Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Kasım 1, 2009 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Bir Nev-York Rüyası "BYE-BYE" TÜRKÇE

OKTAY SİNANOĞLU - Bir Nev-York Rüyası "BYE-BYE" TÜRKÇE

Kitap hakkında görüşler:
Atilla İlhan: ABD Bilim ve Sanat Akademisi'nin ilk ve tek Türk üyesi; iki kere Nobel adayı... Kim bu adam? Kim bu çetin Türkçe öğretim savaşçısı? Onu niye hepimiz yeterince tanımıyoruz? Sinanoğlu, ABD nam ülkede çok genç yaşında profesör olmuş bir harika çocuk; ülkesindeki "Amerikan . Rüyası"nın yanlış yaygınlığından, Türkçe'nin itilip kakılarak, herhangi bir sömürgedeki "yerli dili" muamelesi görmesinden son derece rahatsız,"
(Cumhuriyet, 24.05.2000)

Yalçın Pekşen: Akıl, zekâ ve en sonunda deha: Oktay Sînanoğlu... Time mecmuası "mucize profesör" diye yazdı... Newsweek, New York Times, Avrupa dergileri; Der Spiegel, vs. kıyamet koptu sizin anlayacağınız... ABD gazeteleri kısa bir süre önce birinci sayfalarından Sinanoğlu'nun bu yıl kimya dalında Nobel'e aday olduğunu yazdılar.
(Cumhuriyet, 09.01.1987)

Aktüel: 26 yaşında profesörlüğe hak kazanıp "T…

Büyük Filmlerden Büyük Replikler - Volume 69

"Hasta la vista, baby."(Terminator 2: Judgment Day - Arnold Schwarzenegger)

A'dan Z'ye WordPress Eğitimi

Arkadaşlar pek paylaşmayı düşünmüyordum ama aklıma birden bir söz geldi.
"Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir". Ben de uykusuz geçirdiğim bir haftayı sizlerle paylaşmak istedim. İşte kitabın içeriği:

1- ÖNSÖZ

2- GİRİŞ
a. Blog Nedir?
b. WordPress Nedir?
c. Ücretsiz WordPress Servisleri

3- WORDPRESS'İN YEREL SUNUCUYA KURULMASI
a. XAMPP Server'ın Kurulması
b. WordPress'in Son Sürümünün İndirilmesi
c. phpMyAdmin ile Veritabanı Oluşturulması
d. WordPress'in Kurulumu ve Parola Değişimi

4- WORDPRESS'İN KULLANIMI
a. Yönetim Paneli
b. Kurulum Sonrası Ayarlar
c. WordPress Sürüm Yükseltme
d. WordPress'i Türkçeleştirmek
e. Diğer Sistemlerden WordPress'e Geçiş
5- EKLENTİLER
a. Eklenti Kurulumu
b. Eklentileri İndirme
c. Eklentileri Türkçeleştirme
d. En Çok Kullanılan WordPress Eklentileri
6- TEMALAR
a. Tema Kurulumu
b. Temaları İndirme
c. Tema Türkçeleştirme
d. Tema Düzenleme ve Tema Tasarımı

7- WEB BLOGUMUZ İNTERNETE AÇILIYOR
a. Domain ve Hosting Hakkında Temel Bilgiler
b. Domain ve Hosting Alıyo…

UTANÇ

Neredeyse 3 haftadır uzak kalmışım blog dünyasından. Eski hızıma ulaşamasamda yine okumaya devam ediyorum. Elindeki kitap biter bitmez yazamıyorum son haftalarda. İşlerim çok yoğun. Umarım en kısa sürede bu yoğunluk bitecek. Umudum bu yönde.
Kitabıma gelince; yazarın ilk okuduğum kitabı. 1999 Booker Roman Ödülünün de sahibi olan bu kitap, üniversitede öğretim üyesi olan 52 yaşındaki bir profesörün hayatının nasıl tepe taklak olduğunu, zevk uğruna hayatında nelerden vazgeçmek zorunda kaldığını sizi sıkmadan, boğmadan güzel kelimelerle size aktarmaya çalışmış yazar. Prof. Lurie, içindeki yaşamış olduğu duygulara yenik düşer ve öğrencisi ile birlikte olmaya başlar. Birlikte olduğu kız bu ilişkiden ne memnuniyetini dile getirir ne de şikayet eder. Ama bir gün genç kızın erkek arkadaşları bu durumu farkederler ve Prof. Lurie hakkında soruşturma başlar. Kendisini savunmadan verilen cezaya boyun eğer 52 yaşındaki profesör. Kızının yaşadığı çiftliğe sığınır. Çünkü gidecek yeri kalmamıştır. Kı…

Bir Zahmet!

Cem Yılmaz'ın Bir Tat Bir Doku'su bir dönem ne kadar meşhurdu, hatırlarsınız. Bir Tat Bir Doku'nun bir bölümünde Cem Yılmaz TRT ile ilgili bir anısını aktarır. Mizah dünyasına adım attığı ilk yıllarda TRT'de yayınlanan bir programa davet edildiğinden, düzgün bir Türkçe'ye sahip olan TRT spikerinin karşısında utançtan nasıl yerlere düştüklerini söylüyordu... Sözün özüne dönmek lazım. Demem o ki TRT bir zamanlar saygın bir kurumdu. Artık ne denli öyle, tartışılır.
Türkiye insana biçilen değerin üç kuruş olduğu, her gün türlü zorbalıkların yaşandığı bir ülke maalesef. Ülkenin en saygın kurumlarından biri olması beklenen TRT ise bu gerçeğe çanak tutmakta. Yol kesenlerin, otopark mafyalarının cirit attığı ülkemizde herhangi bir sokaktan geçerken bir anda önünüzde biten it kopuk tayfasını bir hayal edin. Ellerinde bir sopa, ayakta kumaş pantolon, gömleğin üstten üç düğmesi açık... Üstelik sayıca da fazlalar. "Höt!" diyorlar, sus pus kalıyorsunuz. Kafanıza sopa i…

Pazartesi Notları #96

Bu blog çok boşlandı, evet, farkındayım. Can sıkıntısı, belirsizlik, sinir ve hatta stres... Bir geçiş dönemi olarak nitelenebilir belki. Bir yandan da gelecek aya kadar elimden geldiği kadar yazmak istiyorum ama fayda etmiyor. Yakın bir zamanda vereceğim zorunlu ara blogun şahlanması bakımından işe yarayabilir belki. Yine de kısa bir zaman aralığından bahsetmiyoruz tabii. Aylar var önüm(üz)de...Televizyon kanallarından yer alan HD TV reklamlarına anlam veremiyorum ben. Şimdi, sıçrayan damlalar, kopan çimenler falan gösteriyorsunuz, iyi hoş da televizyonu HD destekli olmayan bir vatandaş reklamı yapılan televizyonun anlatmak istediğini nasıl anlayacak ki? Televizyonu HD destekli olan vatandaşın da zaten işine yaramaz bu reklam. Yanlışsam söyleyin yani.Ercan Saatçi'nin sanatçılığı neydi ki spor yazarlığından ve hatta spor müdürlüğünden ne olsun? İçgüveysinden hallice...Bugün çok garip bir şey oldu. Sabah saatlerinde Twitter'im verdiği uyarı şöyleydi: "Şahin K is now follow…

Wolverine Snikt

Wolverine Snikt Manga
Format:cbr
Sayfa:24
Boyut:9mb
Dil:Türkçe
Wolverine Snikt macerası.Mangadır.İyi okumalar.

İndir sayı01(uploading)
İndir sayı02
İndir sayı03
İndir sayı04
İndir sayı05

20. Yuzyılda Bilim ve Teknoloji

TÜBİTAK yayınlarından bir tane daha.
20. Yuzyılda Bilim ve Teknoloji

1900 yılları ile 1999 yılları arasında bilim ve teknoloji adına yapılan şeylerden kısaca bahsedilmiş. Yani son yüz yıl içerisinde hangi yıl bilim adına dünyada neler keşfedilmiş hepsi var. Benim çok hoşuma gitti mutlaka bir göz atın derim..

linkler:
http://uploading.com/files/3c5b6cb5/20.Yy_Bilim_teknoloji_dunyaninkitabi.blogspot.com.rar/