Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

3 Temmuz 2010 Cumartesi

LAHİT(LAHD) NEDİR?/LAHİT MEZAR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

DEFİNE--DEFİNECİLİK-DEFİNE İŞARETLERİ-DEFİNE İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE HARİTALARI-HAZİNELER-DEDEKTÖR-DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI YAPIMI-GPR-ALTIN-GÜMÜŞ-ELMAS-TILSIM-GİZEMLER-GÖMÜ-SİKKE-CİN-EŞKİYA BELGELERİ-MEZAR TÜRLERİ-HÖYÜK-TÜMÜLÜS-KAYA MEZARI-MEDENİYETLER-EFSANELER-DESTANLAR-BÜYÜ VE BÜYÜCÜLÜK-KEHANET-ÜNLÜ EŞKİYALAR-ARKEOLOJİ-TARİHTE PARA-TAKILAR-DOĞAL TAŞLAR-DARPHANE-MÜZELER HAKKINDA BİLGİLER-DİNİMİZ İSLAM-DEFİNE HABERLERİ-TÜRK DÜNYASI-MİTOLOJİ-HEYKEL-ANTİK MISIR-ANTİKA NÜMİZMATİK-TÜRKİYEDE ARKEOLOJİ-ANTİK BÖLGELER-ANTİK KENTLER-TARİH VE TARİHİN YARARLANDIĞI BİLİMLER-HORASAN-ÖLÇÜ VE AĞIRLIK BİRİMLERİ-ÖLÇME ALETLERİ-TARİHİ TİCARET YOLLARI-EBCED HESABI-İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE ARAMA YOLLARI-GİZEMLİ DEFİNERİ BULMA-HORASAN ÇÖZME-KAYA MEZARLARI- MEZAR-ROMA SİKKE-BİZANS SİKKE-GREEK SİKKE-TARİHİ ANTİK SİKKE VE PARALAR-ARKEOLOJİ VE DEFİNECİLİK ÜZERİNE HER TÜRLÜ BİLGİ DEFİNE SIRLARINDA
LAHIT NEDIR VE CESITLERI NELERDIR


Lahit(Lahd): Tahta, tas (mermer), kuriun ya da pismis topraktan yapilan, içine ölünün yerlestirildigi özel sanduka.

önceleri yakilan ölülerin küllerinin saklandigi lahit'ler, sonradan birer mezar olarak kullanildi. Lahitlerin birer oda veya küçük ev biçiminde yapilmasi, ölülerin öbür dünyada yasayacaklari inancindan gelir. Misir'da bulunan lahitler, ölü evi türünün ilk örnekleri sayilir.

Lykia lahitleri de, ölü evi biçiminde yapilan lahitlerin en eski örnekleri arasinda yer alir. Bu lahitlerin, kubbe biçimi kapaklari, ev cephesini andiran yanlarinda kapi ve pencere bosluklari vardir. Bu tür lahitler Lykia'da M.Ö. VI. yy.dan imparatorluk devrine kadar gelir. Sayda'dan (Eski Sidon) getirilerek Istanbul Arkeoloji müzesine konan Lykia lahti bu türdendir. Ikinci türden lahitler hareon tipindedir. Bu türün en açik örnegi Helenistik çag eserlerinden Istanbul Arkeoloji müzesindeki, aglayan kadinlar lahtidir.

Kline lahitleri, daha çok ölünün odasindaki yemek masasi veya yatagi durumundadir. Etruria'da bulunan bir türe girer. Genellikle nis içinde duran bu lahitlerin iç taraflari süslüdür. IV.-III. yy. lahitleri yemek sofrasini andirir. Kline türünden olan lahitler Frigya ve Paphlagonia'da görülür. Zengin boyali klineler daha çok Lydia'da bulunur.

Imparator Adrianus devrinden kalma kabartmali anitsal lahitler vardir. Bunlarin çogunda yalniz görünen cephe, kabartmalarla donatilmistir. Asya tipi lahitlerin kapaklari birer yatagi andirir. Üzerinde kari koca tasvirleri görülür. Bu tasvirlerde erkek, elini karisinin omuzuna koymus durumdadir. Baska bir lahit türü de Girlandli lahitler'de, ortaya çikar. Bu tür lahitlerin M.S. I. yy.da Anadolu'da gelistigi, sonradan Misir, Suriye, Yunanistan ve Roma'ya yayildigi ileri sürülür. Bu lahitlerin en gelismis örnekleri, köselerinde bukranion (öküz kafasi) tarafindan tasinan girlandlarla süslü olanlaridir. Bu biçimin sunaklardan alinarak lahitlere uygulandigi sanilir.

Girlandli lahitler önceleri natüralist bir üslûpta yapilirdi. Sonralari bu süslemeler, belli ve degismez nitelik kazanarak, uslûplasti. Bunlarin da kaynagi Anadolu'dur; bu lahitlerin bellibasli özellikleri semardan biçimli kapaklarinda görülür. Kisa yanlarinda üçgen birer alinlik vardir. Alinliklarinda genellikle medusa basi ve rozas (gül bezek, yildiz bezek) tasvirleri yer alir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar