Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

30 Ekim 2010 Cumartesi

Rengi Değişebilen KiremitlerSiyah rengin güneşten gelen ışığı soğurduğu, beyaz rengin ise yansıttığı göz önüne alındığında, enerjiden tasarruf etmek için kışın siyah, yazın beyaz kiremitlere sahip olmak gerekir. Masachusetts Teknoloji Üniversitesi öğrencileri bu olaydan yola çıkarak ısıyla birlikte renk değiştiren kiremitleri üretti. Kiremitler beyazken ışığın %80'ini geri yansıtıyor, siyahken ise %30'unu yansıtıyor. Bu da yazın havalandırma kullanırken enerji harcamasının %20 sinin tasarruf edilmesine yol açıyor. Böylece yazın ya da kışın enerji tasarrufu yapılabiliyor.

Güzel bir sistem, güzel bir düşünce...İnşaallah böyle çevreyi koruyan ürünler üretilir de hem bizim yararımıza hem de çevremizin yararına olur.Yeni bir ev alma düşüncesinde isek, bu teknolojiyi kullanamasak bile, en azından çevreye ve kendinize en yararlı olanını seçmenizde fayda vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar