Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

3 Eylül 2010 Cuma

ÖLÜM BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ

"Ertesi gün hiç kimse ölmedi" diye başlıyor roman ve aynı cümleyle son buluyor. Ölüm bir gün, diyor ki, madem benden bu kadar nefret ediyorsunuz, bende bu ülkeyi terkediyorum. Tabii bu durum ülkede bir sevinç bri mutluluk havası oluşturur. Ama bir süre sonra hiç de sevinilecek bri durum olmadığı ortaya çıkar. Hastanelerde yaşlı hastalar, kaza geçiren, can çekişen insancıklarla dolup taşmaktadır. İnsanalar sevdikleirnin acı çekmesine dayanamıyor. Bir çözüm bulmaya çalışırken, bir anne çocuğunun acısına dayanamadığı için, eline alıyor kazma kürek, ülke sınırının dışına çıkıyor. Tabii sınırı aştığı anda ölüm gerçekleşiyor, kazma kürek yardımıyla toprağın altına koyuyor yavrusunu. (Bu bölümü okurken içim çok acıdı ). Ve insanlar artık acı çeken sevdiklerini sınır dışına çıkarmaya çalışıyorlar. Araya mafyada giriyor tabii bu durumda. Ölüm bakıyor ki bu durum böyle devam etmeyecek, işinin başına dönüyor 6-7 ay sonra. Bu sefer de başka bir yöntem kullanıp, insanlara eflatun renkli bir zarfla bir hafta öleceğini yazıyor, derken işler birden sarpa sarıyor. Herhalde bu kitap için bu kadar cazibe yeterli, gerisini okuyun derim. Noktolama işareti olarak sadece nokta ve virgül kullanan yazar, aynı zamanda çok da uzun cümlelerle süslüyor romanını. Ben ilk defa bu kitabını okudum yazarın ve hayran kaldım. Saramago hep yazsın, bizlerde hep okuyalım diyorum. Kurgusundaki yaratacılık, kullandığı dille kesinlikle okunmaya değer bir roman. Ben çok etkilendim ev çevremdeki herkese de tavsiye ediyorum Kesinlikle sizde okuyun derim.

Kitabın Arkasındaki Not:
Adı bilinmeyen bir ülkede, dünya kuruldu kurulalı görülmemiş bir olay gerçekleşir: Ölüm, o güne kadar yerine getirdiği görevinden vazgeçer, hiç kimse ölmez olur. Bir anda ülkeye dalga dalga yayılan sevinç çok geçmeden yerini hayal kırıklığı ve kaosa bırakır. İnsanların ölmemesi zamanın durduğu anlamına gelmemektedir, ezeli bir yaşlılıktır artık onları bekleyen. Hükümetten kiliseye, sağlık kurumlarından ailelere, şirketlerden mafyaya kadar herkes ölümün ortadan kalkmasının getirdiği sonuçlarla mücadele etmek zorundadır. Ancak ölüm, beklenmedik bir kimlikle ve umulmadık duygularla geri döner insanların arasına. Ölüm ve ölümsüzlük karşısında insanın şaşkınlığını, çelişkili tepkilerini ve ahlaki çöküşünü, edebi, toplumsal ve felsefi anlamda derinlikli bir biçimde işleyen José Saramago, geçici olanla ebedi olanı birbirinden ayıran kısa mesafenin meseli sayılacak Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş’u, başladığı gibi bitiriyor: "Ertesi gün hiç kimse ölmedi."

Kitabın Adı: Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş
Kitabın Yazarı: Jose Saramago
Sayfa Sayısı: 206
Çeviren: Mehmet Necati Kutlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar