Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

31 Ekim 2010 Pazar

Yüksek Seste Müzik Dinleyip Sağır Olanlar

İpod sağır ederse sonuç ne olur?Kulak içine giriyor, 120 desibel ses veriyor, 12 saat gidiyor. Peki suçlu kim? İşte cevabı...

Bir Amerikan mahkemesi, uzun süredir devam eden davayı bitirdi.Mahkemeye göre yüksek sesle müzik dinleyip de kulaklarına zarar verenler, yaptıklarından kendileri sorumlu, iPod'un üreticileri değil.Çamaşır makinesinde kedi yıkamaz ya da mikrodalga fırında kurutmaya kalkmazsınız değil mi? Ya da kulak kiri matkap ile çıkartmaya çalışmazsınız? Ama Amerikalılar yapıyor.

Amerika'da insanlar teknolojik ürünleri kendilerine zarar verecek şekillerde hatta akıl almaz derecede saçma şekillerde kullanıp, ardından şirketlere sorumluluğu yüklüyor. Uzun zamandan beri Amerikan yargı sisteminin "kanseri" olarak görülen bu tür tazminat davaları, popüler kültürün her alanında eleştiriliyor.

Bu temyiz isteğinin reddi de sağduyunun bir zaferi. Hakim, iPod'un yüksek ses verebilen ve saatlerce dinlenebilen bir ürün olarak satıldığını, kullanıcı kulaklarını bozacak kadar yüksek sesle dinlediyse bunun kendi hatası olduğunu belirtiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar