Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

8 Ekim 2010 Cuma

Üçlemeler ve ben

Sinemada, edebiyatta, müzikte, yani sanatın her dalında üçleme diye bir kavram var. Üçün büyüsü ne bilmiyorum, gerçi bakınca dörtleme, beşleme de varmış, Harry Potter yedileme mesela:)

Üçlemelerle benim aram nasıl diye düşündüm kendi kendime. Bu konu da şuradan takıldı aklıma. Kiezlowski'nin Üç Renk Üçlemesi'nden Kırmızı'yı izledim, bir türlü yazamıyorum beyaz ile maviyi seyretmedim hala diye. Üçünü bir değerlendirmek, üçünün birbirine attığı kancaları, aralarındaki flörtü görmek istiyorum. Ama galiba bekleyemeyip yakında Kırmızı'dan bahsedebilirm, değer çünkü.

İşte burdan yola çıkarak düşündüm başka yarım bıraktığım üçlemeler var mı, ve ya tamamlayarak kendimle guru duyacaklarım hangileri diye.

Kitaplardan başlıyım:
- Paul Auster'in New York Üçlemesi - Yupi! bitirdim, bayıldım, harikaydı, Paul Auster'ın yeri ayrı zaten benim için.
- Suzanne Colins Açlık Oyunları Üçlemesi - Sınıfta kaldım. Biriniciyi büyük bir süratle okudum, şimdi filmini bekliyorum:) Aslında çok sürükleyiciydi ama bu kadar macera ve kasvet gerer beni.

Filmlere gelince,
- Yüzüklerin Efendisi (YüzükKardeşliği, İki Kule, Kralın Dönüşü) -  Tolkien'in dünyası bu kadar mı güzel görselleştirilir, kaçkere seyrettim bilmiyorum. Replikleri ezberledim nerdeyse:) Hobit köyü, Miğferdibi, Gondor, Mordor amanın amanın...

- Matrix - What is Matrix? 10 yıl önce vizyona girdiğinde izleyip hiçbirşey anlamamıştım. what is Matrix? diye diye bir iki kez daha seyrettim, çekimler harika, aksiyon almış başını gidiyor, bir felsefi altyapısı var, üzerine kitaplar yazılıyor çiziliyor. Sonra ikinicisi geldi hemen sonra da üçüncüsü. Ben büyüdükçe seyretmeye devam ediyorum, film ise her seferinde başka anlamlar kazanmaya devam ediyor.

- Karayip Korsanları - Birinicisini hevesle izlemiştim, beğenmiştim de, Johny Depp'in tripleri çok şekerdi. İkincisinde çok sıkıldım, üçüncüsünde uyudum.

- Geleceğe Dönüş - Küçüktük ozaman, zaman yolculuğu, aksiyon, mizah falan bende bıraktığı imaj iyi

- Yusuf Üçlemesi - Kekim yarım kaldı. Yumurtayı çırptım, sütü ekledim, bal gelmedi hala bakkala. Dvd ci benden bıktı, Bal gelmez oldu. Bu kadar ısrarla istememden anlaşıldığı üzere etkiledi beni.

-  Oceans Üçlemesi - Eleven- Twelve- Thirteen derken soygun ustası olduk çıktık. Eleven'ın heyecanı diğer bölümlerde sürmedi.

- Üç Renk (Krzysztof Kieślowski) Tersten başladım. Kırmızı (yani kardeşliğin simgesi), sinema dersi yapılacak bir film, Beyaz ve Mavi var sırada.

- Kırmızı Perde Üçlemesi - Bu üçlemeyi bilmiyordum, araştırırken gördüm ve meğerse üç numarayı seyretmişim. Moulin Rouge. Diğerleri ise Romeo ve Julliet ile Strictly Ballroom

Bir de dörtlemeler ve hatta uçsuz bucaklamlar var. Resident Evil, Die Hard, Rocky'ler, Terminatör'ler, Scream'ler, film tuttumu devamı çekilenler.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.. Sonuçta orta halli sadıklıkta üçleme seyircisi olduğumu görmüş oldum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar