Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

20 Eylül 2010 Pazartesi

Eyyvah Eyvah

Yönetmen     : Hakan Algül
Yapımcılar    : Yılmaz Erdoğan, Necati Akpınar
Senarist        : Ata Demirer
Müzik           : Fahir Atakoğlu
Oyuncular     : Demet Akbağ, Ata Demirer

Hikaye Trakya'da geçmekte. Hüseyin anneannesi ve dedesi ile yaşamaktadır. Klarnet çalarak para kazanan, sevimli, tombul (Ata!), sinirlendiğinde saldırgan olabilen genç delikanlı Hüseyin, kasabadaki sağlık ocağındaki hemşire ile flört etmektedir.

Babasının küçükken bir kazada öldüğü söylenmiştir ona. Fakat bir gün anneannesinin kilitli sandığında babasından annesine yazılı mektupları bulur ve gerçeğin çok farklı olduğunu, hatta babasının yaşıyor ihtimali olduğunu öğrenir. Onu bulmak üzere herşeyi bırakıp İstanbul'a gelir.
Terzi bir akrabasının yanında kalmaya başlar. Tesadüf eseri ikinci sınıf şarkıcı Firüzan ile tanışır ve ikisini de içine alan macera dolu olaylar yaşanmaya başlar.

Kısa Notlarım:

- Filmin açılış sahnesi çok güzeldi, ama filmin devamında bu tempo tutturulamadı.

-Evet, herkesin dediği  gibi Demet Akbağ güzel bir fiziğe sahip ama filmde girdiği kılık ile bana hep Seda Sayan'ı izliyormuşum hissi verdi. Adi sarı uzun saçlar, iri tavşan dişler, tavırlar ve kıyafetler aynı Seda Sayan!

- Trakya şivesi bir hoşluk katmış, ama genelde şiveli filmler genelde oyunculuk açısından yapmacık olur, Ata'da da zaman zaman zorlama bir oyunculuk hissettim doğrusu.

- Küfüre dayalı espri yok. Genelde Ata Demirer'in davranışlarına ve durumlara gülüyoruz, ama ben kahkahadan gözyaşı dökmedim. Restaurant sahnesi ve kardeşi sandığı bakkalın sahnesi benim favorilerim.

- Her komedi Türk filminde olduğu gibi kahramanların başı eli silahlı adamlarla belaya girer.Kaçma kovalamaca, yakalanma, ölüme 5 kala sahneleri bunda da vardı ve artık kabak tadı verdi.

- Görüntüde sanatsal kareler, fotoğrafik bakış açısı yoktu. Örneğin, Organize İşler filminde İstanbul'un helikopterden panoramik görüntüleri akıllarda kalmıştır eminim. Türk filmlerinde bu tarz planlar son zamanlarda yer almakta.

- Senaryo, tek bir güzergah izlercesine yalın ve basitti. Olayların gidişatı önceden sezinlenebiliyordu. Sanırım ben komedi filmlerinde de bir zeka parıltısı, merak unsuru ve gerçekçi bir hikaye arıyorum. Komedi türünde favori listem şöyle. Herşey Çok Güzel Olacak, Vizontelele, İnşaat, Kanalizasyon, Neşeli Hayat.

- Sonuç olarak film, çoğu komedi türünün özelliği olan "oldu da bitti Maaşallah" çabukluğunda geçti ve üzerinde düşünecek bir kırıntı bile bırakmadı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar