bu, tüm evcil hayvanlar için geçerlidir ancak, köpeklerin çocuklarla iletişimi daha iyidir. Kediler, genellikle yetişkinlerle daha iyi geçinir ve çocuklardan kaçarlar. Eğer evde yer sorunu ya da bakımı ile ilgili zaman sorununuz varsa, balık veya kuş gibi hayvanları tercih edebilirsiniz.


Dr. Gülsemin Güloğlu: “Çocuklar evdeki hayvanlarla büyürken; doğa, sorumluluk duygusu, iyi ilişki kurma ve bağlılık gibi pek çok şeyi yaşayarak öğrenebilirler. Evdeki hayvan, çocuğunuz için hem iyi bir dost hem de oyun arkadaşı olacaktır. Çocuklu bir evde hayvan beslemek için bazı kurallara uymanız, olası riskleri de azaltacaktır.” diyor.

Öncelikle doğru hayvan seçilmesi çok önemlidir. Bunun için yaşam koşullarınız, evinizin fiziksel yapısı, alınacak hayvanın saldırgan yapıda olmaması gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Özelikle 3–4 yaş altı çocuklar hayvanla bir arada iken gözleyebileceğiniz mesafede ve kontrolünüz altında olmalıdır. Hayvanın bakımını çocuk ve aile birlikte üstlenmelidir. Yeni alınan evcil hayvan çocuklara karşı eğitilmelidir. Çocuklar da hayvanlarla iyi ilişkiler açısından eğitilmeli, onların da canının yanabileceği, kızdırmamak gerektiği öğretilmelidir. Hayvanlara nasıl davranılması gerektiğini aileler davranışlarıyla örnek olarak öğretmeye çalışmalıdır. Evcil hayvanın sağlık kontrolleri ve aşıları mutlaka yaptırılmalıdır. Hayvanlar çocuklarla birlikte yemek yememelidir.

Evcil hayvanların çocuklara yararları

• Çocuklar oyuncak hayvanlarıyla olduğu gibi evcil hayvanlarla konuşur, sırlarını paylaşırlar.

• Doğum, üreme, hastalık, kazalar, ölüm ve cesaret gibi hayata dair dersler alırlar.

• Sorumluluk duyguları gelişir.

• Canlılara ve doğaya saygı duymayı öğrenirler.

• Fiziksel aktivitede bulunurlar.

• Sevgiyi, sadakati öğrenirler.

Evcil hayvan ve alerji riski

Evde evcil hayvan olmasının ileride alerjiye yatkınlık yaratıp yaratmayacağı ile ilgili birbiriyle çelişkili sonuçlar içeren çalışmalar vardır. Ailede astım ve alerji öyküsü varsa bir evcil hayvan edinmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar