Url Kısal ,Link Kısalt Şifrele ! KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

SEARCH

BLOG SEARCH / BLOGDA ARA

30 Haziran 2010 Çarşamba

ÇANAKKALE SAVAŞINDAN KALAN ŞEHİDİMİZİN ÇÜMEYEN CESEDİNİN GİZEMİ SIRRI

DEFİNE--DEFİNECİLİK-DEFİNE İŞARETLERİ-DEFİNE İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE HARİTALARI-HAZİNELER-DEDEKTÖR-DEFİNE ARAMA ÇUBUKLARI YAPIMI-GPR-ALTIN-GÜMÜŞ-ELMAS-TILSIM-GİZEMLER-GÖMÜ-SİKKE-CİN-EŞKİYA BELGELERİ-MEZAR TÜRLERİ-HÖYÜK-TÜMÜLÜS-KAYA MEZARI-MEDENİYETLER-EFSANELER-DESTANLAR-BÜYÜ VE BÜYÜCÜLÜK-KEHANET-ÜNLÜ EŞKİYALAR-ARKEOLOJİ-TARİHTE PARA-TAKILAR-DOĞAL TAŞLAR-DARPHANE-MÜZELER HAKKINDA BİLGİLER-DİNİMİZ İSLAM-DEFİNE HABERLERİ-TÜRK DÜNYASI-MİTOLOJİ-HEYKEL-ANTİK MISIR-ANTİKA NÜMİZMATİK-TÜRKİYEDE ARKEOLOJİ-ANTİK BÖLGELER-ANTİK KENTLER-TARİH VE TARİHİN YARARLANDIĞI BİLİMLER-HORASAN-ÖLÇÜ VE AĞIRLIK BİRİMLERİ-ÖLÇME ALETLERİ-TARİHİ TİCARET YOLLARI-EBCED HESABI-İŞARET ÇÖZÜMLERİ-DEFİNE ARAMA YOLLARI-GİZEMLİ DEFİNERİ BULMA-HORASAN ÇÖZME-KAYA MEZARLARI- MEZAR-ROMA SİKKE-BİZANS SİKKE-GREEK SİKKE-TARİHİ ANTİK SİKKE VE PARALAR-ARKEOLOJİ VE DEFİNECİLİK ÜZERİNE HER TÜRLÜ BİLGİ DEFİNE SIRLARINDA

1971’de Karayolları Genel Müdürlüğü İstanbul’un çevre yolları inşaatını yaparken Edirnekapı Şehitliği’nin ön kısmında yolun geçeceği yerlerdeki mezarlıkların nakledilmesi düşünülmüştür
Bu inşaat çalışmalarına katılan ve o yıllarda Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü 1. Grup Şefliği’nde İnşaat Sürveyanı olan Kütahya Emet’ten Ahmet Yenel başından geçenleri şöyle anlatmaktadır:
“Çevre yolu ve tünelinin geçiş yapacağı istikamette Edirnekapı Mezarlığı bulunmakta ne tevafuk ki Çanakkale şehitlerinin gömülü kısmı da tam yolumuzun üzerinde; mecburen mezarları açıp şimdi ki şehitliğe nakledeceğiz.

Bir gün ölüler arasında elbise ve vücudu nokta kadar bozulmamış bir subay çıktı karşımıza. Tam uykuya dalmış bir kişi; pantolonunun iki yanında kırmızı dikişi vardı.
Gözleri yumuk sanki bize gülüyordu. Öyle bir hali vardı ki; benim canım yok olmadı öbür dünyada bile olsa ben böyleyim der gibiydi. Olay Cuma gününe denk gelmişti.

Aynen elbiseleri ile tabuta yerleştirip camiye götürdük. Namazını kılarak tekrardan bu günkü yerine diğerlerinden ayrı olarak gömdük.”

İncelemeler sonrasında bu şehidin isminin Mülazım Yusuf olduğu tespit edilmiştir. Ama mezar taşına ismi yazılmamıştır.

Bir gün yolunuz Edirnekapı’ya düşerse mezarlığa muhakkak uğrayın. Bugün onun mezar taşının üzerinde kısa da olsa bu hadise anlatılmaktadır.. Taşın üzerinde şöyle yazılıdır:
“1971 yılında şehitlikteki tünel inşaatının yapımı esnasındaki kazılarda meçhul asker elbiseleriyle birlikte bütün olarak bozulmadan bulunmuştur ve buraya bulunduğu şekliyle defnedilmiştir. Ruhu şad olsun.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Konya'nın teklif sistemi Konya Temizlik Şirketleri ingilizce öğrenmenin en kolay yolu Konya halı yıkama Konya organize halı yıkama Dış cephe cam temizliği Konya,Ankara,Antalya Nerede Nasıl ? KütüpHane.Net Türkiye'nin Bilgi Merkezi !

Popüler Yayınlar