Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

24 Ekim 2010 Pazar

ANTALYA'DA BULUNAN LAHİTLER ROMA DÖNEMİNE AİT


Antalya`da bulunan lahitler, Roma dönemine ait

AA - Antalya Anıtlar Kurulu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla Demre Çayı`nda mezarların bulunduğu bölüm yeniden kazıldı. Antalya Müze Müdürlüğü`nce görevlendirilen arkeolog Hakan Atila ve Aynur Tosun ile heykeltıraş Ayşe Çavuşoğlu`ndan oluşan    


AA - Antalya Anıtlar Kurulu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla Demre Çayı`nda mezarların bulunduğu bölüm yeniden kazıldı. Antalya Müze Müdürlüğü`nce görevlendirilen arkeolog Hakan Atila ve Aynur Tosun ile heykeltıraş Ayşe Çavuşoğlu`ndan oluşan ekibin, belediyenin sağladığı işçilerle yürüttüğü çalışma sonucu mezarlar tümüyle ortaya çıkarıldı.

Hakan Atila, daha önce Likya lahidi olduğu tahmin ettikleri bir mezarın da Roma dönemine ait olduğunu belirterek, `Kapağı Likya semerdamı olsa da üzerindeki yazıt Roma dönemine ait` dedi. Atila, mezarların 2 gün içinde Myra Antik Kenti`ne taşınacağını kaydetti.

Mezarlar, Devlet Su İşleri Antalya Bölge Müdürlüğü`nce, Antalya`nın Demre ilçesindeki Demre Çayı yatağında yapılan taşkından koruma çalışmaları sırasında bir mezar kapağının dozerin kepçesine takılması üzerine bulunmuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar