Ana içeriğe atla

Vesvese nedir??Soru: Vesvese nedir, çâresi var mıdır?

Cevap: Vesvese, zararlı olan şüphe, kuruntu demektir.


Ee bu durumda insana nasil zararli olabiliyorlar? Demekki Insana sadece uydurma sözlerle ALLAHDAN süpheye düsürüp, hurafeye, bidata , sacma sapan seylere inanmaya itiyorlar..Peki bu durumda CIN GÖRDÜM diyenleri nereye atacaz? Demekki kendi hayallerini görmüslerdir..CIn Musallat oldu diyenler nolacak? Bunlarda kendi hayallerine dalmislar...Kuranda Vesvese ile ilgili pasaj varmi? Var tabiki, haydi bakalim...

A'raf Suresi 20 Derken, şeytan, kendilerinden gizlenmiş çirkin yerlerini onlara açmak için ikisine de vesvese verdi. Dedi: "Rabbinizin sizi şu ağaçtan uzak tutması, iki melek olmayasınız yahut ölümsüzler arasına katılmayasınız diyedir."

Ta-Ha Suresi 120 Derken, şeytan ona şöyle diyerek vesvese verdi: "Ey Âdem! Sana, sonsuzluk ağacıyla eskimez-çökmez mülk ve saltanatı göstereyim mi?"

Nas Suresi 4 Kıvrılıp kıvrılıp saklanan, sinip sinip gizlenen vesvesenin/o sinsi, o aldatıcı şeytanın şerrinden,


Bu durumda neymis vesvese? Evet icindeki süpheler ,kendini aldatmalar..

Peki kuranda bize Seytan nasil vesvese veriyormus? gördügümüz gibi vesveseyi Seytan veriyormus..Simdi birde bakalim nasil veriyormus..

Bakara Suresi 268 Şeytan sizi fakirlikle korkutur, size görünür görünmez çirkinliklere sürükler, Allah ise size kendisinden bir bağışlanma ve lütüf vaat eder. Allah, Vâsi'dir, Alîm'dir.


Ali İmran Suresi 175 İşte size şeytan.O yalnız kendi dostlarını korkutur.eğer inananlarsanız onlardan korkmayın, benden korkun.

Nisa Suresi 38 Bunlar, Allah'a ve âhiret gününe inanmazlar da halka gösteriş olsun diye mallarını dağıtırlar. Arkadaşı şeytan olan için ne kötü arkadaştır o.


Nisa Suresi 120 Şeytan, onlara söz verir, ümit verip hayal kurdurur, hurafeye/anlamını bilmeden okumaya iter. Ama o, onlara bir aldanıştan başka hiçbir şey vaat etmez.


En'am Suresi 43 Zorluğumuz kendilerine gelip çattığında bir sığınabilselerdi! Ne yazık ki kalpleri katılaştı; şeytan, yapmakta olduklarını onlara süslü-püslü gösterdi.

En'am Suresi 112 İşte böyle, biz peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar aldatmak için birbirlerine lafın yaldızlısını fısıldarlar. Rabbin dileseydi onu yapamazlardı. Bırak onları, düzdükleri iftiralarla başbaşa kalsınlar;


gördügün gibi Seytan yani IFTIRACI, HAyal üreten, vesvese veren, yalan düzen Hem insanlardan olurmus hem cinlerden...Cinleri yukarda gördük, seytanlardir.Ekstra bir halk degildir bunlar...Insanlardan seytan nasil oluyor peki? ALLAH demekki burda bize bir ders veriyor..Diyorki sizi aldatan hersey SEYTANDIR!!!!

Dedi ki: "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onları (insanları saptırmak) için mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım."
"Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın."
(Allah) Dedi: "Kınanıp alçaltılmış ve kovulmuş olarak oradan çık. Andolsun, onlardan kim seni izlerse, cehennemi sizlerle dolduracağım." (Araf Suresi, 11-18)
Simdi evvela su parantez icinde olanlar kuranda gecmeyip mealcinin kendi yorumudur onlari silelim geriye ne kaliyor?
A'raf Suresi 11 andolsun ki sizi yarattık, sonra sizi biçimlendirdik, sonra da meleklere: "adem'e secde edin" dedik. Onlar da secde ettiler. ama İblis etmedi, secde edenlerden olmadı o.

A'raf Suresi 12 allah buyurdu: "Sana emrettiğimde secde etmeni engelleyen neydi?" İblis dedi: "Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın."

A'raf Suresi 13 Buyurdu: "O halde in oradan. Senin haddine mi orada büyüklük taslamak! Hadi çık! Sen alçaklardansın."

A'raf Suresi 14 Dedi: "İnsanların diriltileceği güne kadar bana süre ver."

A'raf Suresi 16 Dedi: "Beni azdırmana yemin ederim ki, onları saptırmak için senin dosdoğru yolun üzerine kurulacağım."

A'raf Suresi 17 "Sonra onlara; önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım. Bir çoklarını şükreder bulamayacaksın."

A'raf Suresi 18 allah buyurdu: "Çık oradan, yenik düşmüş ve kovulmuş olarak. Onlardan sana uyan olursa yemin olsun ki, cehennemi tamamen sizden dolduracağım."


Evet ne yapacakmis sokularak aramiza...BIZI SÜKÜRDEN UZAK TUTACAKMIS..Ne diyor ayetde " Bir coklarini sükrede bulamicaksin!!!"..Demekki bizleri ALLAHDAN uzak tutacak, ALLAHI arasdirmaya engel kuracak...Cünki yukardaki Dosdogru yol üzerine kurulacagim demesi arapcadaki
SIRATÜL MÜSTAKIM dir...

Araf suesi 16. Kale fe bima ağveytenı le ak'udenne lehüm sıratakel müstekıym

Demekki bizleri dogru yoldan saptircak, hurafeye sokcak, bidate sokcak, her türlü sinsi sinsi vesveseler ile ALLAHDAN uzak tutacagini söylüyor Seytan...

Peki simdi sormak gerekir, ya cin olayida onun kandirmacasi ise??


------------------

Bakara Suresi 34 O vakit biz meleklere, "Adem'e secde edin" demiştik de İblis dışında tümü secde etmişti.İblis yan çizmiş, kibre sapmış ve nankörlerden olmuştu.

Meleklere emir verilmis, iblis disinda tümü secde etmis, bu ayete göre Iblis melek idi!!


A'raf Suresi 11 Andolsun ki sizi yarattık, sonra sizi biçimlendirdik, sonra da meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da secde ettiler. Ama İblis etmedi, secde edenlerden olmadı o.
bu ayete görede iblis melek idi!!!


A'raf Suresi 12 Allah buyurdu: "Sana emrettiğimde secde etmeni engelleyen neydi?" İblis dedi: "Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın."

Kime ALLAH emretmisi ayetlerde? Meleklere, bu durumda burdada Iblis meleklerdendi!!!


Hicr Suresi 31 İblis müstesna. O, secde edenlerle beraber olmaya karşı çıktı.
Yine Iblis meleklerdendi manasi cikiyor bu ayetden..Cünki secde emri meleklere verilmisdi degilmi!

Hicr Suresi 32 Allah dedi: "Ey İblis! Sana ne oluyor da secde edenlerle beraber olmuyorsun?"
Yine Iblis meleklerdendi bu ayete göre!!

İsra Suresi 61 Hani, meleklere: "Âdem'e secde edin!" demiştik; onlar da secde etmişlerdi. Ama İblis secde etmemiş, şöyle demişti: "Çamur olarak yarattığın kişiye secde mi ederim?"
Yine burdada Iblis meleklerdendi!!


Kehf Suresi 50 Hani, biz meleklere "Âdem'e secde edin" demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi. Kendi Rabbinin emrine ters düştü. Şimdi siz, benim beri yanımdan, onu ve onun soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Hem de onlar sizin düşmanınızken. Zalimler için ne kötü bir değiştirmedir bu!
Iste bu ayetde en büyük yanlis yapiliyor...Bu ayetin ardinda ne diyor" Iblis cinlerdendi rabbinin emri disina cikmis idi, yahut düsmüs idi!"..Demekki ALLAHDAN yüz cevirdigi icin , emrine karsi geldigi icin CINNI oldu...Ondan önce melek idi manasi cikar..Yoksa öteki ayetler ile celisir bu ayet ...birazda mantik kullanilmasi gerekir yani..CINN kelimesi ne manada idi" CINN = Bes duyuya gizli varlik!" klasik aciklama bu..Haydin klasik aciklama ile ayetdeki manayi yine acalim..

bu durumda ayetde " Iblis cinlerdendi ( bes duyuya gizli bir varlik idi)" manasi cikmazmi? Haydi bunuda gecelim...Iblis niye bir tek bu ayetde Cinlerden idi diye geciyor? öteki tüm ayetlerde ise MELEKLERE es olarak geciyor? Demekki cin düsüncesinizde bir yanlis var ve yeni yorumlanmasi gerekir...Bir baska yanilgida bizlerde, MELEKLER asla asi olmaz düsüncesi..Oysa biliyoruzki Tevratda ve zeburda üc cesit melek türü gecmektedir..
1.Kerubim
2) serafim
3) Bekci melekler

bunlardan kerubimler asla ALLAHA asi olmaz diye geciyor, Serafimlerde öyle ama bekci meleklerin Insanlara düsman olabilecegi gecmekte...Dört kitap gönderdi ALLAH..Dördündede asagi yukari ayni geciyorsa , o zaman biraz oturup düsünmek gereklidir derim...!!!

Öteki soruda su olmasi gerekir" (hasa) ALLAH : Meleklere ve iblise emir verdim secde icin diyemezmiydi?!" Pek ala yazabilirdi..ama buna ragmen ALLAH iblise melek gibi göstermisdir...Haci hocanin anlattiklari olmasaydi , Iblis icin melek denilcekdi!!!!!!
Ta-Ha Suresi 116 Hani meleklere "Âdem'e secde edin" demişti de İblis müstesna hepsi secde etmişti. İblis dayatmıştı.
Evet yine Melekler arasinda


Sad Suresi 74 İblis etmemişti. O, kibre sapmış ve inkârcılardan olmuştu.
Kibre sapmis? inkarci olmus? yine ayni mana

Sad Suresi 75 Allah dedi: "Ey İblis, iki elimle yarattığıma secde etmekten seni alıkoyan neydi? Burnu büyüklük mü ettin, yoksa yücelenlerden mi oldun?"
yine meleklere verilen emire niye uymadin demekde ALLAH

Sad Suresi 76 İblis dedi: "Ben ondan hayırlıyım! Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın."
Kurani kerim aslinda apacik yaziyor neyin ne oldugunu...CINLER SEYTANLARDIR!! ekstra yaratilmis bir alem degildir...Iblis akilli vesselam, insanlari böyle kandirir iste...Kendisini cin imis gibi gösterip " ALLAH bana emri vermediki" manasini dogurur.." BeN melek degildimki" diye insanlari yoldan saptirir..Yahu kuranami inancam ben, yoksa haci hocayami...

Söyleyin bakalim ilk kim iblisin CINLER diye bir kendine ait yaratilis oldugunu dile getirdi?? Evet bu sorunun cevabini bulursaniz isi cözdünüz!!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DEFİNE İŞARETLERİN ANLAMLARI VE ÇÖZÜMLERİ

DEFİNE--DEFİNECİLİK-DEFİNE İŞARETLERİ-DEFİNE İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE HARİTALARI-HAZİNELER-DEDEKTÖR-DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI YAPIMI-GPR-ALTIN-GÜMÜŞ-ELMAS-TILSIM-GİZEMLER-GÖMÜ-SİKKE-CİN-EŞKİYA BELGELERİ-MEZAR TÜRLERİ-HÖYÜK-TÜMÜLÜS-KAYA MEZARI-MEDENİYETLER-EFSANELER-DESTANLAR-BÜYÜ VE BÜYÜCÜLÜK-KEHANET-ÜNLÜ EŞKİYALAR-ARKEOLOJİ-TARİHTE PARA-TAKILAR-DOĞAL TAŞLAR-DARPHANE-MÜZELER HAKKINDA BİLGİLER-DİNİMİZ İSLAM-DEFİNE HABERLERİ-TÜRK DÜNYASI-MİTOLOJİ-HEYKEL-ANTİK MISIR-ANTİKA NÜMİZMATİK-TÜRKİYEDE ARKEOLOJİ-ANTİK BÖLGELER-ANTİK KENTLER-TARİH VE TARİHİN YARARLANDIĞI BİLİMLER-HORASAN-ÖLÇÜ VE AĞIRLIK BİRİMLERİ-ÖLÇME ALETLERİ-TARİHİ TİCARET YOLLARI-EBCED HESABI-İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE ARAMA YOLLARI-GİZEMLİ DEFİNERİ BULMA-HORASAN ÇÖZME-KAYA MEZARLARI- MEZAR-ROMA SİKKE-BİZANS SİKKE-GREEK SİKKE-TARİHİ ANTİK SİKKE VE PARALAR-ARKEOLOJİ VE DEFİNECİLİK ÜZERİNE HER TÜRLÜ BİLGİ DEFİNE SIRLARINDA...http://www.definesirlari.com

Her işaret define işareti değildir aşağıdaki bu yazıda işaretler hakkında temel bilg…

ALÜMİNYUM ÇUBUK /BAKIR ÇUBUK/PİRİNÇ ÇUBUK/GÜMÜŞ ÇUBUK YAPIMI

DEFİNE--DEFİNECİLİK-DEFİNE İŞARETLERİ-DEFİNE İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE HARİTALARI-HAZİNELER-DEDEKTÖR-DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI YAPIMI-GPR-ALTIN-GÜMÜŞ-ELMAS-TILSIM-GİZEMLER-GÖMÜ-SİKKE-CİN-EŞKİYA BELGELERİ-MEZAR TÜRLERİ-HÖYÜK-TÜMÜLÜS-KAYA MEZARI-MEDENİYETLER-EFSANELER-DESTANLAR-BÜYÜ VE BÜYÜCÜLÜK-KEHANET-ÜNLÜ EŞKİYALAR-ARKEOLOJİ-TARİHTE PARA-TAKILAR-DOĞAL TAŞLAR-DARPHANE-MÜZELER HAKKINDA BİLGİLER-DİNİMİZ İSLAM-DEFİNE HABERLERİ-TÜRK DÜNYASI-MİTOLOJİ-HEYKEL-ANTİK MISIR-ANTİKA NÜMİZMATİK-TÜRKİYEDE ARKEOLOJİ-ANTİK BÖLGELER-ANTİK KENTLER-TARİH VE TARİHİN YARARLANDIĞI BİLİMLER-HORASAN-ÖLÇÜ VE AĞIRLIK BİRİMLERİ-ÖLÇME ALETLERİ-TARİHİ TİCARET YOLLARI-EBCED HESABI-İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE ARAMA YOLLARI-GİZEMLİ DEFİNERİ BULMA-HORASAN ÇÖZME-KAYA MEZARLARI- MEZAR-ROMA SİKKE-BİZANS SİKKE-GREEK SİKKE-TARİHİ ANTİK SİKKE VE PARALAR-ARKEOLOJİ VE DEFİNECİLİK ÜZERİNE HER TÜRLÜ BİLGİ DEFİNE SIRLARINDA

 1-Yapımı: Malzeme olarak 1.5-2mm'lik bakır,alüminyum,pirinç ve gümüş çubuk kullanılabilir.Hep side çalışır. an…

DEFİNE İŞARETLERİ ANLAMI VE ÇÖZÜMLERİ

DEFİNE--DEFİNECİLİK-DEFİNE İŞARETLERİ-DEFİNE İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE HARİTALARI-HAZİNELER-DEDEKTÖR-DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI YAPIMI-GPR-ALTIN-GÜMÜŞ-ELMAS-TILSIM-GİZEMLER-GÖMÜ-SİKKE-CİN-EŞKİYA BELGELERİ-MEZAR TÜRLERİ-HÖYÜK-TÜMÜLÜS-KAYA MEZARI-MEDENİYETLER-EFSANELER-DESTANLAR-BÜYÜ VE BÜYÜCÜLÜK-KEHANET-ÜNLÜ EŞKİYALAR-ARKEOLOJİ-TARİHTE PARA-TAKILAR-DOĞAL TAŞLAR-DARPHANE-MÜZELER HAKKINDA BİLGİLER-DİNİMİZ İSLAM-DEFİNE HABERLERİ-TÜRK DÜNYASI-MİTOLOJİ-HEYKEL-ANTİK MISIR-ANTİKA NÜMİZMATİK-TÜRKİYEDE ARKEOLOJİ-ANTİK BÖLGELER-ANTİK KENTLER-TARİH VE TARİHİN YARARLANDIĞI BİLİMLER-HORASAN-ÖLÇÜ VE AĞIRLIK BİRİMLERİ-ÖLÇME ALETLERİ-TARİHİ TİCARET YOLLARI-EBCED HESABI-İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE ARAMA YOLLARI-GİZEMLİ DEFİNERİ BULMA-HORASAN ÇÖZME-KAYA MEZARLARI- MEZAR-ROMA SİKKE-BİZANS SİKKE-GREEK SİKKE-TARİHİ ANTİK SİKKE VE PARALAR-ARKEOLOJİ VE DEFİNECİLİK ÜZERİNE HER TÜRLÜ BİLGİ DEFİNE SIRLARINDA...http://www.definesirlari.com

DEFİNE İŞARETLERİN ÇÖZÜMÜ,,


Aile Putu


Topluca yapılan yemin işaretidir.İstavroz da de…