Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

30 Ekim 2010 Cumartesi

Televizyonda LCD'ye Karşılık LED Teknolojisi

Yakın çağda gelişen teknoloji, şüphesiz ki insanların hayatını kolaylaştırmak içindir.Televizyonlar da o koca gövdelerini bir kenara bırakarak, incelmeye başladılar ve estetiğe kavuştular.Estetik bir görünüm yanında, aynı zamanda daha az yer kaplayarak hem de hafifleyerek, insanların televizyonlarını sabitlemek derdi de ortadan kalkmış oldu.Televizyonlar gün geçtikçe insan için daha pratik bir hale geliyor, bunun yanında fiyatları da artıyor.Bu sebeple, enerji tüketimi düşük olan tvler daha çok rağbet görüyor.İşte LED teknolojisi de bu isteğe bir cevap olabilecek gibi görünüyor.Sonucu hep birlikte göreceğiz.Haberimiz:

LCD TV'lerin yerini yarı yarıya az enerji harcayan LED TV'ler alıyor.

Teknoloji marketlerinde en çok ilgi gören likit kristal teknolojili LCD'ler ise şimdi yerini ışık yayan diyot teknolojisine sahip LED ekranlara bırakmaya hazırlanıyor. Zaman gazetesinin haberine göre, ekran üreticisi BenQ şirketinin araştırmasına göre Türkiye'de şu an 10 milyon LCD ekran var. Bunların ortalama büyüklüğü 17 inç kabul edildiğinde güç tüketimi ekran başına 35 Watt. Aynı büyüklükteki bir LED ekranın güç tüketimi ise 18,5 Watt. İki ürün arasındaki en önemli farkın enerji tüketimi olduğunu belirten BenQ Türkiye İş Geliştirme Müdürü Ergin Yavuzol, "Yaklaşık 8 sene kadar önce Türkiye pazarına giren LCD ekranlar kısa zamanda tüplü televizyonu tahtından indirdi. 2008 yılındaki tüplü ile LCD satış rakamlarına baktığımızda satılan ürünlerin yüzde 99'unun LCD olduğunu görüyoruz. Bu sene tüplü ekranların yüzde 1'e dahi ulaşmasını beklemiyoruz. Artık önümüzdeki dönemde tüplü televizyonun pazar payını yüzde 1'e indiren LCD de raflardaki yerini LED'e bırakacak. Çünkü fabrikalar üretimlerini LCD'den LED'e kaydırmaya başladı." dedi. İki ürünü mukayese eden tüketici, görüntü kalitesi ve daha az enerji tüketiminden dolayı diyot teknolojili ekranı tercih ediyor. İki ürün arasındaki fiyat farkının yakınlaşması, LCD'den daha pahalı olan LED ekranın giderek ucuzlaması da yaygınlaşmasına katkı sağlıyor. 2010 yılında tüketicinin tercihinin LED ekranda yoğunlaşması bekleniyor.

LCD ile LED monitörler arasındaki fiyat farkı yüzde 20 civarında. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu fiyat farkının daha da kapanacağı ifade ediliyor. Benq, 18,5 inç LED'i 155 dolardan satarken, aynı ekran büyüklüğündeki LCD 15 dolar daha ucuz.

BenQ Türkiye İş Geliştirme Müdürü Ya-vuzol'un açıklamasına göre iki teknolojiyi de üretenler aynı. "10 sene kadar önce kullanıma sunulan LCD, biraz daha beklenip LED'e geçilemez miydi?" sorumuza Yavuzol şöyle cevap verdi: "LCD, LED'e geçiş için bir teknoloji basamağı. Aslında 'LED ekran' diyoruz ama ekran bizim bildiğimiz LCD ekran. Şu an yapılan LCD panelin arkasına floresan aydınlatma kullanılıyor. Yani panel yine LCD, aydınlatması LED. Şu an yüzde yüz LED yok ama önümüzdeki dönemde olacak. Çünkü çalışmalar ve yatırımlar o yönde. Onun için şu an pazarda satılan televizyon ve bilgisayar ekranları üzerinde LED Blu yazar. Tam olarak LED olmamasına rağmen bu yeni ekranlar hem net görüntüden hem de ekonomik kullanımdan dolayı tercih edilecek."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar