Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

16 Aralık 2010 Perşembe

bel çevresi ölçümü

Bel çevresi ölçümü fazla kiloluluk yani obezitenin teşhisi için önemli bir faktördür. Şişmanlığın derecesi artan sağlık risklerini büyük ölçüde etkilemektedir.

Çalışmalar karın bölgesinde göbek olarak değerlendirilen yağ kitlesi varlığının şeker hastalığı, kolesterol, tansiyon, kalp hastalıkları, felç ve erken ölüm risklerini arttırdığını göstermektedir.

Şişmanlığı belirleyen pek çok yöntemden biri de bel çevresi ölçümüdür. Erkekler için 97 cm.yi geçen uzunlukların riski arttırdığı, 102 cm. ve daha fazlasının önemli ölçüde büyük risk olduğu bildirilmektedir. Kadınlar için bu ölçüler 81 cm. ile artan risk, 89 cm. ile büyük risk olarak değerlendirilmektedir.Karın çevresini saran yağların kalp hastalığı, şeker hastalığı ve daha pek çok sorunu tetikleyen insülin gibi pek çok bileşiğin salgılanmasını arttırdığı tespit edilmiştir. Bel ve karın çevresindeki yağların varlığı yaşam tarzı, beslenme, genetik yapı, fiziksel aktivite, sigara kullanımı gibi pek çok seçimden etkilenmektedir.

Erkekler bel ve karın çevresinden, kadınlar ise kalça ve uyluk bölgelerinden kilo kazanmaya daha eğilimli olduklarından bel çevresi ölçümüne göre erkekler daha büyük sağlık riskleri altındadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar