Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

18 Temmuz 2010 Pazar

SATRANÇ


Okuma listemde olan ve sevgili Oklap Kütüphanesinin de tavsiye ile de öne aldığım muhteşem bir psikolojik betimlemelerle dolu bir roman. New York'tan Buenos Aires'e yapılan bir yolculukta satranç tutkusunu o kadar güzel anlatmış ki yazar. Dili de o kadar yalın ki kitabı elinize almanızla kitabın son sayfasını kapatmanız bir oluyor. Satrancı kitaplardan öğrenenen ve satranç dünya şampiyonunu yenen bir kişinin içinde yaşadığı tutku. Ona sinir krizleri yaşatacak bir tutku. Tedavi olduktan sorna 20 yıl satranç tahtası ile karşılaşmamış. Taa ki New York'tan Buenos Aires'e yaptığı yolculuk sırasında karşılaşana kadar. Kesinlikle hayran olacağınız bir kitap. Bu kısa romanda diğer uzun romalarda bulamadığınız birçok şeyi bulacaksınız. Ben çok sevdim Satracı ve herkese tavsiye ediyorum.

Kitabın Arkasındaki Not:
New York'tan Buenos Aires'e giden bir yolcu gemisinde, yolcular arasında bulunan bir milyoner, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic'e, ücreti karşılığında, bir parti satranç oynamayı teklif eder. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı bir göçmen, Dr. B., oyun sırasında kendini tutamayıp onlara karışınca şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan ve uzunca bir süreyi bu odada, tek başına ve oyalanacak hiçbir şeyi olmadangeçiren, yalnızca sorgulama içinde odadan çıkarılan Dr. B., bir gün raslantıyla eline geçirdiği bir satranç kitabı sayesinde bu oyunun inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları olmamasına rağmen, önce ekmekten yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle zihninden oynayarak kuramsal bir satranç ustası olup çıkar. Ancak bu tutkusu yüzünden sinir krizine, beyin ateşine yakalanır. Tedavi olur, arkasından da serbest bırakılır. Yirmi yıldır eline satranç taşı almamış olsa da, Dr. B., gemide satranç şampiyonuyla oynadığı oyunu inanılmaz bir biçimde kazanır. Kendini olayın heyecanına kapatılarak maçın rövanşını oynamayı isteyince şaşırtıcı bir son bekler onu. Stefan Zweig'ın büyük bir ustalıkla kaleme aldığı kısa, ama yoğun romanı Satranç, gerilimli kurgusu, kahramanının ruhsal gelgitlerinin incelikle işlendiği dokusuyla bir solukta okunuyor.

Kitabın Adı: Satranç
Yazarın Adı: Stefan Zweig
Sayfa Sayısı: 88
Çeviren: Ayça Sabuncuoğlu
Yayınevi: Can Yayınları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar