Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Aralık 20, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Yaşar Kemal kimdir? Eserleri ve Hayatı

Yaşar Kemal , (doğum: 1923 - Hemite, Osmaniye) Kürt asıllı Türk, Romancı, senaryo ve öykü yazarı.

Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli'dir. Nigâr Hanım ile çiftçi Sadık Efendi’nin oğlu. Aslen Van-Erciş yolu üzerinde ve Van Gölü’ne yakın Muradiye ilçesine bağlı Ernis (bugün Günseli) köyünden olan ailesi Birinci Dünya Savaşı’ndaki işgal yüzünden uzun bir göç süreci sonunda Adana’nın Osmaniye ilçesine bağlı Hemite (bugün Gökçedam) köyüne yerleşmişti. Küçük yaşta bir kaza nedeniyle bir gözünü kaybetti. Burhanlı Köy İlkokulu'nda başladığı ilköğrenimini Kadirli Cumhuriyet İlkokulu’nda tamamladı. Adana’da ortaokula devam ederken bir yandan da çırçır fabrikasında işçilik yaptı. Ortaokulu son sınıfta terk ettikten sonra çeşitli işlerde çalıştı. Kuzucuoğlu Pamuk Üretme Çiftliği’nde ırgat kâtipliği (1941), Adana Halkevi Ramazanoğlu kitaplığında memurluk (1942), Zirai Mücadele’de ırgatbaşlığı, daha sonra Kadirli’nin Bahçe köyünde öğretmen vekilliği (1941-42), pamuk tarlalarında, batozlarda ırgatlı…

Marvel Holiday Special

Marvel Yılbaşı Özel
Format:cbr
Sayfa:8
Boyut:4mb
Dil:Türkçe
Marvel evreninde yılbaşı...Hande arkadaşımızın ilk çevirisi.İyi okumalar.

İndir

Revolutionary Road

Kate Winslet ve Leonardo di Caprio'nun Titanic'ten sonra tekrar biraraya geldiği film Revolutionary Road - Hayallerin Peşinde" Romantik Dram türünde ve yönetmeni "Amerikan Beauty'nin de yönetmeni olan Sam Mendes.
Filmin künyesini kısaca açıkladıktan sonra şöyle sormak istiyorum, arkadaşlarınızla sohbet ederken kaçınız şuna benzer bir diyalog yaşamıştır: "Ya biraz param olacak, egeye yerleşip balıkçlık, zeytincilik, şarapcılıkla uğraşıcam, şehirden uzaklaşıp tarlamda taze sebze meyve yetiştiricem bahçede köpekler çocuklar koşuşturucak, sabah sıcak yumurtayı tavuğun altında alıcam" veya buna benzer başka düşünceleri, yaşadığımız hayattan 180 derece farklı hayalleri aslında hiçde samimi olmadan ama yapabilmeye çok inanmış görünerek söyleriz.
İmkanlar elde edilince bu hayallerini  kaç kişi yapar, yani sistemi kaç kişi terk edebilir? Neden başka bir hayat kurduğumuzda daha çok mutlu olacağımıza inanırız, yoksa kaçmaya çalıştığımız aslında kendimiz miyiz? Bu ay…

Marvel Zombies

Marvel Zombileri 1
Format:cbr
Sayfa:24x3
Boyut:40mb
Dil:Türkçe
Çeviri: Honeybadger
Balonlama:Ozanca

Marvel evrenindeki bir zombi istilası süper kahramanlar arasında yaygınlaşmaktadır.Bildiğiniz marvel evreni ile bağlantısı yoktur eğlence amacı ile hazırlanmış çok da başarılı olmayan bir çizgi roman serisidir.

İndir-sayı01
İndir-sayı02
İndir-sayı03
İndir-sayı04
İndir-sayı05

Stephen King kimdir?

Stephen Edwin King (doğum 21 Eylül 1947, Portland, Maine). ABD'li hikâye ve roman yazarı.

Genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. Kitaplarının çoğu Türkçe'ye de çevrilmiştir. İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2004 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule (The Dark Tower) serisi ile ünlüdür. Pek çok kitabı seneryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.


İlk profesyonel kısa öykü satışını "The Glass Floor" adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories'e yapmıştır(1967). Kendisini tekrar ettiği gerekçesiyle 2006 yılında yazarlığı bırakmıştır.

Türkiye'de yayınlanmış romanları
* Göz (Carrie)
* Korku Ağı (Salem's Lot)
* Medyum (The Shining)
* Mahşer (The Stand)
* Çağrı (The Dead Zone)
* Tepki (Firestarter)
* Kujo (Cujo)
* Christine
* Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)
* Tılsım (The Talisman) (Peter Straub ile) ISBN 975-10-0299-0
* O(It)
* Ejderhanın Gözleri (The Eyes of the Dragon) ISBN 975-10-0002-5
* Sadist (Misery) (ISB…

İDEFİX SANAL KİTAP FUARINDAN

Diğer blog dostları gibi bende sonunda kavuştum kitaplarıma. Genelde blog-kitap dostlarımın tavsiyelerine uyarak sipariş ettim kitaplarımı. Okudukça bendeki izleri yazacağım sizlere. Oğlumu da unutmayıp ona da aldım birkaç kitap. Kitapların kokusu bir harika......

Ahmet Ümit Kimdir?

Ahmet Ümit, 1960 Gaziantep doğumlu şair ve yazar.

Hayatı
Gaziantep'e 1960 yılında dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladı. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. İlk öyküsünü de bu yılda yazmıştır.

1985-1986 yılları arasında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi'nde eğitim gördü. Ahmet Ümit, yazın yaşamına öyküyle başladıysa da ilk yapıtı 1989 yılında yayımlanan Sokağın Zulası adlı şiir kitabı oldu.

1990 yılında bir grup edebiyat tutkunuyla birlikte Yine Hişt adlı kültür-sanat dergisini çıkardı. Şiir, öykü ve yazılarını Adam Sanat, Yine Hişt, Öküz ve Cumhuriyet Kitap dergileri ile Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımladı.

1992 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece, aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü'nü aldı. Bu kitap Ahmet Ümit'i yazın dünyamıza tanıtan ilk kitap olma özelliğini de taşır.

1994 yılında ATV için çekilen "Çakalların İzinde" adlı polisiye dizinin öykülerinin ve senaryosunun yazılmasına ka…

Avatar Filmi

Bu hafta sonu merakla beklediğimiz Avatar filmini seyrettik. Mavi adamların yaşadığı Pandora gezegenine 3D olarak bizde gittik.

Yepyeni bir dünya yaratmış James Cameron. Harika bir doğa, bilmediğimiz bitkiler, devasa ağaçlar ve havada asılı dağlar, içinde de dinazor devri vari hayvanlar. Bu açıdan filmi beğenmemek imkansız. Filmin çekimi 12 yıl sürmüş 300 milyon dolar civarı bütçeyle hazırlanmış. Çok ince detaylar düşünülerek bir başka diyar yaratmışlar.

Konusuna gelince 22. yüzyılda, Pandora gezegeninde ilkel bir hayat süren Na'vi halkı, insan ırkı için çok değerli maden içeren bir bölgede yaşamaktadırlar. Askeri bir şirket bu gezegeni incelemek ve bir onlarla anlaşma yapmak üzere Avatar adlı bir pogram geliştirir. Bu program ile insanlar yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler. 
Program kapsamında bilimadamları ve askerler birarada çalışmaktadır. Fikir ve yöntem çatışması bu iki grup arasında sürer. Elbette bilimadamları barış yoluyla ince…

Susuzluk hakkında güzel bir sunum

Arkadaşlar mailce.com'un hazırlamış olduğu güzel bir susuzluk sunumu. Powerpoint sunum.
Bilgilenmek için veya bilgilendirmek için veya herhangi bir ödev için yardımcı olabilecek düşüncesiyle paylaşmak istedim.

Umarım Faydalı olur....

linkler:
http://uploading.com/files/dmadac47/susuzluk_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/