Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

3 Temmuz 2010 Cumartesi

RADYOMETRİK GAMMA RAY SPEKTROMETRESİ

DEFİNE--DEFİNECİLİK-DEFİNE İŞARETLERİ-DEFİNE İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE HARİTALARI-HAZİNELER-DEDEKTÖR-DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI YAPIMI-GPR-ALTIN-GÜMÜŞ-ELMAS-TILSIM-GİZEMLER-GÖMÜ-SİKKE-CİN-EŞKİYA BELGELERİ-MEZAR TÜRLERİ-HÖYÜK-TÜMÜLÜS-KAYA MEZARI-MEDENİYETLER-EFSANELER-DESTANLAR-BÜYÜ VE BÜYÜCÜLÜK-KEHANET-ÜNLÜ EŞKİYALAR-ARKEOLOJİ-TARİHTE PARA-TAKILAR-DOĞAL TAŞLAR-DARPHANE-MÜZELER HAKKINDA BİLGİLER-DİNİMİZ İSLAM-DEFİNE HABERLERİ-TÜRK DÜNYASI-MİTOLOJİ-HEYKEL-ANTİK MISIR-ANTİKA NÜMİZMATİK-TÜRKİYEDE ARKEOLOJİ-ANTİK BÖLGELER-ANTİK KENTLER-TARİH VE TARİHİN YARARLANDIĞI BİLİMLER-HORASAN-ÖLÇÜ VE AĞIRLIK BİRİMLERİ-ÖLÇME ALETLERİ-TARİHİ TİCARET YOLLARI-EBCED HESABI-İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE ARAMA YOLLARI-GİZEMLİ DEFİNERİ BULMA-HORASAN ÇÖZME-KAYA MEZARLARI- MEZAR-ROMA SİKKE-BİZANS SİKKE-GREEK SİKKE-TARİHİ ANTİK SİKKE VE PARALAR-ARKEOLOJİ VE DEFİNECİLİK ÜZERİNE HER TÜRLÜ BİLGİ DEFİNE SIRLARINDA

Radyometrik Gamma Ray Spektrometresi
URTEC UG-140 sayısal türevleyici spektrometre hava ve yerden gelen gamma radyasyon ışınlarını 6 seçilebilir enerji kanalından ölçer. Algılayıcıları TC-S (Toplam sayım arama) 80 KEV-3 MeV arası B133’ü içine alır. TC (Toplam sayım) 500 KeV ile 3 MeV arası, K-40 Potasyum, 1.38 MeV ile 1.54 MeV arası, U(Bİ-214) Bizmut 1.65 MeV ile 1.86 MeV arası radyoaktif elementleri cps (saniyede sinyal sayısı) olarak ölçer. Gamma ışınları yayınırken çarpıştıkları maddelerle etkileşime girerek fotoelektrik, Comptan saçılma, elektron çiftli olayları yaratırlar. Böylece bir radyoaktif element varlığı yaydığı gamma ışını sayısına göre türü ile belirlenir.

Uygulama Alanları: Radyoaktif, mineral, jeotermal, petrol, doğal gaz, kömür, kil, kum, silt, çakıl ayrımlığı, metalik mineral, altın, ağır stratejik mineral, endüstriyel hammadde aramaları, doğal ve yapay radyoizotoplardan kaynaklanan çevre kirliliği, jeolojik haritalama, litolojik ayrımlılık, nükleer enerji santrallerde patlama sonrası havadaki radyasyon ölçümlerinde, arkeolojik amaçlı mezarlardan yayılan K-40’ı ölçmek için kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar