Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

29 Haziran 2010 Salı

Tarihi Eserler Müze Depolarında Çürüyor

DEFİNE--DEFİNECİLİK-DEFİNE İŞARETLERİ-DEFİNE İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE HARİTALARI-HAZİNELER-DEDEKTÖR-DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI YAPIMI-GPR-ALTIN-GÜMÜŞ-ELMAS-TILSIM-GİZEMLER-GÖMÜ-SİKKE-CİN-EŞKİYA BELGELERİ-MEZAR TÜRLERİ-HÖYÜK-TÜMÜLÜS-KAYA MEZARI-MEDENİYETLER-EFSANELER-DESTANLAR-BÜYÜ VE BÜYÜCÜLÜK-KEHANET-ÜNLÜ EŞKİYALAR-ARKEOLOJİ-TARİHTE PARA-TAKILAR-DOĞAL TAŞLAR-DARPHANE-MÜZELER HAKKINDA BİLGİLER-DİNİMİZ İSLAM-DEFİNE HABERLERİ-TÜRK DÜNYASI-MİTOLOJİ-HEYKEL-ANTİK MISIR-ANTİKA NÜMİZMATİK-TÜRKİYEDE ARKEOLOJİ-ANTİK BÖLGELER-ANTİK KENTLER-TARİH VE TARİHİN YARARLANDIĞI BİLİMLER-HORASAN-ÖLÇÜ VE AĞIRLIK BİRİMLERİ-ÖLÇME ALETLERİ-TARİHİ TİCARET YOLLARI-EBCED HESABI-İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE ARAMA YOLLARI-GİZEMLİ DEFİNERİ BULMA-HORASAN ÇÖZME-KAYA MEZARLARI- MEZAR-ROMA SİKKE-BİZANS SİKKE-GREEK SİKKE-TARİHİ ANTİK SİKKE VE PARALAR-ARKEOLOJİ VE DEFİNECİLİK ÜZERİNE HER TÜRLÜ BİLGİ DEFİNE SIRLARINDA

Tarihi Eserler Müze Depolarında Çürüyor

 
Muğla''da toprak altından çıkarılan tarihi eserler, müzelerin yetersizliği yüzünden depolarda istifleniyor...
Muğla''nın Milas ve Fethiye ilçelerindeki şehir müzelerinde bulunan 79 bin 196 eserin 76 bin 838''i yeterli teşhir salonu bulunmadığı için depolardan çıkarılamıyor. Şu anda Muğla Müzesi''nde bulunan 7 bin 332 eserin 795''i, Milas Müzesi''nde 51 bin 864 eserin 563''ü, Fethiye Müzesi''nde ise 20 bin eserin sadece bin tanesi sergilenebiliyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü, Muğla''nın, turistlere hitap edecek ve tur otobüslerinin durabileceği ana arterler üzerinde 2 müzeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Süslü, Muğla ve Milas''a yeni müzeler yapılması gerektiğini belirterek, "Muğla Müzesi''ne Yatağan''daki Stratonikeia ve Lagina antik kentlerinden, Milas Müzesi''ne Labranda, Herakleia, İasos, Euromos, Beçin ve Gümüşkesen gibi önemli ören yerlerinden, Fethiye Müzesi''ne de Köyceğiz ilçesindeki Kaunos ve Yaka Tlos''tan çıkarılan eserler götürülüyor. Yoğun bir şekilde devam eden kazı çalışmalarında çok sayıda tarihi eser ortaya çıkarılıyor. Bunların sergilenmesi için yeni bir müzeye ihtiyaç var." dedi.

Kalsın daha iyi

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla il merkezine ana bir müzenin kurulması gerektiğini ifade ederek, bu konuda her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile görüştüğünü anlatan Gürün, "Muğla''nın bu önemli eksiğini Bakan Günay''a ilettim. Böyle bir girişime destek verecek. Muğla''ya kurulacak ana müze ilimizin kültür turizmindeki yerini yükseltecektir. Kültür kenti Muğla''da tarihi eserler hakkıyla sergilenmeli. Yoksa, çok değerli eserler toprak altında kalsın daha iyi. Şartlar uygun hale gelince yeniden kazı yapılıp çıkarılsın" dedi. Muğla''ya yeni bir müze yapılması gerektiğini belirten vatandaşlar ise, "Ören yerlerinden çıkartılan eserlerin hepsinin sergilenmesi gerekiyor. Böylelikle ilimizin kültürel zenginliklerinin de tanıtımı yapılacaktır" diye konuştular.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar