Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

30 Ekim 2010 Cumartesi

Nano Teknoloji İle Dünyanın En Küçük Kardan AdamıBir tv programında, insanları gözetlemek ve dinlemek için kullanılan casus araçların, bir toz zerreciğine dönüştürülmesi için araştırmalar yapıldığından bahsediliyordu.O zaman pek inanmamıştım ama bu haberden sonra sanırım sizin de düşünceleriniz değişebilir ya da şaşırabilirsiniz:

Dünyanın en küçük kardan adamı sizce ne büyüklüktedir? İşte nano teknolojinin son hamlesi...

Londra'daki Ulusak Fizik Laboratuarı (NPL) şimdi de dünyanın en küçük kardan adamını oluşturmayı başarıyor. Araştırmacılar bu iş için küçücük tanecikleri nano-manipülasyonyöntemleriyle birleştirdi.

Nano kardan adamının çapı sadece 0,01 mm. Nano teknoloji uzmanları kardan adamın yüzüne göz, ağız ve burnu iyon ışınlarıyla yerleştirdi. Burnun çapı ise sadece 0,001 mm.

Araştırmacılar, geliştirdikleri yılbaşı sürprizi için büyüklük ilişkisini vurgulayan bir video da yayımladı. Videoda nano kardan adamın ne kadar küçük olduğu çok daha belirgin hale geliyor. Diğer detaylar ve videoyu NPL'nin web sitesinde bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar