Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

5 Temmuz 2010 Pazartesi

Başka Dilde Aşk

Yönetmen: İlksen Başarır
Oyuncular:Saadet Işıl Aksoy, Mert Fırat
Gösterim Tarihi: Aralık 2009Romantik Türk filmlerini seviyorum, yalın oluyorlar, genelde İstanbul'da çekildiği için, bildiğimiz semtleri başka gözle görüyoruz, değişik yaşamlara tanık oluyoruz.

Son zamanlarda yalnız yaşayan genç erkek ve kızların hayatlarını konu alan filmler ortaya çıkar oldu.

Genelde eski İstanbul taraflarında özellikle, Beyoğlu, Cihangir semtlerinde eski tip apartmanlarda, büyük kapılı, yüksek tavanlı, yerleri tahta döşemeli, apartmanın içi merdivenli tip evlerde yaşarlar bu karakterler.
Müzik başlıca ilgi alanlarıdır, hatta plak dinlerler, hani eski evde oturuyorlar ya plak çalarları da vardır işte bu konsepte uygun. Erkekler iyi de birer aşçıdırlar. Buzdolaplarında kahvaltılık her çeşit malzeme bulunur. Eğer bir gece ansızın bir kızla eve gelirlerse sabaha açıkbüfe kahvaltı imkanı hep vardır.

Başka DildeAşk'ı seyrederken aklıma hep "IssızAdam"  geldi. Bu da onun "Dilsiz Adam" versiyonu gibi birşey diyebilirim. Isszız Adam konu itibariyle güzeldi aslında, bir tarafta özgürlüğüne çok düşkün ve bu yüzden bencilliğin dibine vurmuş bir karakter ile klasik, bağlanmaya hazır, kolay benimseyen bir kızın ilişkisini mercek altına alıyordu senaryo, ama oyuncuların çok şeker olmasına karşın oyunculuk ilkokul müsamerelerinde ki gibi gelmişti bana. Kitaptan okunur gibi vurguları yanlış yapılan diyaloglar zinciri ve mizaçlara uymayan bir konuşma stili, özellikle, başroldeki Melis Birkan'ın mizacına yakışmayan argo sözcükler, çok sakil durmuş, gerçekçilikten uzak kalmıştı bana göre.

Neyse, Başka Dilde Aşk'ta oyunculuklar çok daha başarılı, özellikle dilsiz rolünü oynayan Mert Fırat birara içimden "gerçekten dilsiz oyuncu bulmuşlar herhalde" bile dedirtti bana.

Yine bir ilişkinin başlangıç, gelişme ve sonuca doğru giden yolunu izliyoruz, yalnız bu filmdegöze sokulan bir iki konu var bu sefer.
Birincisi özürlü bir insanla ilişkiniz varsa çok feci aile ve toplum baskısı yaşarsınız, ikincisi "direct marketing" dediğimiz, telefonla satış ve "call center" çalışanlarının toplama kampı misali çalışma ortamlarının olduğu.

İşte kısaca öykü bu, sağır, dilsiz ama  yalnız yaşayan sporcu, dinamik bir erkek, call center da çalışan özgür kız, bunların arkadaşlığına karşı gelen bir grup vicdansız arkadaş ve aile eşrafı, ve call center'in zalim amiri aynı zamanda özgür kızın eski sevgilisi etrafında dönen bir hikaye.
Ne olursa olsun Türk filmi seviyorum :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar