Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

20 Kasım 2010 Cumartesi

ASELSAN'ın yeni nesil telsizleri cep telefonu gibi


ASELSAN'ın yeni nesil telsizleri cep telefonu gibi
ASELSAN, geliştirdiği haberleşme sistemiyle yeni nesil telsizleri adeta birer cep telefonuna dönüştürdü.

    


Kurulan alt yapı sayesinde SMS gönderebilen telsizler, modem gibi de kullanılabiliyor 

ASELSAN'ın, sabit ve cep telefonu şebekelerinden bağımsız olarak kurduğu altyapı sayesinde örneğin İstanbul'daki bir görevli, gerek duyduğunda telsizindeki tuşları kullanarak Bursa'daki meslektaşıyla başka kimsenin duyamayacağı şekilde iletişim kurabiliyor.

ASELSAN, terör, kriz ve afet durumlarında haberleşmenin devamlılığını sağlamak amacıyla yaklaşık 10 yıl önce sayısal telsiz sistemi üzerinde çalışmalara başladı. Yaklaşık 5 yıl süren sistemin yazılım geliştirme çalışmalarında 50 Türk mühendis görev aldı. Sistemin AR-GE çalışmaları için ise 40 milyon dolar harcandı.
Telsiz haberleşme sisteminin alt yapısı için 20 şehre 9 büyüklüğündeki depreme ve şiddetli fırtınalara dayanacak şekilde tasarlanan baz istasyonları ve anten kuleleri kuruldu.

ASELSAN yetkilileri, sistemin şu anda İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'nın da aralarında bulunduğu 20 ili kapsama alanına aldığını, bunun dışında 15 ilde de altyapı kurulumunun gerçekleştirildiğini belirttiler.
Kaynak: Cnet Türkiye

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar