Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

4 Kasım 2010 Perşembe

SEVGİLİ


Geçtğimiz Şubat ayında okuduğum güzel bir kitap. Elimde okuduğum kitap ile bloguma yazma hızım arasıdna dağlar kadar fark var. Beni takip edenler farketmiştir belki, blogumun sol tarafında yer alan kitapların sırasıyla blogumda yer almamasını. Bunun sebebi sadece bendeki tembellik ve zaman ayırıp da bir iki satır yazamamam. Şubat ayından bahsedince açıklama gereği duydum birden. Kitabıma geri dönersem, 15 yaşındaki Fransız genç kız Helene Lagonelle ile kendisinden oldukça büyük zengin Çinli ile olan aşkını anlatan bir kitap. Cinsel yönü ağır basan bir kitap "Sevgili". Helene'nin annesi psikolojik olarak yıpranmış bir kişidir. İki tane ağbisi vardır. Ağbilerinin kız kardeşleirne kötü davranması, annesinin hastalığı ve bir de yoksulluk içinde mutlu olamaması yüzünden bu ilişkiye vermiştir Helene kendine. Yayınlandığı dönemde fırtınalar koparan bir kitap olmuş "Sevgili". Yazarın yetmiş yaşında yazmış olduğu bu roman, yazarın kendi yaşadıkları olduğunu da itiraf etmiştir. Kitap şu cümleyle başlar: "Epeyce yaşlanmış olduğum bir dönemde bir gün, herkese açık bir yerin giriş bölümünde bir adam yaklaştı yanıma. Kendini tanıttı, sonra da: 'Öteden beri tanırım sizi' dedi. 'Herkes gençliğinizde çok güzel olduğunuzu söylüyor, bense şimdi sizi gençliğinizdekinden daha güzel bulduğumu söylemek için geldim, gençlik yüzünüzü bu şimdiki, bu harap yüzünüz kadar beğenmezdim." Ben sevdim bu "Sevgili"yi.


Kitabın Arkasındaki Not:

Marguerite Duras'ın 1984 Goncourt Ödülünü alan ve 34 dile çevrilen ünlü sevgili romanının yeni basımını sunuyoruz. Modern romanın en önemli yaratıcılarından biri sayılan Marguerite Duras'ın, yetmiş yaşındayken yazdığı bu roman, dünyanın dört bir yanında fırtına koparmıştı. Kolay anlaşılan, yoğunlukla yalınlığı ustaca birleştirdiği bu romanıyla, Duras, büyük okur kitlelerine ulaşmayı da başarmış oldu. Roman, onbeş yaşındaki yoksul beyaz bir kızın, Vietnam'da, bir nehir üzerinde yaptığı vapur yolculuğu sırasında, kendinden iki kat yaşlı, zengin bir Çinliyle tanışmasının, o adamda cinsel aşkı keşfetmesinin öyküsü. Yazarın kendisi de, on yedi yaşına kadar, bir Fransız sömürgesi olan Vietnam'da kalmıştı. Romanı yayımladıktan sonra, bu romanın, kendi yaşamından alıntılarla dolu olduğunu saklamadı. Kimi eleştirmenlerin, bugüne kadar yazılmış en güzel romanlardan biri saydıkları Sevgili'yi, ünlü Fransız yönetmen Jean Jacques Annaud, filme çekti. Bu romanı severseniz, Duras'ın bundan sonra kaleme aldığı ve Can Yayınları arasında bulabileceğiniz Kuzey Çinli Sevgili'yi severek okuyacaksınız.


Kitabın Adı: Sevgili

Yazarı: Marguerite Duras

Çeviren: Tahsin Yücel

Sayfa Sayısı: 104

Yayınevi: Can Yayınları


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar