Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

31 Ekim 2010 Pazar

10 Yıl Önce ve Günümüzde Müzik Dinleme Cihazları

10 Yıl önce nasıl müzik dinliyorduk?

Taşınabilir müzik çalarlar tarihinden bir sayfa, tam 10 yaşında! Ama göründüğü gibi değil...
MP3 çalar tarihinden bir sayfa, 2000 yılından kalma bir Creative Nomad Jukebox görüyorsunuz. Bu CD şekilli MP3 çalar, MP3 formatında müzikle dolu CD'leri çalan modellerden değildi.

6GB sabit diske sahip olan bu model USB 1.1 bağlantıya sahipti ve bu kapasiteyi doldurmak saatler alıyordu. Günümüzde USB 2.0 ile 1TB sabit diski doldurmak gibi düşünebilirsiniz. Fiyatı ise 420 dolardı! 2001 yılında 300 dolara kadar düşmüştü.

Zamanla kalkan özellikler

2000 yılı için gayet iyi özelliklere sahip bir model. Günümüzde ufacık USB bellek MP3 çalarlar daha büyük kapasiteye sahip ve çok daha ucuz.
Bu eski modelde sabit disk olduğu için sarsıntılara karşı da 5 dakika uzunlukla bir kısmı ön belleğinde tutuyordu.

Stereo giriş ile kayıt imkanı, 4 noktadan surround ses için çift stereo çıkışı, WAV ve WMA desteği vardı. Bu özelliklerin çoğuna günümüzde gerek görülmüyor.

2010 yılında 10 yıl öncesinin teknolojisi kimileri için nostalji, kimileri için ise oldukça şaşırtıcı! Daha da öncesini, en önemli taşınabilir müzik çalar olan Walkman'leri galerimizde görebilirsiniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar