Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

20 Aralık 2010 Pazartesi

Bankaların hesap işletim ücretleri ne kadar?

Biz küçük yatırımcılar için bankaların kesmiş olduğu yıllık hesap işletim ücretleri çok önemlidir. Nedeni ise basit, çünkü adı üstünde, küçük yatırımcıyız. Dolayısıyla banka yönetimine küçük gözüken bazı ücretler bize büyük gözükebilir. Neticede bankalar verdikleri hizmetlerden dolayı bencede hesap kesim ücreti almalı ama bunun için bazı sınırları olması gerekir. Örneğin hesapta para yoksa böyle bir ücreti banka almamalı, çünkü para olmayan bir hesapta hangi hesabın işletiminden söz edebiliriz ki. Geçenlerde bir bankaya eşimin hesabı adına 100 YTL havale yaptım. Eşim ise parayı 70 YTL çekebilmiş. Bankaya sorunca da banka yetkilisi, Hesap kesim ücreti kesildi, demiş. Eşimde 100 YTL nin hangi hesap işletiminden bahsetttiğinizi anlamdım demiş.

- Anlamaz…
- Bunu kimse anlatamaz…
- Çünkü, para olmayan bir hesabın nesi işletilebilir ki.
İşte bu yüzden bankalara benden bir öneri ; Hesap işletim ücretleri için bir limit konulsun. Örneğin 5000 YTL üzeri mevduat olan hesapalardan , hesap işletim ücreti kesilsin. Böylece 5000 YTL altı olan müşterileri (bu tür müşterilerin pek bankayla işi olmaz) hem bankaya çekmiş olursunuz, hemde müşteri mutluluğunu kazanmış olursunuz. Çünkü hesap işletim ücreti ekstra alınan bir hizmet ücretidir. Zaten yapılan tüm işlemlerin (eft, havale, komiyon vb.) ücreti ayrıca alınmıyor mu?
Bankaların müşterilerden almış olduğu hesap kesim ücretleri;
AKBANK: Vadesiz YTL hesaplarından yılda iki kez 19 YTL, Çatı hesabından ise 24 YTL işletim ücreti alıyor. Ancak bu bedeli, en az iki adet açık otomatik fatura talimatı olan hesaplara yansıtmıyor. Akbank’taki maaş, bebek, neo ve kampüs kartın bağlı bulunduğu öğrenci hesaplarına da hesap işletim bedeli yansıtılmıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
FİNANSBANK: Her ay için 3 YTL olmak üzere 3 ayda bir aktif olan müşterilerinin hesabından 9 YTL çekiyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
YAPI KREDİ: Yapı Kredi Bankası’nda müşterilere hesap işletim ücreti aylık 2.40 YTL olarak yansıtılıyor. Banka, bu bedeli, yılda 2 kez tahsil ediliyor. Yabancı para hesaplarında alınan ücret ise aylık 2 YTL oluyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
GARANTİ: Bireysel Bankacılık müşterilerinden yılda 2 defa olmak üzere, vadesiz YTL Hesaplarından 23 YTL, Döviz Tevdiat Hesaplarından da 4 Euro karşılığı döviz olarak tahsil ediliyor. Banka, iki veya daha fazla otomatik fatura ödemesi bulunan müşterilerinin faturalarının bağlı olduğu ana hesaplardan hesap işletim ücreti almıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
FORTİS: Fortis, vadesiz mevduat hesaplarından 2 YTL, döviz hesaplarından ise her ay 1 dolar veya 1 euro hesap işletim ücreti kesiyor. Ancak, hesapta o ay hareket olmadıysa, herhangi bir tahsilat yapmıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
İŞ BANKASI: Banka yılda iki kez YTL hesaplardan 20 YTL vadesiz ticari YTL hesaplardan 35 YTL hesap işletim ücreti alıyor. Ancak, bu ücret bir veya daha fazla Otomatik Fatura Ödemesi bulunan müşteri hesaplarına yansıtılmıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
HSBC: Aylık hesap işletim ücreti olarak sadece YTL hesaplara 3,25 YTL uyguluyor. Bakiyeleri yüksek olan premier grubu müşterilerine ise bu ücretten muaf tutuluyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
CİTİBANK: Aylık ortalama toplam bakiyesi 50 bin doların altındaki müşterilerden her ay 2 dolar veya YTL karşılığı hesap işletim ücreti olarak yansıtılıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
OYAKBANK: Bireysel müşteriler için aylık 2.5 YTL hesap işletim ücreti olarak tahsil ediliyor. Ticari müşteriler için ise ücret aylık 3 YTL’ye çıkıyor. Banka en az üç aktif otomatik ödeme talimatı bulunan müşteri hesaplarından bu ücreti almıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
BANK EUROPA: Hesap işletim ücreti aylık 5 YTL olarak alınıyor. Ancak, aylık ortalama bakiyenin 10 bin YTL veya üstünde olması durumunda, hesap, işletim ücreti bu kez aylık 3 YTL oluyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
ASYA FİNANS: Hesap işletim ücretini yılda bir kez tahsil ediyor. Bireysel müşteri hesaplarından 15 YTL kurumsal müşterilerinden ise 30 YTL ücret alıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
ŞEKERBANK: Tüm müşteri hesaplarından aylık 2 YTL alıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
VAKIFLAR: Bireysel müşterilerden aylık 1.25 YTL hesap işletim ücreti alıyor. Ticari hesaplardan aldığı aylık ücret ise 6 YTL oluyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
TEKFENBANK: YTL hesaplarda yıllık 20 YTL, yabancı para hesaplarından ise 20 dolar veya 20 euro çekiliyor. Maaş ve emekli maaş hesabı olanlar hesap işletim ücretinden muaf tutuluyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
ANADOLUBANK: Bireysel müşterilerinden aylık 9.5 YTL alıyor. Yabancı para hesaplarına ise herhangi bir işletim ücreti yansıtılmıyor.dunyaninkitabi.blogspot.com
dunyaninkitabi.blogspot.com
TEKSTİL BANK: 36 YTL hesap işletim ücreti alıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
TEB: Hesap işletim ücreti olarak vadesiz mevduat hesaplarından 3 ayda bir 7.5 YTL, döviz hesaplarından ise 3 dolar alıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
MNG: Bireysel müşterilerinin hesabından yıllık 25 YTL hesap işletim ücreti kesintisi yapıyor. DÖviz hesaplarından ise herhangi bir ücret almıyor.
dunyaninkitabi.blogspot.com
DENiZBANK: Vadesiz ve yabancı paya hesaplarından her ay 2 YTL hesap işletim ücreti kesiyor. Ancak, maaş ödemesi, özel okul ödemesi, ve kredi kullanılan hesaplar bu uygulamanın dışında kalıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar