Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

27 Eylül 2010 Pazartesi

SARMAŞIK


Şebnem İşigüzel...Kalemi oldukça genç bir yazar. Bir derginin satırlarında tanıştım kendisiyle. "Sarmaşık"la bu tanışıklığımızı pekiştirdim. Çok güzel bir başlangıç oldu benim için. Hayatıma bir yazar daha girme aşamasında. Diğer kitaplarını da okuduktan sonra "ne yazsa okurum" diyebileceğim bir yazar olacak sanırım. Bir de öyle güzel bir zamanda okudum ki bu kitabı, psikolojim çok güzeldi. Yazarı ve kitabı sevmem de kesinlikle bunun da etkisi çok yüksek. Yazarın dili oldukça sivri bu arada. Karakterlerin seçimi ve anlatımı muhteşem bana göre. Kurgusu ise gerçekten güzel. Renk körü bir ressam Ali Ferah. Nobel ödülü harfleri tanıyamayan yazar Salim Abidin. Doktor muayenehanesinde karşılaşırlar. Ve artık birbirlerinden kopamazlar. Roman başlar şu cümleyle "O kış hayatlarımız sarmaşık dalları gibi birbirine geçecek, bütün felaketler ve kötülükler bizi bulacaktı. Birbirimizin varlığından haberimiz yokken, hayatlarımızı var eden tesadüfler birleştirecekti bizi. Sarmaşıkların sırnaşık cılız gövdeleri gibi aşklarımız, kederlerimiz, kayıplarımız ve arzularımız birbirine dolanacaktı." Yazar romanını içinde şeytan varken yazmış olmalı diye düşünüyorum. Adı gibi bu roman sizi de sarmaşık gibi saracak. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kitabın Arkasındaki Not:
2002 kışı, İstanbul. Ali Ferah, renkkörü hastalığına yakalanmış bir portre ressamıdır; Nobel ödüllü ilk Türk yazarı Salim Abidin ise artık harfleri tanıyamaz hale geldiği nörolojik bir hastalığın pençesindedir. Aynı yaşlardaki bu iki insan bir doktorun muayehanesinde tanışır ve akıllara durgunluk veren tesadüflerle sarmaşık misali birbirlerine dolanırlar. Hayatlarında kimler yoktur ki: Ali Ferah'ın katatonik şizofren kız kardeşi Hayal, tuhaf saplantıları olup hep aynı hikâyeyi anlatan annesi, Paris'ten apansızın çıkıp gelen eski sevgilisi Celine, İstanbul'da tutunmaya çalışan Ruslar Nadya, Oleg ve Ludmilla, evliliğinin dağıttığı Sedef, bir cinayetin aralarına soktuğu Kıbrıslı savcı ve konuk misafirler Picasso, Van Gogh, Nabokov, Milan Kundera... Doğrusu, her insan görünen yüzünün arkasında tuhaf bir hayat sürdürüp, pisliklerle dolu sırlar barındırmaz mı? Ayrıca, hanginiz kendi hayatınızda irin akıtan bir taraf olmadığını iddia edebilirsiniz? O zaman gözlerinizi dört açın; ne bir polisiye, ne bir cinayet, ne de bir aşk romanı olan, bunların hepsini üst üste koyup hınzırca taklalar attıran bu roman, size hepimizin kendi kendimizin şeytanı olduğumuzu hem güldürüp hem ağlatarak gösterecek. 20 yaşındayken yayınladığı Hanene Ay Doğacak'la şeytanın yazıcısı rolüne soyunan ve doğastü bir yazma yetisine sahip Şebnem İşigüzel, ironi yaratmadaki becerisini olmadık yerlerde devreye sokan ve kendinizi cehenneme batmış gibi hissettiğiniz anlarda sizi güldürüp kahkaha attırmayı başaran bir yazar. Hem de hayatın atomlarını oluşturan tesadüfleri birbirine çarpıştırarak Nitekim 4,5 ay gibi kısa bir zaman diliminde kaleme aldığı Sarmaşık adlı bu ilk uzun romanıyla, edebiyatımızın gelecekteki divasının ayak seslerini de duyuruyor bize...

Kİtabın Adı: Sarmaşık
Yazarı: Şebnem İşigüzel
Sayfa Sayısı: 391
Yayınevi: Everest Yayınları
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar