Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

14 Ekim 2010 Perşembe

Bir Zamanların Sansasyonel Yazarı "SAGAN"

"Çok güçlü görünen, başarılı fakat yalnız bir kadın'ın hikayesi"
Yönetmen: Diane Kurys
Yıl: 2008
Oyuncular: Sylvie Testud, Pierre Palmade

"Günaydın (Merhaba) Hüzün" adlı kitabı duydunuz mu? veya filmi?

İşte bu kitabın ünlü yazarı Françoise Sagan'ın hayatı, filmin konusu.

Sagan (takma bir soyad bu) ilk kitabı olan "Bonjour Tristesse"yi 50'li yıllarda 18 yaşındayken yazıyor. Bir anda bestseller seviyesine ulaşıyor. Kitaplarının peşi gelince dünyaca ünlü bir yazar haline geliyor.
Çok paralar kazanıyor haliyle. Ama Sagan paraya önem veren biri değil hatta kumar zevki yüzünden çok paralar kaybediyor. Günü gününe yaşıyor. Hayatı boyunca parasızlık onun için hep sorun oluyor.

Bir gece bütün parasını kumarda kaybetmişken, son kalan fişlerini sürekli 8 rakamına oynayarak, rulette milyonlar kazanıyor ve aldığı bahçeli ev ölene onun ayrılmaz bir parçası oluyor.

Ruhu sürekli mücadele içinde. Sert bir mizacı, erkeksi bir tarzı var. Fakat ışığı okadar aydınlık ki, ona tutkuyla bağlı erkekler hep birarada onun yanında yaşıyorlar. Hayatının bir döneminde lezbiyen ilişkileri de oluyor.  İki kez evleniyor, bir çocuğu oluyor. Bu kalabalık yaşamında hep yalnızlık hissediyor.
Yaptığı trafik kazası sonucu hayati tehlikeyi atlatıyor ama sürekli aldığı morfin yüzünden daha sonra kokainman oluyor.
Hayatı boyunca hep aşkı arasa da yaşadığı birçok sansasyonel beaberliklere rağmen ona yalnızlıktan başka birşey kalmıyor geriye.

Kısa Notlar
- Sagan enerjik bir kadın. Sürekli yazıyor, romanlar, piyesler.. Gece hayatı, kumar, hayatındaki erkekler, kadınlar, imza günleri, yurtdışı seyehatleri. Tüm bunları filmde ani geçişlerle izliyoruz. Gözünüzü açıp seyretmenizde yarar var, sonra kim kimdi karıştırmayın.

- Sagan'ın hep bir iç sıkıntısı ve huzursuzluğu olduğunu, tam olarak mutlu olmadığını görüyoruz. Film bunu çok güzel yansıtmış.

- Başrol oyuncusu Sylvie Testud, Sagan'a okadar benziyor ki. Gençliğinden yaşlılığına kadar gayet inandırıcıkla hep o canlandırıyor.

- Filmin geçtiği yıllardaki siyasi gelişmeler ve Sagan'ın yaklaşımını az da olsa görebiliyoruz.

- Filmden sonra Sagan'ın meşhur kitabı "Günaydın Hüzün"ü veya bir başka kitabını okuma isteği doğuyor insanda. Böyle yakından tanıyınca yazdıklarını merak edebilirsiniz benim gibi. O zaman müracaat sahaflar olacak, çünkü kitapçılarda baskısı tükenmiş. Bilginize...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar