Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

17 Aralık 2010 Cuma

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu ve Tedavisi

Adet Öncesi Gerginlik İçin Doğal Çözüm. Vitex agnus-castus (hayıt) karmaşık semptomları ile üretken kadınların %40'ını etkisi altına alan "premenstrual syndrome" (PMS) adet öncesi sendromunun tedavisinde kullanılmıştır. Alman araştırıcıların deney sonuçlarına göre , çalışmaya katılanların % 93'ünde, hayıt ekstresi tedavisinden sonra, 3 aylık adet dönemi boyunca adet öncesi semptomların azaldığı veya ortadan kaybolduğu belirtilmektedir.

Adet Öncesi Belirtiler Nelerdir?

Araştırmacılara göre, PMS yaklaşık 150 farklı semptomla ilgilidir ve çoğu dört klasik "semptom belirti- kompleksi"ne; depresyon(bunalım), anksiyete(sıkılma ), şiddetli arzu ve hiperhidrasyonz (vücudun su toplaması ) (DACH)'a dahil olmaktadır. Çalışma hayıt preparatının toleransını (Tahammül edilebilirlik) ve etkisini incelemek için düzenlenmiştir. Her kapsül 1.6-3.0 mg Vitex meyvasının kuru ekstresini 6.7-12.5:1 oranında taşımakta ve bu 20 mg kuru meyvaya tekabül etmektedir.

1634 katılımcıya günde 2 defa 1 kapsül olmak üzere tedavi uygulamıştır. Anketler tedavi öncesinde ve 3 aylık adet dönemi sonrasında yapılan ikili görüşmeler şeklinde yapılmış ve değişiklikler kaydedilmiştir.

Anketler özellikle hayıtın psikolojik ve fiziksel semptomlar üzerindeki etkisini 4 klasik DACH kompleks ve herbirini ayrı ayrı değerlendirmek üzere düzenlenmiştir. İyileşmeler Global Impression Scale adı verilen standart cetvele göre (1-7, çok fazla iyiden çok fazla kötüye kadar) belirlenmiştir. Deney sonucunda, tüm DAHC'de istatistiki olarak belirgin bir azalma görülmüştür.

Hastaların % 42 si PMS den artık hiç etkilenmediklerini bildiriken, %51 inde bu semptomlarda azalma, %6 sında değişme olmamış ve % 1 inde artış olduğu kaydedilmiştir. Araştırmanın ilginç bir yönü de, hayıtın daha önce hamile kalmada güçlük çeken kadınların üretkenliği üzerinde de bir pozitif etkisi olabildiğidir. Bu deneyin verileri , hayıt tedavisi ile fertilitenin iyileştirilmesi de tesadüfen desteklemiştir. Hayıt tedavisinden önce hiçbir kadın hamile değilken, hayıt tedavisi sırasında gebe kalan 23 kadından 19 u daha önce hamile kalmayı başaramayan 126 kadından meydana gelen gruba ait olduğu tespit edilmiştir..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar