Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

30 Ekim 2010 Cumartesi

Teknoloji Çağında Teknoloji

Modern çağ olarak tabir edilen zamanımızda, teknoloji insanların hayatını önemli ölçüde kalaylaştırdı.Bununla birlikte insanlardan götürüleri de olduğu kesin.Ama bir denge tutturulduğu zaman, olumsuzluklar da yararlı hale getirilebilir.Şimdi teknoloji kelimesinin hangi dile dayandığını ve anlamını öğrenelim:

Teknoloji (Yunanca τέχνη (sanat) ve λογία (bilmek)), sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. Teknoloji ayrıca, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir.
Bir insan etkinliği olarak teknoloji, insanlık tarihinde bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmıştır. Teknolojinin, bilimin uygulamacı yönü olduğu görüşleri de vardır.


Bize verilmiş bu teknoloji nimeti, kesinlikle bizim hayatımıza yön vermez.Çünkü teknoloji insan içindir, insan teknoloji için değildir.Eğer öyle olsa idi, teknoloji insanlar tararfından değil, insanlar teknoloji tarafından oluşturulurdu.Bu açıdan teknolojiyi gözümüzde büyütmek, ona olduğundan daha fazla bir anlam yüklememize sebep olabilir.Teknolojiden daha çok yararlanmak ve onu kendi faydamız için kullanmak, teknolojinin bize Allah tarafından verildiğini bilmekle mümkün olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar